piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

Powódź na Lubelszczyźnie: Gmina Wilków pod wodą - relacja (wideo, zdjęcia z lotu ptaka)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 maja 2010, 09:20

90 procent gminy Wilków jest zalana. Do tej pory ewakuowano około tysiąca osób. Organizowana jest pomoc dla powodzian. Podajemy adresy i numery kont.

WIDEO

16:09 Na miejscu pracują inspektorzy sanitarni. Nieczystości z zalanych gospodarstw były odprowadzane do szamb. Ich zawartość teraz pływa w wodzie.

15:40 W okolicach Rogowa w powiecie opolskim pada ulewny deszcz.

15:02 W Kolonii Szczekarków w zalanych domach ludzie czekają na żywność. Pokarm jest. Nie ma natomiast łodzi, którymi można przetransportować żywność do mieszkańców.

14:34 Aktualna sytuacja w regionie

Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody właśnie opublikowało raport z aktualną sytuacją na terenach zalanych przez wodę:

* W naszym regionie najtrudniejsza sytuacja powodziowa występuje w powiecie opolskim. Już 90 proc. gminy Wilków objętych jest podtopieniami. Trwa ewakuacja w gminie Wilków. Dotychczas ewakuowano ok. tysiąca osób.

* W związku z przelaniem się wody w Dobrem ewakuacją objęte są również kolejne miejscowości w tej gminie, tj. Wólka Polanowska, Polanówka, Małe Dobre i Kol. Szczekarków.

* Ewakuacja jest również prowadzona w gm. Łaziska, gdzie doszło do częściowego zalania wsi Wrzelów, Grabowiec i Las Dębowy – jako następstwo uszkodzenia wału w gminie Wilków. Równocześnie trwają prace w gminie Łaziska przy umacnianiu wałów, m.in. w Kępie Gosteckiej, Kępa Soleckiej i Braciejowicach.

* W powiecie puławskim szczególnie trudna sytuacja występuje na wałach w Parchatce. Na miejscu na bieżąco jest monitorowany stan wału. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla miasta Puławy wybudowany został wał poprzeczny, który ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed powodzią. Trwa również likwidacja przesiąków wału na odcinku Kolonia Brześce – Janowiec.

* W powiecie kraśnickim występują liczne lokalne podtopienia gospodarstw w miejscowościach Kosin, Opoka (stare dorzecze Sanny).

* Zalanych jest również ok. 100 gospodarstw w m. Świeciechów, Bliskowice oraz 13 w miejscowości Popów. W Janiszowie (powiat kraśnicki) trwają prace polegające na umacnianiu wału przy pomocy geowłókniny oraz worków z piaskiem.

* W związku z sytuacją powodziową ze względów bezpieczeństwa wyłączono prąd w gminie Wilków, a także dla ok. 20 odbiorców w miejscowościach: Józefów, Basonia, Rybitwy w gminie Józefów nad Wisłą.

Więcej o powodzi na Lubelszczyźnie w serwisie WWW.DZIENNIKWSCHODNI.PL/powodz

14:21 W Szkole Podstawowej w Rogowie działa centrum kryzysowe, do którego są przywożeni ewakuowani mieszkańcy zalanych miejscowości. Tu też udzielana jest pomoc poszkodowanym. Brakuje wielu rzeczy.

- Potrzebna jest żywność długoterminowa, woda, chleb, bielizna, pieluchy dla dzieci i dorosłych, lekarstwa, namioty, materace, koce, rozkładane łóżka, skarpety, rękawice, gumowce - wylicza Mariusz Sierpień dyrektor szkoły.

Numery telefonów do szkoły w Rogowie: (81) 828 22 90 lub (81) 828 22 91.

14:20 – Na chwilę obecną ze wszystkich zalanych miejscowości ewakuowano ok. 1,1 tys. osób – informuje Ryszard Starko z lubelskiej straży pożarnej. – Z czego 900 to mieszkańcy zalanej gminy Wilków (liczącej ok. 4,2 tys. osób – red.).

Nawet z miejscowości, które są całkowicie zalane wodą, nie wszyscy chcą się ewakuować. – Część osób nadal pozostała w domach. I, mimo naszych apeli, nie chce ich opuścić – dodaje Starko.


Kępa Gostecka - walka z wodą , autor: Instruktorek72

14:08 – Stan wody na Wiśle powoli obniża się i w ciągu następnych kilkunastu godzin ta tendencja będzie postępowała – poinformował na konferencji dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski. Dodał, że w ciągu następnych kilkunastu godzin stan wody będzie się bardzo powoli obniżał.

Zdecydowany spadek poziomu wody jest prognozowany na czwartek. – Widzimy wyraźnie opadanie fali – zaznaczył Ostojski. – Ta tendencja jest wyraźna, tak że możemy być pewni, że ten proces obniżania się powierzchni fali będzie kontynuowany.

12:01 Jedna z internautek informuje, że na zalanych terenach pojawili się szabrownicy. Strażacy nie potwierdzają tych informacji.

- Nie prawda, że nie ma kradzieży. Rozmawiałam z kuzynką, która mieszka w gminie Wilków, powiedziała mi, że już okradane są domy, dlatego ludzie nie chcą ewakuować się. Mówiła mi, że ludzie przywiązują się do kominów żeby siłą ich nie zabrano - pisze na naszym forum Urania.

Ireneusz Kotowski rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Opolu Lubelskim dementuje te informacje. Opuszczone domy nie są okradane.

- To prawda, że ludzie nie chcą opuszczać domów, ale nie dochodzi do tak radykalnych rozwiązań jak przywiązywanie się do kominów - wyjaśnia Kotowski.

11:42 Gmina Wilków apeluje o pomoc. Powodzian, którzy stracili cały dobytek jest bardzo dużo. Potrzebna jest m.in. żywność, również dla niemowląt, wodery - czyli wysokie buty i środki higieniczne.

Numery telefonów pod którymi można dowiedzieć się dokąd i jaką pomoc można zawieźć: 81 82 82 033, 81 82 82 290, 81 82 82 291.

11:14 W miejscowości Dobre cały czas trwa walka o utrzymanie wałów. Cały czas trwa ewakuacja mieszkańców zalanych terenów. Z miejscowości Dobre odpływają łodzie do zalanego w piątek Zastowa Polanowskiego. Przed chwilą na łódce przypłynął mężczyzna ze swoim psem.

10:19 ZDJĘCIA z gminy Wilków nadesłane przez internautę Sly_1981

9:57 Prawdopodobnie nie dojdzie do zalania Kępy Gosteckiej. Stopa wału została uszczelniona.

- Jeśli fala powodziowa na Wiśle nie wzrośnie to wał wytrzyma - mówi Ireneusz Kotowski rzecznik opolskich strażaków.

Gorsza sytuacja jest na terenie gminy Łaziska. W wyniku pęknięcia wału w Zastowie Polanowskim woda przez Las Dębowy zbliża się do Braciejowic.

- Nie wiadomo jak dużo tej wody się tu wleje - dodaje Kotowski. - Jeśli wał w Braciejowicach pęknie zagrożona będzie też Kępa Gostecka.

9:40 Polanówka, Wólka Polanowska i miejscowość Dobre wzywane do ewakuacji. Ale wał na Chodelce nie pękł. Tylko trochę przesiąka - taką informację przysyła nam na Alarm24 Gosia.

9:14 90 procent gminy Wilków jest już zalana. Zarządzono ewakuację 4 kolejnych miejscowości. Są to Polanówka, Wólka Polanowska, Małe Dobre i Kolonia Szczekarków - poinformował na konferencji prasowej szef MSWiA Jerzy Miller.

Ją też dobre informacje. Woda w Wiśle opada.

- Poziom Wisły na tym odcinku obniża się - dodał minister Jerzy Miller. Prawdopodobnie zagrożenie z godziny na godzinę będzie spadać.

9:06 Aktualne stany wód na Lubelszczyźnie: W ciągu sześciu ostatnich godzin w Dęblinie Wisła opadła o 10 cm i jest na poziomie 550 cm. W Puławach poziom rzeki spadł o 2 cm i jest na poziomie 720 cm. W Annopolu w ciągu trzech ostatnich godzin nic się nie zmieniło - woda jest na poziomie 694 cm.

9:04 Nie zmienia się sytuacja w Parchatce w gminie Kazimierz Dolny. Wciąż trwa tam walka o utrzymanie wału.

8:47 - W wyniku tzw. "cofki" nastąpiło pęknięcie wału na Chodelce w gminie Wilków. Dodatkowo umocnienia splądrowały i podziurawiły bobry. Poziom wody w rozlewisku, jest wyższy niż w rzece - mówi Ryszard Starko z lubelskiej policji. Zarządzono ewakuację Polanówki, Wólki Polanowskiej i Małego Dobrego w powiecie opolskim. Podstawiono autokary, które dowożą ludzi do szkół w Karczmiskach i Rogowie.

7:55 Gmina Wilków: Mieszkańcy nie chcą opuszczać zalanych domów. Boją się zostawiać swój dobytek. Tymczasem policjanci nie otrzymali żadnych informacji o szabrownikach.

Wczoraj w ciągu dnia i w nocy z zalanych terenów zostało ewakuowanych około tysiąca osób.

7:39 W miejscowości Zagłoba woda wciąż przybiera, wczoraj nawet do pół metra w kilka godzin. Mieszkańcy bloku i reszta ludzi ewakuowana - informuje na Alarm 24 internauta Rafał.

Powódź na Lubelszczyźnie - relacja z soboty


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gosc~
~anusia~
strażak
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gosc~
~gosc~ (29 maja 2010 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uwaga !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ubrania i inne rzeczy można zawieżć do miejscowosci POGÓRZ ,bo tam też są ludzie z powodzi ,ewakuowani są z Zastowa Polanoskiego i Karczmiskiego i napewno przyjmą kazda odziez i srodki czystosci ,a o tej miejscowosci prawie sie nie mowi i pewnie dojeżdża tam duzo mniej rzeczy niz do Rogowa ,Opola czy Karczmisk


z gory serdecznie dziekuje
Rozwiń
~anusia~
~anusia~ (24 maja 2010 o 22:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Agusia napisał:
Na szczęście w Kępie Gosteckiej sytuacja jest w miarę stabilna. Wału nie przerwało, to dzięki ciężkiej pracy zwłaszcza straży pożarnej i okolicznych mieszkańców. Jest nadzieja i wiara w to, że ten dramat tym razem może się nie powtórzy. Wielkie dzięki wszystkim tym, którzy nieprzerwanie tam ciężko pracują dzień i noc.


Z tego co się orientuję to też ciężka praca żołnierzy, których zciągnięto z dalekich miast aby pomagali
Rozwiń
strażak
strażak (24 maja 2010 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gosia.. napisał:
Czy ktoś wie co z wałem w Kępie Gosteckiej???

hej wczoraj wlasnie wrocilismy z Kepy Gosteckiej!cala noc walczylismy!lecz waly przasiakaja!i nadal trwa tam walka!mam nadzieje ze uda sie musi sie udac
Rozwiń
strażak
strażak (24 maja 2010 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gosia.. napisał:
Czy ktoś wie co z wałem w Kępie Gosteckiej???
Rozwiń
strażak
strażak (24 maja 2010 o 18:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gosia.. napisał:
Czy ktoś wie co z wałem w Kępie Gosteckiej???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!