czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Polityka rozdania 12 milionów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2006, 19:58

Łęczna. Prokuratura oskarża byłe kierownictwo oddziału BPH
Kredyt dostawał tylko ten, kto miał przychylność dyrektora. Pozostali pracownicy banku bez zmrużenia oka przytakiwali niekorzystnym transakcjom. W efekcie oddział BPH w Łęcznej stracił 12 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie zakończyła Prokuratura Okręgowa w Lublinie. – Na ławie oskarżonych zasiądzie Wiesław S., były dyrektor oddziału, główna księgowa Halina A. oraz kierownicy działów Adam K. i Piotr M. – wylicza Andrzej Jeżyński, rzecznik PO w Lublinie. – Zarzucamy im działanie na szkodę banku.
Do wykrycia nieprawidłowości przyczyniła się wewnątrzbankowa kontrola. Z jej protokołu wynikało, że w łęczyńskim banku rozdawano kredyty nie oglądając się na bankowe procedury. Nikt nie wymagał dokumentów, które pozwoliłyby rzetelnie ocenić wypłacalność ubiegających się o kredyt. Bank nie interesował się jak wykorzystywane są pożyczone pieniądze. Niektórzy kredytobiorcy kilkakrotnie oddawali pod zastaw ten sam majątek.
Prokuratura doszła do wniosku, że przyczyną takich nieprawidłowości była polityka informacyjna kierownictwa oddziału. Szefowie nie mówili swoim podwładnym jak należy prawidłowo udzielać kredytów.
– Posiedzenia komisji kredytowej były fikcją – mówi Jeżyński. – Odbywało się nieformalne zebranie, na którym dyrektor oddziału decydował, komu, ile i na jakich warunkach zostaną pożyczone pieniądze. Nikt tych decyzji nie kwestionował.
Śledczy doszukali się nieprawidłowości przy udzieleniu 22 kredytów w latach 2000–2002. Pożyczki nie zostały spłacone.
Bankowcy będą odpowiadać z wolnej stopy. Prokuratura kazała im wpłacić poręczenie majątkowe od 8 do 30 tys. zł. Przyznał się tylko Wiesław S. (er)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!