piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelscy naukowcy pracują nad elektronicznymi kartami Rejestru Usług Medycznych (tzw. RUM). W przyszłym roku NFZ da je każdemu pacjentowi.

Karta z chipem włożona do czytnika umożliwi dostęp do historii chorób i leczenia jej właściciela.
- Na karcie będzie tylko nazwisko, adres pacjenta oraz jego uprawnienia, np. do zniżkowych recept - mówi dr Andrzej Horoch, zastępca dyr. ds. lecznictwa w lubelskim Instytucie Medycyny Wsi, który razem z doc. Mirosławem Jaroszem, prorektorem Wydziału Pielęgniarskiego lubelskiej Akademii Medycznej pracuje nad projektem. - W karcie nie będzie informacji o chorobach pacjenta. Dopiero po włożeniu jej do czytnika, tzw. terminala medycznego, będzie można wejść do ogólnopolskiej bazie NFZ.

Aby karty działały, wszystkie ośrodki zdrowia musi połączyć zintegrowany system informatyczny. Ma powstać do 2013 roku. Ale wydawanie elektronicznych kart rozpocznie się już za kilka miesięcy. - Na początku będą służyć do potwierdzenia otrzymania usługi medycznej, np. wizyty w przychodni. Na tej podstawie fundusz zdrowia będzie płacił placówkom - zaznacza dr Horoch. - Korzystanie z medycznej bazy danych to drugi etap.
Na zakup kart, czytników, jednolitego oprogramowania komputerowego centrala NFZ planuje przeznaczyć 450 ml zł z funduszy strukturalnych. Terminale mają być na każdym biurku lekarskim, pielęgniarskim, dyrektorskim. Niewykluczone, że pacjenci też będą mogli zajrzeć do informacji na swój temat. Temu miałyby służyć ogólnodostępne kioski z czytnikami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!