Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 grudnia 2012 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w Lublinie i regionie

0 12 A A
W środę wieczorem trwały ćwiczenia. (Wojciech Nieśpiałowski)
W środę wieczorem trwały ćwiczenia. (Wojciech Nieśpiałowski)

Na ulicach Lublina patrole ZOMO i walki z demonstrantami, a w regionie msze św. i programy artystyczne. Dziś jest 31. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie uroczystości rozpoczną się o godz. 13. W centrum miasta pojawią się patrole ZOMO, które będą rozdawać ulotki informujące o wprowadzeniu stanu wojennego. Godzinę później grupy rekonstrukcyjne spotkają się na Placu Litewskim.

– Przygotowaliśmy widowisko łączące muzykę z obrazem. Będą dymy imitujące gazy łzawiące, pojazdy historyczne i starcia zomowców z demonstrantami – zapowiada Marek Wątorski z lubelskiej "Solidarności”.

O godz. 17 w kościele pobrygidkowskim zbierze się młodzież z lubelskich szkół, która przygotowała koncert "Pieśni niepokornej” w hołdzie osobom represjonowanym i internowanym. Godzinę później w tym samym kościele odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Potem wyruszy marsz pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

Natomiast w sobotę 15 grudnia "Solidarność” zaprasza mieszkańców Lublina na koncert pieśni z okresu stanu wojennego. – Spotkamy się na schodach Ratusza tuż po hejnale. Będziemy wspólnie wykonywać pieśni, które śpiewaliśmy w stanie wojennym – mówi Marian Król, przewodniczący lubelskiej "Solidarności”.

Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN zaprasza natomiast osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego.

– Chcielibyśmy dotrzeć zarówno do ludzi związanych z ówczesną opozycją, do uczestników strajków w zakładach pracy, jak i do zwykłych ludzi, którzy wydarzenia stanu wojennego obserwowali z ulicy, czy z okien swoich domów – mówi Alina Bąk z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. – Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich, którzy są w posiadaniu zdjęć, dokumentów i pamiątek dotyczących stanu wojennego, aby podzielili się swoimi zbiorami. Zwracamy się również do ludzi, którzy posiadają pisma drugiego obiegu z lat 1977-1989, tzw. bibułę. Chcemy, aby te pamiątki stały się częścią wystawy. Zapraszamy do Izby Drukarstwa przy ul. Żmigród 1 w godzinach 9-17.

Co się będzie działo?

Lublin, 13 grudnia

godz. 13 – centrum Lublina, patrole ZOMO,
14.45-16 – Plac Litewski, widowisko światło i dźwięk "Stan wojenny pamiętamy”,
17 – koncert Pieśni niepokornej , kościół pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6
18 – msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego
19 – przemarsz pod pomnik bł. ks. J. Popiełuszki przy ul. Królewskiej

Raport z oblężonego Państwa

W ramach ogólnopolskich obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego lubelski oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej zaprasza na spotkanie, w czasie którego przypomniane zostaną realia życia w Lublinie w latach 1981-1983, a także przybliżone kulisy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia w Klubie Inteligencji Katolickiej przy ul. Rayskiego 3 o godzinie 17:00.

Na początku konferencji odbędzie się dyskusja ekspercka. Wezmą w niej udział prof. Janusz Wrona oraz Marcin Dąbrowski. Będzie ona głównie poświęcona życiu codziennemu Polaków w czasie stanu wojennego. Kolejną częścią programu będzie spotkanie ze świadkami historii- osobami, które szczególnie doświadczyły tych tragicznych wydarzeń w Lublinie (Jerzym Bartmińskim, Andrzejem Trembaczowskim i Marianem Chachajem).

Przedsięwzięcie zakończy projekcja filmu „Towarzysz generał idzie na wojnę” pokazującego kulisy wprowadzenia stanu wojennego a zarazem obalającego kłamstwa narosłe wokół tego wydarzenia.

Plan konferencji „Raport z oblężonego Państwa” :

godz. 17 - otwarcie konferencji przez prezesa Oddziału Lubelskiego.

godz. 17.10 - dyskusja profesora Janusza Wrony z Marcinem Dąbrowskim.

godz. 18.10 - przerwa na kawę

godz. 18.30 - spotkanie ze świadkami historii- Jerzym Bartmińskim, Andrzejem Trembaczowskim i Marianem Chachajem.

godz. 19.30 - pytania widowni

godz. 19.50 - projekcja filmu: „Towarzysz generał idzie na wojnę”


Tomaszów Lubelski, 13 grudnia

godz. 13 – kościół pw. Zwiastowania NMP: okolicznościowy program w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1, następnie msza św. za Ojczyznę i NSZZ "Solidarność” pod przewodnictwem ks. prałata Czesława Grzyba. Po mszy przejście pod pomnik NSZZ "Solidarność”,
14.30 – złożenie wieńców pod pomnikiem na rynku

Biłgoraj, 13 grudnia

godz. 10 – uroczystości w kościele pw. św. Marii Magdaleny,
10.15 – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju
11 – msza św. i homilia

Puławy, 13 grudnia

godz. 9 – uroczystości przed tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed XXXI lat przy bramie Zakładów Azotowych Puławy

Tarnogród, 16 grudnia

godz. 10.30 – zbiórka pocztów sztandarowych przy Miejskim Domu Kultury i przemarsz do kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego
11 – msza św. w intencji poległego w KWK "Wujek” Józefa Gizy i wszystkich ofiar stanu wojennego
12 – złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy na cmentarzu parafialnym
13 – montaż słowno-muzyczny

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium