wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Rusza budowa nowej kopalni w Pawłowie. Będzie praca

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2013, 19:46

 (www.openstreetmap.org)
(www.openstreetmap.org)

Nawet 4,4 tys. ludzi może zatrudnić kopalnia w Pawłowie pod Rejowcem. Śląska Kompania Węglowa wkrótce rozpocznie wiercenia.

To już pewne. Kompania Węglowa podpisała umowę z firmą geologiczną, która w kwietniu rozpocznie wiercenia w Pawłowie w pow. chełmskim. Jeszcze w tym roku ruszy tam budowa nowej kopalni.

– Wiercenia wyznaczą dokładną lokalizację trzech szybów – tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Śląskiej Kompanii Węglowej. – Atutem jest lokalizacja w terenie mało zurbanizowanym, bez ryzyka wystąpienia kosztownych szkód górniczych. Z takim problemem borykamy się na Śląsku – dodaje.

Koncesja poszukiwawcza, jaką kompania dostała 22 października ub. roku obejmuje złoże węgla położone w gminach Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze. Wiercenia rozpoczną się w Pawłowie.

– Szacunkowa wielkość tzw. bilansowych zasobów węgla na tym terenie to ok. 840 mln ton, z czego 185 mln ton stanowią zasoby możliwe do bezpośredniej eksploatacji – dodaje Madej. I co najważniejsze – prawie połowa tego złoża to najwyższej jakości węgiel koksujący.

– Atutem tej kopalni jest także łatwy dostęp do węgla, który leży tu dość płytko – podkreśla prof. Józef Zając, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. PWSZ już kształci specjalistów z dziedziny mechanizacji górnictwa, ale planuje rozszerzyć ofertę edukacyjną w tym kierunku.

– Tym bardziej – dodaje prof. Zając – że według założeń kopalnia w Pawłowie będzie wydobywała dwa razy więcej węgla niż Bogdanka. – Dlatego chcemy, aby nasi absolwenci już za trzy, trzy i pół roku znaleźli zatrudnienie w nowej kopalni.

W oparciu o podobne inwestycje można szacować, że nowa kopalnia przy pełnej wydajności da ok. 4,4 tys. miejsc pracy. To niezmiernie ważne dla powiatu chełmskiego, gdzie pod koniec ub. roku stopa bezrobocia wynosiła aż 18,6 proc. (do aktywnych zawodowo).

Praca w kopalni to także szansa na wysokie zarobki. Dla przykładu: w zatrudniającej ok. 4 tys. osób "Bogdance” średnia pensja to 6,3 tys. zł brutto. Podobne wynagrodzenia oferuje Śląska Kompania Węglowa.

Budowa kopalni powinna zająć 5–6 lat. Eksploatacja mogłaby ruszyć w 2019 lub 2020 roku.

Węglowy Gigant

Kompania Węglowa jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego. Zrzesza 15 kopalń, które rocznie produkują około 40 mln ton węgla. Jest jednym z największych pracodawców na Śląsku – zatrudnia ponad 65 tys. osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
amfa
Chełmianin N
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lutego 2013 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Baju ,baju siedemdziesiąt lat temu piłem wodę,że źródlanego ruczaju i nikt za moich czasów nie chodził na haju.Dyscyplina rodzinna i szkolna wymagała,żeby głowa się uczyła i była mądra,jeśli była zdolna,to się nauczyła,żeby głupot w przyszłości nie robiła.
Rozwiń
amfa
amfa (12 lutego 2013 o 12:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chełmianin, znowu jesteś na haju???
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (11 lutego 2013 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1360590088' post='732678']
czy chelmianin N nie urodził się przypadkiem w Chełmie Lubelskim ?
[/quote]
Chełmianin N urodził się mieście KRÓLEWSKIM,a nie Lubelskim szanowny Gościu i naucz się poprawnego określenia.Chełm to niedzwiedzia gród,a lubelaków to kozi gród i nie fikaj za wiele,bo i rozumu masz nie wiele.
Rozwiń
Gość
Gość (11 lutego 2013 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy chelmianin N nie urodził się przypadkiem w Chełmie Lubelskim ?
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2013 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hipermatołek z Koziego Grodu z powodu wrzodu i gorączki potrzebuje leku na rozjaśnienie szarych komórek,które zostały zatkane Lubelszczyzną za młodu.Przejdź się do specjalnego gabinetu,gdzie Ci wytyczą i oznaczą granicę energii i wody i ile pozostało jeszcze zdrowego płynu w głowie,który być może uratuje MÓZGOWIE.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!