środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Płacowa Polska B. Na wschodzie zarobisz dużo mniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2015, 14:00
Autor: opr. łm

Minęło już prawie 11 lat od wejścia Polski do UE. Mimo to zarobki mieszkańców tzw. "ściany wschodniej" nadal są znacznie niższe od pensji mieszkańców zachodniej części kraju.

Po wejściu do wspólnoty wschodnie województwa miały najniższy PKB na mieszkańca w nowej UE. Region ten został objęty specjalnym dodatkowym wsparciem z Funduszy Europejskich. Jak wynika z raportu firmy Sedlak&Sedlak, ludzie nadal zarabiają tutaj mniej.

W 2014 roku ogólnopolska mediana wynagrodzeń wyniosła 4 150 zł. Kwota ta była wyższa o 30 proc. niż mediana wynagrodzeń pracowników ze wschodnich regionów kraju takich jak woj. lubelskie.

Najlepiej płacono na Podkarpaciu, gdzie mediana wynagrodzeń wynosiła 3,3 tys. zł. Na ostatnim miejscu pod względem tego kryterium znalazły się ex aequo województwa lubelskie, podlaskie oraz świętokrzyskie (3,1 tys. zł). Dla porównania w pozostałej części kraju na pierwszym miejscu pod względem wysokości wynagrodzenia uplasowało się województwo mazowieckie - 5,5 tys. zł.

Najlepsze branże

Jak wynika z badania najwięcej zarobić można w branżach IT i bankowości, a najmniej w branżach związanych z kulturą i sztuką czy usługach.

Dyrektorzy na wschodzie kraju zarabiali o 150 proc. więcej niż pracownicy szeregowi, a pensje kierowników były dwa razy wyższe niż na stanowiskach wykonawczych.

Informacje o badaniu:

W badaniu udział wzięło 125 624 uczestników, w tym 62,3 proc. to osoby mające poniżej 35 lat, 67 proc. mieszka w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, 72,2 proc. ma wykształcenie wyższe, 69,4 proc. zajmuje stanowiska specjalistyczne lub kierownicze, 45,1 proc. pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach.


Mediana - wartość dzieląca wszystkie dane na pół; lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, jako że średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 2 000 zł, to znaczy, że wynagrodzenie połowy osób w danej grupie jest niższe, a połowy wyższe od 2 000 zł.


Pomóż nam stworzyć raport z rzeczywistymi zarobkami mieszkańców naszego województwa. WYPEŁNIJ ANKIETĘ


Redakcja "Dziennika Wschodniego” jest partnerem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzanego przez firmę Sedlak & Sedlak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: biznes pieniądze
zgred
wanda
fircyk
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zgred
zgred (26 lutego 2015 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jednak opłaciło się po ukończeniu wybranego kierunku na WYSPA wyjechać na zachód kraju

Rozwiń
wanda
wanda (26 lutego 2015 o 08:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie warzne ile jest na papierku napiszcie ile dostajecie po odtraceniu podatkowi tych innych pierdół na reke  na przezycie .Kieruje to pytanie do kobiet ja rownież jestem  z Lublina

Rozwiń
fircyk
fircyk (25 lutego 2015 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przedmioty ścisłe, a szczególnie osoby po informatyce mają dzisiaj wzięcie w corazbardziej skomputeryzowanych firmach. Na Wyspie nauczyłem się tego, ze informatyk musi ciągle się uczyć by być aktualnym w programowaniu, bo teraz w mojej pracy jest to dla mnie plus, że ciagle interesowałem sie programowaniem

Rozwiń
andy
andy (25 lutego 2015 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To lataj do pośredniaka po socjal. Jak cię kiedyś człowieku przyciśnie to będziesz pracować i za 3zł/h.

Czytam i oczom nie wierzę,przecieram oczy ze zdumienia, że są jeszcze tacy idioci !!!!  wypracuj sobie ciulu jeszcze emeryturę z tego !!!  ech......................przyciskać to tylko mnie kupa może !!!!!

Rozwiń
pracuś
pracuś (25 lutego 2015 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W artykule słusznie zauwazono, że najlepiej zarabia się w bankowości i informatyce. Ja ukończyłem informatyke w Wyższej Szkole Przedsięiorczości i Administracji w Lublinie, gdzie nauczanie ma bardzo praktyczny wymiar. Już na drugim roku dostałem propozycje pracy za 2600 zł brutto. Po ukończeniu studiów i akademii CISCO zarabiam teraz ponad 5 tys. i jestem spokojny, że pracy nie zabraknie mi przez najbliższych wiele lat. A jednocześnie na co dzień obserwuję, jak nowoczesne rozwiązania informatyczne likwidują miejsca pracy. Odpadają głównie ci, którzy nie potrafią sprawnie korzystać z komutera i specjalistycznego oprogramowania. Dlatego uważam, że zajęcia z informatyki powinny być nieodłączną częścią każdego kierunku studiów. To jednak teorai, ponieważ w publicznych uczelniach zajęcia prowadzą profesorowie, którzy nawet maila nie potrafią odebrać, tylko robią to za nich ich asystenci. I ci sami profesorowie wypowiadają się później publicznie, że młodzi ludzie nie potraia niczego i prezentują niski poziom. To jest taki paradoks dzisiejszych czasów.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!