piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubelskie

Powódź na Lubelszczyźnie: Ewakuacja części Kazimierza Dolnego i okolic - relacja (wideo)

Dodano: 19 maja 2010, 11:00

W tej chwili najgorsza sytuacja jest w gminie Annopol. Trwa ewakuacja mieszkańców. Do ewakuacji przygotowują się też mieszkańcy części Kazimierza Dolnego, Bochotnicy i Parchatki.

WIDEO

WIDEO

18:17 IMiGW ogłasza 1 stopień zagrożenia burzowego na Lubelszczyźnie: Przewiduje się wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą 15-25 mm, lokalnie 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach 50-70 km/h.

Skutki: Zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów; łamanie gałęzi, utrudnienia na terenach zurbanizowanych.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 18 do 22.

17:53 Opoczka i Jakubowice w gm. Annopol pod wodą - ZDJĘCIA od Internauty

17:23 Woda zalewa drogę krajową nr 19 z Rzeszowa do Lublina w miejscowości Nowa Wieś na Podkarpaciu. Policja organizuje objazdy. Szczegóły: TUTAJ

17:19 Nie ma zagrożenia powodziowego na moście w Annopolu na Wiśle. - Jest przejezdny zarówno dla pojazdów osobowych, jak i ciężarowych - mówi mł. asp. Janusz Majewski z policji w Kraśniku.

17:01 Z okolic Annopola ratownicy ewakuowali w sumie około 20 osób. Głównie są to osoby starsze i chore - podaje policja. Oprócz nich część powodzian wyjechało na własną rękę do rodzin. W okolicach Annopola pracuje około 300 strażaków.

16.30 Na pomoc mieszkańcom Sandomierza wyruszyło stu żołnierzy 3 Brygady Zmechanizowanej z Lublina. W drodze do Sandomierza jest kilkanaście samochodów ciężarowych, auto sanitarne i specjalistyczny warsztat samochodowy.

16.15 Burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia zarządził ewakuację ul. Puławskiej w Kazimierzu Dolnym, Bochotnicy i Parchatki. Informacja jest przekazywana mieszkańcom przez megafony na radiowozach. Policjanci będą zabezpieczać teren opuszczony przez mieszkańców.

15:03 Wysoki stan wody w Zastowie Karczmiskim gm.Wilków - zdjęcia internauta Radek

14:55 Poziom Wisły w Dęblinie przekroczył właśnie stan alarmowy i wynosi już 506 cm. W ciągu ostatnich 6 godzin woda przybrała aż o 116 cm. Z kolei w Puławach w ciągu ostatnich trzech godzin Wisła przybrała kolejne 46 cm i jej poziom wynosi już 630 cm.

W Annopolu poziom rzeka nieznacznie spada. W ciągu trzech godzin poziom rzeki obniżył się o 3 cm.

O dwa centymetry podniosła się woda na Bugu w Strzyżowie i Dorohusku.

14:51 IMiGW: W ciągu najbliższej doby na Bugu po profil Krzyczew spodziewany jest dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich powyżej stanów ostrzegawczych, a na Krznie powyżej stanów alarmowych. Na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych. Skutki: Zagrożenia dla obszarów zalewowych, możliwość wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych, utrudnienie funkcjonowania komunikacji lądowej i żeglugi wodnej, lokalne podtopienia. Zalecana ostrożność, konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.

13:40 Spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji powodziowej odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. W naradzie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczył podsekretarz stanu w MSWiA Zbigniew Sosnowski. Minister podkreślił, że w związku z powodzią w Warszawie został powołany sztab antypowodziowy, który w razie potrzeby natychmiast zadysponuje jednostki straży pożarnej z innych części kraju.

Z terenu województwa lubelskiego do dyspozycji jest 1500 strażaków Posiadają oni specjalistyczny sprzęt m.in. pompy i rękawy przeciwpowodziowe.

Do chwili obecnej wydanych zostało blisko 200 tys. worków na piasek. Już trafiły na wały. Kolejnych 200 tys. jest rozdysponowywanych na bieżąco.

13:21 Kilkadziesiąt gospodarstw z nadwiślanych wsi w okolicach Annopola jest zalanych

Najgorzej jest w miejscowościach: Janiszów, Zabełcze i Kosin. W ostatniej miejscowości wylały dwie niewielkie rzeczki wpadające do Wisły. Teraz rzeki zamieniły się w jeziora.

- Dużo wody było w 1997 roku, ale nie tyle co teraz. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem – mówi Henryka Gaj z Kosina.

Ludzie przewożą dobytek do rodzin i sąsiadów, którzy mieszkają w wyżej położonych częściach wsi. Niektórzy nie zdążyli.

- Woda wzbierała całą noc. Pilnowaliśmy, ale się nie udało – mówi Zenon Jaśkiewicz z Kosina.

Woda w jego domu sięga 1 metra wysokości. Meble pływają. A stodoła jest całkiem przykryta wodą.

Podobnie jest w kilkunastu innych, sąsiednich gospodarstwach.

W Kosinie, Janiszowie i Zabełczu 1500 osób jest wyznaczonych do ewakuacji.

- Wszystko jest spakowane. Leży w samochodzie, ale dopóki nie musimy, nie wyjeżdżamy – mówi Artur Daca z Janiszowi. – Jeśli tylko zawyje syrena wsiadamy w samochód i uciekamy.

12:31 Fala wezbraniowa, która uformowała się na górnej Wiśle, będzie spływała w dół, Wisłą środkową i dolną. W najbliższych dniach spodziewamy się kolejnych wzrostów, na Wiśle środkowej. Fala dojdzie najpierw do Puław, a następnie, za około trzy dni, do Warszawy. Wszędzie będzie powyżej stanów alarmowych. Przewiduje się, że stany okołoalarmowe będą się utrzymywać jedną lub dwie doby - powiedziała na konferencji prasowej hydrolog IMGiW Marianna Sasim

11.29 Gmina Annopol : 1500 mieszkańców do ewakuacji.
- Najgorzej jest na pierwszym odcinku Wisły w Janiszowie – mówi Artur Bis, komendant Państwowej Straży pożarnej w Krasniku. Woda dochodzi di szczytu remontowanego wału przeciwpowodziowego. Nasze główne działania skupiają się na zabezpieczeniu tego odcinka wału.

Na miejscu od wczoraj pracuje około 300 osób: strażaków, policjantów i mieszkańców okolicznych wsi. W tej chwili nie wiadomo czy Wisła przeleje się przez umacniany wał ( do korony brakuje około 1 metra).

- Półtora tysiąca osób mieszkających w pobliżu głównie w miejscowościach Janiszów i Zabełcze jest przewidziana do ewakuacji – mówi starosta Wojtak.


Do tej pory swoje domy opuściło około 100 osób, ale akcja ewakuacyjna cały czas trwa. Ludzie są przenoszeni do swoich rodzin albo do szkoły w pobliskim Kosinie gdzie powstał sztab kryzysowy.

11.15 - Oprócz okolic Annopola w tej chwili najbardziej niebezpiecznie jest w powiatach opolskim i puławskim – mówi st. bryg. Zbigniew Czępiński, zastępca komendanta wojewódzkiego straży pożarnej.

W powiecie opolskim woda może przelać się przez remontowany wał w gminie Wilków. W puławskim - przez niski odcinek wału w miejscowości Parchatka. Tu kulminacyjna fala dotrze wieczorem albo jutro.

10:51 Trudna sytuacja powodziowa występuje w pięciu województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim, opolskim i świętokrzyskim - Informuje MSWiA.

9:00 Lubelski oddział PCK apeluje o pomoc dla powodzian. Zbierane są koce, pościel, śpiwory, odzież, żywność trwała, woda pitna oraz środki czystości i higieny osobistej. Dary można przynosić do siedziby PCK w Lublinie przy ul. Puchacza 6 lub lub w Zarządach Rejonowych PCK na terenie województwa lubelskiego.

8:03 - Wisła przerwała w nocy wał w Krakowie. Woda z rzeki przelewa się przez wał w Sandomierzu.

7:43 - W Annopolu 200 strażaków pracowało całą noc przy umacnianiu wałów. Od samego rana prace zostały wznowione. Najgorętsza sytuacja jest w okolicach miejscowości Janiszów i Zabełcze. Władze gminy są przygotowane do ewentualnej ewakuacji mieszkańców z tych terenów.

7:22 - Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy już o ponad 2 metry. O godz. 5 rano wodowskaz pokazywał aż 708 cm.


Czytaj więcej o:
elos
Gość
kellik
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

elos
elos (22 maja 2010 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Siema czy most w Annopolu jest przejezdny ???Musze to wiedzieć bardzo ważna sprawa .Jak nie nie jest przejezdny to proszę o objazd z Śląska do Kraśnika
Rozwiń
Gość
Gość (21 maja 2010 o 05:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kellik napisał:
Jaka trase proponujecie z Tarnowa do Lublina??


Własnie! jakw miare bezpiecznie dojechac z poludnia polski do lublina? Prosimy o pomoc!
Rozwiń
kellik
kellik (20 maja 2010 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaka trase proponujecie z Tarnowa do Lublina??
Rozwiń
~Sandra~
~Sandra~ (20 maja 2010 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dzięki za info, z tego co na stronie wyczytalam to do Poniatowej nie dostanę się drogą przez Józefów :/ czyli muszę się kierować na Kraśnik, wszystko rozchodzi się o most w Annopolu, jak to miejsce będzie przejezdne to już luzik, a z tego co czytam, to ten most jest wysoki a woda szeroka więc jestem dobrej myśli, jakby co to napiszcie proszę jak się sytuacja ma będę wdzięczna

pozdrawiam!
Rozwiń
~Andzia~
~Andzia~ (20 maja 2010 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam rodzinkę w Jakubowicach i nie mogę się do nich dodzwonić możecie mi napisać czy tam ich też zalało?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!