sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Rodzice od miesiąca okupują szkołę w Brzozówce

  Edytuj ten wpis

Rodzice oprócz okupacji, dbają o teren wokół szkoły (Stowarzyszenie "Nadzieja”)
Rodzice oprócz okupacji, dbają o teren wokół szkoły (Stowarzyszenie \"Nadzieja”)

Już miesiąc rodzice uczniów z gminy Szastarka okupują budynek zlikwidowanej szkoły w Brzozówce koło Kraśnika. Władze gminy twierdzą, że działania mieszkańców Brzozówki i Brzozówki-Kolonii są nielegalne. Niebawem zostaną odcięte media w budynku.

– Walczymy o swoje i się nie poddamy, bo spotkała nas wielka niesprawiedliwość – przekonuje Bogusław Wcisło, prezes Stowarzyszenia "Nadzieja”, które chce prowadzić zlikwidowaną w tym roku Szkołę Podstawową w Brzozówce (powiat kraśnicki). – Dalej będziemy okupować ten budynek. Wójt nigdy nie przyjechał do szkoły. Odbyły się już 53 spotkania w naszej sprawie. Nie dały żadnych rezultatów.

Spór między mieszkańcami wsi Brzozówka i Brzozówka- Kolonia a władzami gminy trwa od kilku miesięcy. Grupa rodziców założyła stowarzyszenie i chce dalej prowadzić placówkę. Na takie rozwiązanie nie zgadza się wójt Szastarki. Przekonuje, że zadłużonej gminy na to nie stać. W proteście rodzice uczniów nie zapisali swoich dzieci do żadnej ze szkół prowadzonych przez samorząd. Od września ponad 50 dzieci uczy się w szkole w Hucie Józefów, którą prowadzi inne stowarzyszenie. Protestujący pod koniec sierpnia rozpoczęli też okupację budynku.

Rodzice dzieci na zmianę pilnują szkoły. – Jest wyznaczonych do tego 10 mieszkań i osoby z tych domów się co pewien czas się zmieniają – podaje Wcisło. – W nocy jest w budynku 4–5 osób, które tam czuwają.


– Okupacja jest nielegalna, ale nie mam na to wpływu – zaznacza Tomasz Mularczyk, wójt Szastarki. – Osoby ze Stowarzyszenia wymieniły zamki w drzwiach. Nie można pokazać tego budynku, bo członkowie stowarzyszenia nie chcą nikogo wpuścić do środka.

Niebawem zostaną też odcięte media. – Skierowaliśmy już pisma m.in. do Lubzelu i Telekomunikacji Polskiej, że rezygnujemy z ich usług – dodaje wójt Szastarki. – Ponieważ nie korzystamy z budynku mam nadzieję, że rachunki ureguluje stowarzyszenie.

Do tej pory Szkoła Podstawowa w Brzozówce pełniła również funkcję lokalu wyborczego. Podczas tegorocznych wyborów będzie inaczej. – Głosowanie będzie odbywać się w Majdanie-Obleszcze – uprzedza Mularczyk. – Pracownicy chcieli spisać licznik, nie zostali wpuszczeni. Dzwoniliśmy też, że chcemy zabrać urnę. Pan Wcisło dał nam do zrozumienia, że jej nie dostaniemy.

– To jest nieprawda – oburza się prezes Stowarzyszenia "Nadzieja”. – Chcemy rozmawiać, ale nie telefonicznie, chcemy, żeby ktoś do nas przyjechał.

Rodzice dzieci zamierzają nie tylko w dalszym ciągu okupować szkołę. Chcą też zwołać referendum w sprawie odwołania wójta. Taką informację władze gminy mają otrzymać w tym tygodniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
......
angelika
tomek
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

......
...... (30 kwietnia 2013 o 22:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czytam między wierszami i stwierdzam,że do normalności niektórym jeszcze daleko....
Rozwiń
angelika
angelika (30 kwietnia 2013 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='smieszek' timestamp='1317924066' post='544967']
pleban z brzozówki to jakiś dziwny człowiek ma swoich judaszy którzy go słuchają i mu wszystko kablują powinni go na taczce wyj......ać jeszcze nie mieliśmy takiego powalonego księdza co wystawia butelki po wódce na mszy
[/quote]
ale wy jesteście nienormalni ksiądz jest normalnym, człowiekiem . a te butelki o których mówicie to nie były do dekoracji . Każdy normalnie myślący obywatel zrozumiał funkcje tych butelek i inicjatywe dlaczego te butelki tam stały . Może wieśniaki powinniśmcie sie nauczyć czytać miedzy wierszami . Bo to co piszecie to jest chore bo to jest dobry ksiądz radziłabym brukwiarzom nie narzekać na tego księdza bo już Blinów tak narzekał to teraz mają księdza który niczym sie nie interesuje . A ten to jest spoko ...
Rozwiń
tomek
tomek (28 października 2011 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='LUBLIN' timestamp='1319571148' post='551432']
NIC CI LUDZIE NIE ROZUMIEJĄ
UWAŻAM ŻE WOJT GMINY ZROBIŁ DOBRZE. LUDZIE ZASTANÓWCIE SIĘ UTRZYMYWAĆ SZKOŁĘ DLA 34 UCZNIÓW - TO JEST CHORE. KOMPLETNIE NIE MYŚLICIE. JAK MACIE WYJŚĆ Z BIEDY JAK NIEUMIECIE OSZCZĘDZAĆ. TAKI BUDYNEK MOŻNA WYDZIERŻAWIĆ CHOĆAŻBY NA DOM STARCÓW I CZERPAC Z TEGO JAKIŚ DOCHÓD. SZKOŁA JEST W SZASTARCE I SPOKOJNIE MOŻE TYCH UCZNIÓW PRZYJĄĆ. DZIECI W DUŻYCH MIASTACH TEŻ MUSZĄ DOJEŻDŻAĆ DO SZKÓŁ I NIKT NIE ROBI Z TEGO PROBLEMU. JA NIE MIESZKAM JUŻ OD WIELU LAT W TEJ GMINIE, ALE NIERAZ LUBIE SOBIE POCZYTAĆ I WIDZĘ, ŻE TAM NIC SIĘ NIEZMIENIŁO I NIEZMNIENI. TAKIE MYŚLENIE UTRZYMYWAĆ SZKOŁĘ DLA 34 UCZNIÓW TO CIEMNOGRÓD. POZDRAWIAM GŁUPOTĘ TYCH LUDZI.
[/quote]
Rozwiń
aga
aga (28 października 2011 o 21:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cześć ludzie i ludziska sprawa o którą walczą jest słuszna każda wiocha ma i powinna mieć szkołę bo to jedyne miejsce gdzie na wiosce tentni życie i coś się dzieje/więc nie krytykujcie ludzi z Brzozówki i nie oczerniajcie księdza.wójt to człowiek bezdzietny i niewie co to troska o osobe bliską najbardziej kochaną,wójcie bądz człowiekiem daj tym ludziom szkołe niech i dzieci mają dobre zdanie o osobie wójta.
Rozwiń
pis
pis (28 października 2011 o 17:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No niestety ludzie nie myślą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!