czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Pożegnają PRL, powitają papieża

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 stycznia 2007, 18:12

Władze Ryk wyganiają z miasta relikty PRL-u.

Patronów zmienią osiedla Świerczewskiego, 30-lecia PRL-u i 22 Lipca. W zamian będą: Działki, Jana Pawła II i Karola Wojtyły.
Niedawno premier Jarosław Kaczyński zaapelował, aby polskie ulice przestały nosić imiona patronów kojarzonych z PRL-em i komunizmem. Włodarze Ryk zareagowali błyskawicznie. Bo w mieście jest co zmieniać. W Rykach swoją ulicę ma generał Świerczewski i Hanka Sawicka. Nazwy kojarzone z minioną epoką noszą też ryckie osiedla.
Do ulicy 22 Lipca radni zabierali się trzy razy. W końcu, dwa lata temu udało się ją zmienić na Karola Wojtyły. Ale i tak do dziś na niektórych blokach można spotkać tabliczki ze starą nazwą.

Teraz przyszła pora na osiedla. Na pierwszy ogień pójdzie Świerczewskiego, 30-lecia PRL-u, 22 Lipca Spółdzielcze i 22 Lipca Rady Narodowe. Na ostatniej sesji radni jednogłośnie zdecydowali rozpoczęcie konsultacji społecznych w tej sprawie.
Zmiana nazwy osiedla Świerczewskiego na osiedle Działki powinna pójść gładko.
- Taka nazwa osiedla funkcjonuje wśród mieszkańców bardziej niż Świerczewskiego. Od lat ludzie mówią: idę na Działki - mówi Jerzy Gąska, burmistrza miasta.
Jednak pozostałe propozycje budzą żywe dyskusje. Osiedle 30-lecia PRL-u ma nosić nazwę Jana Pawła II. Zamiast 22 Lipca Spółdzielcze będzie Karola Wojtyły Południe, a 22 Lipca Rady Narodowe - Karola Wojtyły Północ. Nie wszystkim radnym to się podoba.
- Nie kwestionuję wielkości postaci, ale mam pewne wątpliwości. Czy osiedle nie mogłoby nosić imienia osoby związanej z historia Ryk, jakiegoś lokalnego bohatera? - pyta Maria Rodak, przewodnicząca zarządu jednego ze spornych osiedli.
- Już mamy ulicę Karola Wojtyły i Jana Pawła II, co czasem myli przyjezdnych. Znam przypadek, że ludzie pytali o ulicę papieża, ale nie pamiętali czy chodzi o Jana Pawła czy Wojtyły - dodaje Jarosław Szlendak z zarządu osiedla 30-lecia PRL-u.
Za propozycją nowych nazw stoi burmistrz miasta, ale się przy nich nie upiera. - Jeśli w trakcie konsultacji z mieszkańcami pojawią się inne pomysły, to weźmiemy je pod uwagę - zapowiada Jerzy Gąska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

15-17 grudnia
komentarze (0)0
polubienia (0)0
14-12-2017

15-17 grudnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!