czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Pomysły na majowy weekend: Ptasia wycieczka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 maja 2012, 15:57

Weź udział w Wielkiej Majówce z Ptakami. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków chce w niedzielę ustanowić rekord w liczbie ornitologicznych obserwatorów.

Jak mówi Katarzyna Groblewska z OTOP, w ciągu całego roku to właśnie maj najbardziej sprzyja obserwatorom ptaków. Uważny uczestnik takiej wyprawy będzie mógł spotkać zarówno ptaki przystępujące w tym okresie do lęgów, jak i gatunki powoli kończące swoją wiosenną wędrówkę. To teraz uwijają się ptasi rodzice gromadzący pokarm dla piskląt, a w dolinach rzecznych i przy stawach można obserwować liczne stada kaczek, siewkowców, mew i rybitw.

– 20 maja chcemy nie tylko ustanowić rekord w liczbie osób obserwujących ptaki tego samego dnia, ale też zaproponować miłą formę spędzenia niedzieli – podkreśla Groblewska. – Wielka Majówka z Ptakami to tak naprawdę akcja edukacyjna, do udziału w której zapraszamy wszystkich: rodziców z dziećmi, młodzież, osoby starsze.

W całej Polsce odbędzie się ponad 50 spacerów prowadzonych przez wolontariuszy. – Jeśli zobaczymy jakiegoś ptaka i nie będziemy w stanie rozpoznać gatunku, po to właśnie będę przewodnicy. W każdej chwili będą mogli podpowiedzieć – mówi Groblewska.

W naszym regionie zaplanowano 7 wycieczek:

• po Skierbieszowskim
• Kozłowieckim Parku Krajobrazowym,
• okolicach Niemiec,
• Stężycy Nadwieprzańskiej,
• Trzydnika Dużego,
• Puław
• Zubowic (pow. zamojski).

Tę ostatnią poprowadzi m.in. Justyna Piskorz-Umylańska, nauczycielka biologii w miejscowej szkole. – Zapraszamy wszystkich chętnych. Zbiórka jest o godz. 9 przy szkole w Zubowicach. Potem ruszymy w teren – zapowiada Piskorz-Umylańska. – Mam nadzieję, że uda nam się zobaczyć jakieś drapieżne gatunki, które nieraz u nas się pojawiają, np. myszołów czy jastrząb. Może w niedzielę się uda.

Zubowickiej wyciecze będzie też towarzyszył konkurs na najciekawsze ptasie zdjęcia.
Idź na wycieczkę

Informacje dotyczące zbiórek i planowanego przebiegu wycieczek na: www.otop.org.pl. – Można zgłaszać się telefonicznie do przewodników, a w niektórych wypadkach wystarczy przyjść o wyznaczonej porze na miejsce zbiórki – radzi Groblewska.

– Warto zabrać lornetkę, a także koniecznie coś do picia, do jedzenia i odpowiednie ubranie: coś ciepłego i coś od deszczu. Wycieczki będą trwały po kilka godzin.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!