Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 czerwca 2018 r.
10:28

Opracowali lampę do doświetlania upraw szklarniowych. Chcą budować szklarnię doświadczalną

22 5 A A

Zmiana siedziby i zatrudnienie nowych pracowników to plany na najbliższe tygodnie Plantalux

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plantalux to rodzinny biznes braci Jakuba i Rafała Lachowskich, wspieranych przez ojca Jacka. Bracia opracowali lampę LED służącą do doświetlania upraw szklarniowych. Urządzenie może być stosowane głównie przy uprawach pomidorów, ogórków, sałaty, ziół, a także kwiatów. Prace nad wynalazkiem rozpoczęli trzy lata temu.

– Już wcześniej mieliśmy pewne doświadczenie z oświetleniem LED. Dzięki zdobytym kontaktom, od jednego z czołowych producentów, otrzymaliśmy prototyp diod LED do doświetlania roślin – opowiada Rafał Lachowski. – Bazując na naszej wiedzy, zbudowaliśmy lampę, którą następnie wysłaliśmy na testy. Ich wynik był na tyle dobry, że postanowiliśmy skupić się na rozwijaniu tego produktu.

– Teraz sami projektujemy diody, a naszym produktem są kompletne lampy LED do doświetlania upraw szklarniowych. Ich uzupełnieniem jest autorski system składający się z aplikacji oraz szeregu czujników – dodaje Jakub Lachowski. – Tak więc naszym produktem nie jest samo oświetlenie, ale cały system składający się z lamp LED, aplikacji i czujników pozwalający stworzyć kontrolowane środowisko, w którym łatwiej i taniej uprawiać warzywa, zioła czy kwiaty.

To nie prędkość światła

Lachowscy przyznają, że w branży, jaką się zajmują, potrzebny jest czas. Nie można wszystkiego wymyślić i od razu zacząć sprzedawać.

– W naszym przypadku trwało to tak długo, ponieważ mamy do czynienia z roślinami i w zależności od gatunku, potrzebują one trochę czasu, żeby dać plon. Aby wprowadzić zmiany musieliśmy więc czekać nawet kilka miesięcy – opowiada pan Rafał. – Kiedy już wiedzieliśmy, że chcemy rozwijać nasz pomysł, zgłosiliśmy się do projektu Platformy Startowe w Polsce Wschodniej.

Jak podkreślają właściciele firmy, mieli szczęście, że inkubacja była prowadzona przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.

– Nie mieliśmy daleko – śmieje się pan Rafał. – Zwieńczeniem tego było otrzymanie dotacji z programu na Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej. W zakładaniu naszego pomysłu na pewno niezwykle istotna była determinacja i wiara w to, co się robi. Przy ograniczonym budżecie konieczne jest niestety poświęcenie całego dostępnego czasu, co często wiąże się z brakiem życia prywatnego.

Szybko przychodzą jednak także efekty. Kilka tygodni temu Plantalux podpisał umowę z funduszem inwestycyjnym AgriTech Hub, który wspiera innowacje w rolnictwie. Dzięki pozyskaniu dodatkowych pieniędzy będzie można m.in. doposażyć laboratorium, prowadzić kolejne projekty badawczo-rozwojowe oraz rozpocząć działania na rynkach w innych krajach.

– Jesteśmy w trakcie przeprowadzki – opowiada pan Jakub. – W starym miejscu zrobiło się trochę za ciasno. Przenosimy się do Konopnicy, gdzie będziemy wynajmować cały budynek. Dzięki temu w jednym miejscu zmieścimy biuro, produkcję, magazyn, laboratorium oraz ciemnię. To ostatnie pomieszczenie będzie przeznaczone do badania wzrostu roślin bez dostępu światła słonecznego. Planujemy również postawienie szklarni doświadczalnej, gdzie będziemy prowadzili testy i badania. W najbliższym czasie planujemy zatrudnić kilka osób.

Globalna wioska

Pytani o to, czy bycie firmą z Lubelszczyzny ułatwia, czy utrudnia działalność spółce z międzynarodowymi aspiracjami przyznają, że w dobie globalizacji lokalizacja nie ma większego znaczenia.

– Spotykaliśmy się w Lublinie z przedsiębiorcami z różnych krajów, m.in. Litwy, Holandii i Iranu i nigdy dla żadnego z nich nie było to problemem – przyznaje pan Jakub. – Ale są też dobre strony. Lubelszczyzna to region o wyraźnym rolniczym charakterze, co jest nieodzownie związane z naszą branżą. Nieopodal Lublina znajdują się szklarnie, a to właśnie do nich skierowane są nasze rozwiązania. Bliskość rynków wschodnich, przez wielu niedocenianych i omijanych, to kolejna zaleta.

– Dużo dobrego możemy powiedzieć też o pomocy ze strony zespołu Biznes Lubelskie, który organizuje sporo wydarzeń, np. seminaria z zagranicznymi przedsiębiorcami – dodaje pan Rafał. – Niedawno zostaliśmy zaproszeni na jedno z nich, gdzie pozyskaliśmy wiele cennych kontaktów z Holandii. A dla naszej branży wejście akurat na ten rynek jest bardzo istotne.

Pozostałe informacje

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium