środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Rozpoczął się przełomowy okres dla naszego regionu

Lotnisko, setki kilometrów dróg, laboratoria naukowe, hale sportowe i ogromne dotacje dla przedsiębiorców. Marzenia staną się faktem, bo w najbliższych latach Lubelszczyzna dostanie z Unii Europejskiej ponad 8 miliardów zł. Tylu pieniędzy do wydania nie mieliśmy nigdy wcześniej!

Te gigantyczne pieniądze trafią do nas w latach 2007-2013. Najwięcej - 1,16 mld euro, czyli prawie 4,5 mld zł - Lubelszczyzna dostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, który zastąpi Zintegrowany Operacyjny Program Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Na co je wydamy? Ponad 1,2 mld zł trafi do przedsiębiorców. 650 mln zł spożytkujemy na budowę lokalnych i regionalnych dróg. Kolejne 220 mln już jest zaklepane na budowę lotniska. Tyle samo środków (po 220 mln zł) trafi do nas na ochronę zdrowia i pomoc społeczną, a także na edukację i sport, m.in. na budowę stadionów i hal sportowych. A ponad 420 mln zł pójdzie na kulturę i turystykę, m.in. na remonty zabytków, chociażby Starego Miasta w Zamościu.

Pierwsze konkursy w ramach RPO zostaną rozpisane w połowie tego roku. - Przygotowaliśmy sporo wniosków, więc liczymy na solidny zastrzyk gotówki z unii - mówi Iwonna Stopczyńska, zastępca prezydenta Zamościa.
W poprzednich latach to właśnie Zamość przewodził w naszym regionie pod względem liczby składanych projektów. Teraz na prowadzenie może wyjść Lublin. Zwłaszcza w programie Rozwój Polski Wschodniej. Chodzi o środki dla pięciu najbiedniejszych regionów naszego kraju. Do 2013 r. otrzymają one 882 mln euro. Lubelszczyzna zgarnie ponad połowę tej puli - aż 480 milionów euro (czyli ponad 1,8 miliarda zł). Jedna czwarta trafi do stolicy regionu.
Na liście projektów, na które nasz rząd już zarezerwował pieniądze, jest m.in. "zintegrowany system miejskiego transportu publicznego”. Za 220 mln zł Lublin kupi 100 autobusów i wybuduje dworzec. Prawie 200 mln zł wyda na rozbudowę (o 42 kilometry) trakcji trolejbusowej wraz z budową zajezdni i zakupem 70 trolejbusów.

Ogromne pieniądze dostaniemy też na rozwój nauki i technologii. M.in. na Parki Przemysłowe w Świdniku i Puławach, Park Naukowo-Technologiczny w Lublinie i nowe zaplecze badawcze największych uczelni. Chełmska PWSZ zbuduje Centrum Studiów Inżynierskich, UMCS budynki dla Instytutu Nauk o Ziemi oraz Instytutu Informatyki, a Politechnika Lubelska - Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii.

- Przed naszym regionem siedem biblijnych lat. Grzechem byłoby nie wykorzystać tej szansy - mówi prof. Józef Kuczmaszewski, rektor PL.
- Wreszcie możemy przestać być Polską "B”. Musimy się ostro brać do roboty, żeby tego nie zmarnować - dodaje Janusz Wójtowicz, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. - Jeszcze w tym roku dokończymy obwodnicę Międzyrzeca Podlaskiego i rozpoczniemy nowy odcinek obwodnicy Białej Podlaskiej. Ale przede wszystkim, przygotujemy teren nowe inwestycje: drogę z Warszawy do Piask z obwodnicą Lublina, drogę S-19 z północy na południe województwa czy obwodnicę Puław z nowym mostem na Wiśle.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!