sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Przełom w sprawie własności wąskotorówki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2008, 16:57

Po sześciu latach wymiany pism i starań nałęczowska wąskotorówka w całości będzie własnością powiatu opolskiego.

Dzięki temu będzie można starać się o pieniądze unijne na modernizację taboru i torów.

Powiat zarządza teraz jedynie częścią Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. Do samorządu należą tory, lokomotywy, wagony. Ale grunty i budynek stacji w Karczmiskach - czyli siedziba wąskotorówki oraz tereny, na których są tory i przystanki, to już własność kolei.

Rozmowy samorządowców z przedstawicielami kolei przez kilka lat stały w martwym punkcie. Teraz sprawy mają ruszyć do przodu.

- Mamy pozwolenie z centrali na finalizację sprawy. Jest uchwała zarządu. Przygotowujemy właśnie projekt aktu notarialnego, który musi zatwierdzić Ministerstwo Infrastruktury. Jeśli zatwierdzi, od razu umawiamy się na podpisanie dokumentu - deklaruje Paweł Chmielewski, dyrektor oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP.

Na taki krok od dawna czekają pracownicy wąskotorówki i władze powiatu.
- Jeżeli rzeczywiście uda się sfinalizować przekazanie majątku, piszemy projekt i możemy składać wnioski o fundusze unijne - mówi Zenon J. Rodzik, starosta opolski. - Koncepcyjnie jesteśmy przygotowani, choć nie chcę na razie zdradzać naszych pomysłów. Na pewno w grę wchodzi modernizacja taboru, torów i uruchomienie nieczynnych szlaków.

Tymczasem kolejarze z Karczmisk szykują się do nowego sezonu. Po raz pierwszy w tym roku pociąg wyjedzie na trasę 20 kwietnia. Na razie, w najbliższych tygodniach, prawdopodobnie będzie jeździł do Wąwolnicy (a nie jak zawsze do Nałęczowa). To dlatego, że wiadukt w Rogalowie jest właśnie remontowany.

- Nowością w tym sezonie będzie to, że w lipcu i sierpniu będziemy kursowali w każdy weekend - mówi Stanisław Ogonek, naczelnik nałęczowskiej wąskotorówki.

Na trasę wyjadą tradycyjnie dwa wagoniki w stylu retro i wagon barowy. Informacje o godzinach odjazdów kolejki, cenach biletów można znaleźć na stronie internetowej: www.waskotorowka.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
750mm fan
MK
ASPAS z Puław
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

750mm fan
750mm fan (20 kwietnia 2008 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nałęczowska Kolejka rozpoczęła sezon turystyczny 2008! Szczegóły na: [url="http://waskotorowka.pl/rozklad_jazdy.htm"]http://waskotorowka.pl/rozklad_jazdy.htm[/url]
Rozwiń
MK
MK (14 kwietnia 2008 o 06:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oby coś z tych deklaracji powiatu wynikło. PKP nie chciało wąskotorówek i w 2001 roku zamknęło ruch na nich w barwach PKP. Te popadały w ruinę. Nie chciało - ale i nie dało. I tak sprawy własnościowe nieuregulowane były tyle czasu. Efekt, brak właściciela, który by zadbał o kolejkę (i chciał o nią zadbać). Nałęczowska to tylko przykład. Kolejek takich jest wiele.
Przekazanie Nałęczowskiej KD do własności powiatu w Opolu Lubelskim jest logiczne, bo PKP z pewnością pozbył by się infrastruktury, a ta albo wylądowała by w rękach złomiarzy albo w podobnym miejscu.
Teraz jest szansa. Niech tą szansę tylko odpowiednie "działy" powiatu opolskiego odpowiednio wykorzystają I tego kolejce tej życzę!
Rozwiń
ASPAS z Puław
ASPAS z Puław (13 kwietnia 2008 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="5"][/size][color="#48D1CC"][/color][color="#0000FF"][/color]
Mamy na Lubelszczyźnie perełkę techniczną i warto ją pokazywać i korzystać z usług kolejarzy, którzy opiekują się tym sprawnym ponadstuletnim zabytkiem. Ceńmy to mamy na miejscu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!