sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Rozwój ważniejszy niż ptaki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lipca 2006, 09:17

Park krajobrazowy na Wiśle miał chronić dzikie ptaki gnieżdżące się i odpoczywające w okolicach koryta rzeki. Jednak nadwiślańscy samorządowcy nie zgadzają się na park. Uważają, że zablokuje to rozwój ich gmin. - To nieprawda - mówi konserwator przyrody.

Pomysł na powstanie parku krajobrazowego Doliny Środkowej Wisły powstał kilka lat temu. Wisła to ostatnia tak duża nieuregulowana rzeka w Europie. Dzięki temu każdego roku jej piaszczyste wyspy i starorzecza stają się siedliskami tysięcy dzikich ptaków. Gdyba powstał tam park ptaki miałyby lepszą ochronę.
Sprawą zajął się Światowy Fundusz na Rzecz Ochrony Przyrody (WWF). W ubiegłym roku działacze organizacji przedstawiali projekt gminom leżącym wzdłuż Wisły od Puław aż do Józefowa k. Warszawy. Gminy miały wyrazić swoje stanowisko odnośnie zgody na jego powstanie.

I tu zaczęły się kłopoty. Samorządowcy z województwa mazowieckiego niemal jednogłośnie nie zgodziły się na park. Dlaczego? Na przykład radni gminy Sobienie Jeziory (powiat Otwock) uważają, że park negatywnie wpłynie na rozwój gminy. - Jestem zaskoczona taką postawą. Wskazywaliśmy, że park krajobrazowy nie niesie ze sobą takich obostrzeń jak narodowy. Myślałam, że samorządowcy zostali przekonani - dziwi się Anna Ronikier-Dolańska, wojewódzki konserwator przyrody w Warszawie.

Już veto jednej gminy zablokowało by powstanie parku. Ale podobnie jak Sobienie Jeziory zdecydowało 21 gmin z województwa mazowieckiego.
W województwie lubelskim konsultacje postępują wolniej i gminy nie wyraziły jeszcze oficjalnych stanowisk w tej sprawie. Ale raczej i tutaj radni nie postawią na ptaki.
- Nie sądzę, żebyśmy zgodzili się na utworzenie parku - mówi Zbigniew Chlaściak, wójt Stężycy.
- Jeżeli z parkiem wiążą się jakieś obostrzenia, to będziemy mu przeciwni. Nikt nie chce stać się skansenem - tłumaczy Adam Gębal, wiceprezydent Puław.


Park krajobrazowy
Na jego terenie można prowadzić działalność gospodarczą, ale z pewnymi ograniczeniami. Np. nie wolno wznosić nowych obiektów budowlanych (oprócz potrzebnych miejscowej ludności, czyli np. oczyszczalni ścieków). Park ma służyć rekreacji krajoznawczej, wypoczynkowi, a także edukacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!