wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Policzyli bezdomnych. 1000 osób w woj. lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lutego 2013, 15:02
Autor: (AA, ER)

W Lublinie osób bez domu jest najwięcej. (Archiwum)
W Lublinie osób bez domu jest najwięcej. (Archiwum)

Tylko w Lublinie żyje ponad 300 bezdomnych. W Puławach jest 20 takich osób, jedna przebywa w hospicjum. Z kolei w Lubartowie żyje mężczyzna, który nie ma dachu nad głową od 20 lat.

W nocy z czwartku na piątek w województwie lubelskim m.in. policjanci, strażnicy i pracownicy pomocy społecznej policzyli osoby bezdomne. Zbierali informacje dotyczące m.in. wieku i powodów ich bezdomności.

W Lublinie osób bez domu jest najwięcej. W noclegowniach i schroniskach jak też miejscach gdzie gromadzą się te osoby – altanki, pustostany przeprowadzono w sumie 307 ankiet.

W Puławach na rozmowę zgodziło się 20 bezdomnych. – 98 procent z nich to mężczyźni. W większości powyżej 60. roku życia, mamy też kilka osób po 70-tce – mówi Robert Klimek, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Puławach. – Wśród tej grupy są też dwie osoby w wieku 30 lat.

W Puławach bezdomni najczęściej gromadzą się w altankach. – Mamy też w mieście dwa pustostany do rozbiórki, gdzie można spotkać takie osoby – dodaje Klimek. – Poza tym osoby, które wyszły z bezdomności użyczają im też pomieszczenia, gdzie bezdomni śpią. Jedna osoba bezdomna z naszego terenu przebywa w hospicjum.

W Lubartowie jest 9 bezdomnych – pięciu mieszka u znajomych, pozostali na klatce schodowej, altance, budynku gospodarczym. Policzył ich Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, gdyż takie osoby korzystają z jego pomocy.

–Średnio bezdomnymi są od 9 lat – mówi Anna Bielińska, sekretarz miasta Lubartowa.
Najdłużej bezdomnym jest mężczyzna, który nie ma dachu nad głową od 20 lat, najkrócej – od ośmiu miesięcy.

Bezdomni w ankietach stwierdzali, że dachu nad głową nie mają z powodu wymeldowania, opuszczenia więzienia, uzależnień bądź konfliktów rodzinnych.

Bezdomnych miała liczyć też policja. – Podczas patrolowania nie spotkaliśmy takich osób – wyjaśnia Grzegorz Paśnik, z lubartowskiej policji.

Podobna sytuacja była też w Krasnymstawie. – Mamy kilka osób bezdomnych, ale podczas liczenia przebywały one w noclegowniach – tłumaczy Marzena Skiba z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Ogólną liczbę osób bezdomnych w Lubelskiem poznamy na przełomie lutego i marca. – Zebrane informacje dopiero zaczynają do urzędu spływać – tłumaczy Kamil Smerdel, rzecznik wojewody lubelskiego.

Według szacunków na terenie województwa lubelskiego przebywa ok. tysiąca bezdomnych. Najwięcej w dużych miastach – Lublinie, Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
q
Cezary LPU
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 sierpnia 2016 o 00:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mi też grozi bezdomnośc.mam 40lat mam pracę żona zostawiła mnie dla innego a ja nie widziałem bez niej świata.Nie potrafię tak dłużej żyć.Zniszczyła mi życie i moje marzenia.Tak niestety chyba musi być.Jak długo wytrzymam...Sam bóg to wie...
Rozwiń
q
q (11 lutego 2013 o 15:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Policzyli bezdomnych- nie wszystkich zapewne ale akcja się liczy i poszło na to tyle kasy. I co ci bezdomni będą z tego mieli?
Rozwiń
Cezary LPU
Cezary LPU (11 lutego 2013 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
znam tego Pana ze zdjęcia ,bardzo czesto daje mu na jedzenie.Dobry chłop ,w życiu mu nie poszło załamal sie i poszedl w alko...
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2013 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mnie nie policzyli 1001
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!