niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Pożegnają PRL, powitają papieża

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 stycznia 2007, 18:12

Władze Ryk wyganiają z miasta relikty PRL-u.

Patronów zmienią osiedla Świerczewskiego, 30-lecia PRL-u i 22 Lipca. W zamian będą: Działki, Jana Pawła II i Karola Wojtyły.
Niedawno premier Jarosław Kaczyński zaapelował, aby polskie ulice przestały nosić imiona patronów kojarzonych z PRL-em i komunizmem. Włodarze Ryk zareagowali błyskawicznie. Bo w mieście jest co zmieniać. W Rykach swoją ulicę ma generał Świerczewski i Hanka Sawicka. Nazwy kojarzone z minioną epoką noszą też ryckie osiedla.
Do ulicy 22 Lipca radni zabierali się trzy razy. W końcu, dwa lata temu udało się ją zmienić na Karola Wojtyły. Ale i tak do dziś na niektórych blokach można spotkać tabliczki ze starą nazwą.

Teraz przyszła pora na osiedla. Na pierwszy ogień pójdzie Świerczewskiego, 30-lecia PRL-u, 22 Lipca Spółdzielcze i 22 Lipca Rady Narodowe. Na ostatniej sesji radni jednogłośnie zdecydowali rozpoczęcie konsultacji społecznych w tej sprawie.
Zmiana nazwy osiedla Świerczewskiego na osiedle Działki powinna pójść gładko.
- Taka nazwa osiedla funkcjonuje wśród mieszkańców bardziej niż Świerczewskiego. Od lat ludzie mówią: idę na Działki - mówi Jerzy Gąska, burmistrza miasta.
Jednak pozostałe propozycje budzą żywe dyskusje. Osiedle 30-lecia PRL-u ma nosić nazwę Jana Pawła II. Zamiast 22 Lipca Spółdzielcze będzie Karola Wojtyły Południe, a 22 Lipca Rady Narodowe - Karola Wojtyły Północ. Nie wszystkim radnym to się podoba.
- Nie kwestionuję wielkości postaci, ale mam pewne wątpliwości. Czy osiedle nie mogłoby nosić imienia osoby związanej z historia Ryk, jakiegoś lokalnego bohatera? - pyta Maria Rodak, przewodnicząca zarządu jednego ze spornych osiedli.
- Już mamy ulicę Karola Wojtyły i Jana Pawła II, co czasem myli przyjezdnych. Znam przypadek, że ludzie pytali o ulicę papieża, ale nie pamiętali czy chodzi o Jana Pawła czy Wojtyły - dodaje Jarosław Szlendak z zarządu osiedla 30-lecia PRL-u.
Za propozycją nowych nazw stoi burmistrz miasta, ale się przy nich nie upiera. - Jeśli w trakcie konsultacji z mieszkańcami pojawią się inne pomysły, to weźmiemy je pod uwagę - zapowiada Jerzy Gąska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!