wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Ranking samorządów "Rzeczpospolitej": Podedwórze spod Parczewa na szczycie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2010, 09:43

Podedwórze, mała gmina pod Parczewem, znana głównie z uprawy rumianku, jak nikt inny potrafi zdobywać unijne fundusze. Ubiegłoroczne dofinansowanie z UE to 5 tys. zł na jednego mieszkańca. Inne wiejskie gminy w Polsce nawet nie zbliżyły się do tego poziomu.

Eksperci "Rzeczpospolitej” sprawdzili, jak miasta, powiaty i gminy korzystały z unijnych funduszy. Gdy posumowali ubiegły rok, okazało się, że wśród gmin wiejskich na najwyższym stopniu podium znalazło się niewielkie Podedwórze na Lubelszczyźnie. W 2009 roku na każdego mieszkańca z unijnej kasy przypadło tu ponad 5 tys. złotych. Jak to się robi?

– Chętnie współpracujemy z sąsiednimi gminami. To świetny pomysł dla biedniejszych gmin, dodatkowo punktowany w konkursach – zdradza Krzysztof Chilczuk, wójt Podedwórza. I przyznaje, że miejscowość ma jeszcze jeden atut, który bardzo pomógł w rankingu. To najmniej ludna gmina województwa lubelskiego.

Unijne wsparcie poszło na wyasfaltowanie dróg w turystycznym rejonie "Dolina Zielawy”, budowę parkingu, wydłużenie czasu pracy przedszkola, przeszkolenie 20 zbieraczy ziół, zorganizowanie warsztatów m.in. z krycia dachów słomą, ciesielki, masaży relaksacyjnych.

Wczoraj pojechaliśmy do Podedwórza, by sprawdzić, co z tego mają mieszkańcy. Trafiliśmy do zadbanej wsi z chodnikami z kostki, ale okolica wygląda na wyludnioną, a drogi dojazdowe są w fatalnym stanie.

– Ja nie czuję, żeby coś się zmieniło. Powstał parking i chodniki, ale gmina umiera. Rolnicy nabrali pożyczek i nie mają z czego spłacić. Przyjezdni wykupują gospodarstwa, ale nie po to, żeby gospodarzyć, tylko spędzać tu wakacje – narzeka Stanisław Iwańczuk, właściciel sklepu w Podedwórzu. – Dzięki tym unijnym pieniądzom są chodniki, ale przydałyby się lepsze drogi – dodaje licealista Dariusz Pawłowski.

Niektórzy cieszą się z przydomowych oczyszczalni ścieków i kolektorów słonecznych. – Gmina losowała, kto dostanie kolektory. Teraz na prądzie oszczędzają tylko szczęśliwcy. A taki kolektor powinien mieć każdy – mówi Agnieszka Chilimoniuk.

Ranking samorządów "Rzeczpospolita” opublikowała wczoraj. W większości kategorii Lubelszczyzna wypadła blado. Lublin znalazł się dopiero na 32 miejscu wśród miast na prawach powiatu, jeszcze niżej uplasowały się Biała Podlaska i Zamość. Stolicy regionu nie ma również w czołówce miast z największymi inwestycjami, a na liście miast, które najsprawniej zdobywają dotacje z UE, jest dopiero na 28 pozycji.

Wysokie, siódme miejsce zdobył wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Krasnystaw. – Powodem do dumy są duże inwestycje jak rewitalizacja rynku, rozbudowa centrum sportowo-rekreacyjnego za ponad 16 mln zł czy remonty ulic, wszystko w znacznej mierze finansowane z UE – chwali się Dariusz Turzyniecki, zastępca burmistrza Krasnegostawu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!