piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Porządek w śmieciach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2007, 16:14
Autor: FABIAN PLAPIS

W pierwszym kwartale przyszłego roku z terenu Gm. Trzydnik znikną wszystkie zbiorcze kontenery na śmieci.

Gmina przechodzi na indywidualny system odbioru opadów. Wygodniejszy i tańszy dla gminy, obciążający jednak kieszenie mieszkańców.

Obecnie w 20 sołectwach na terenie gminy ustawionych jest 140 zbiorczych pojemników na śmieci. Od początku roku będą systematycznie znikać. Radni w listopadzie przyjęli nowy regulamin gospodarowania odpadami.
- Naszym podstawowym błędem, jaki wytknęła nam kontrola RIO był brak umieszczenia w lokalnym prawie obowiązku opłacania za śmieci przez mieszkańców. Płaciliśmy za to z budżetu gminy, a tak nie można - wyjaśnia Franciszek Kwiecień, wójt gminy Trzydnik.
Mieszkańcy są zadowoleni z takiego rozwiązania.
- Wreszcie znikną te wszystkie koszmarne śmietniki ustawiane gdzieś przy drogach i przystankach autobusowych - mówi pani Maria z Dąbrowy Olbięckiej.
Nie wszystkim się to jednak podoba.
- Nie podoba mi się tylko, to że teraz my będziemy za to płacić - mówi pan Marian z Olbięcina
Od nowego roku mieszkańcy zaczną podpisywać umowy z firmami, które otrzymają zgodę na wywożenie śmieci. Nie znane są jeszcze koszty, jakie będą musieli ponosić mieszkańcy. W sąsiednich gminach wynoszą one około 50 do 80 zł kwartalnie. Równocześnie gmina planuje wprowadzić segregację śmieci.
- Posegregowane odpady będą tańsze - przekonuje wójt Kwiecień.
Tylko jednej rzeczy obawiają się samorządowcy: czy nieczystości - zamiast trafić do kosza - nie będą wywożone do lasu.
- Mam nadzieje jednak, że tak źle nie będzie. Od kilku lat postawiliśmy na edukację dzieci i młodzieży w tym kierunku. Od 2003 r., kiedy to w lasach zebrano najwięcej śmieci, to ich liczba co roku spada. Nasza młodzież zaś tradycyjnie co roku jest najlepsza w akcjach sprzątania świata - podkreśla z dumą wójt.
Zaraz po nowym roku gmina planuje szeroką akcję informacyjną. Do każdego domu trafić mają ulotki informujące o tym co mieszkańcy muszą zrobić i jak dalej będzie odbywało się gminne gospodarowanie odpadami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!