piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Rząd dał lubelskim gminom 37 milionów zł na odbudowę po powodzi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2010, 19:57

37 milionów złotych dostały wczoraj od rządu gminy, które ucierpiały w powodzi. Pieniądze przeznaczą m.in. na odbudowę dróg, mostów i kanalizacji. Bo choć woda już opadła, ludzie nadal nie mogą dojechać do swoich gospodarstw.

– Dzięki tym środkom wyremontujemy np. szkołę i gminną stację wodociągową – cieszy się Grzegorz Teresiński, wójt gminy Wilków, która w 95 proc. znalazła się pod wodą.

Wczoraj minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, przekazał lubelskim samorządowcom promesy na ponad 37 mln zł.

Pieniądze trafiły do sześciu nadwiślańskich gmin, Puław, Dęblina, powiatów opolskiego i puławskiego oraz do samorządu województwa lubelskiego.

– My dostaliśmy 5 mln zł – mówi Tadeusz Kocoń, wójt gminy Janowiec. – W przeciwieństwie do Wilkowa, musimy dołożyć 20 proc. własnych środków. Planujemy remonty dróg, oczyszczalni ścieków, boiska sportowego i przyczółków promowych.

Do końca lipca samorządowcy przygotują plan najważniejszych prac. Pieniądze trzeba bowiem wydać do końca roku. – Już zaczęliśmy sprzątanie – tłumaczy Dariusz Daczka, który pracuje przy oczyszczaniu stacji wodociągowej w Lubomirce. – Jeszcze wczoraj było tu pół metra błota. Dziś można normalnie wejść i zabrać się do remontu.

Dla mieszkańców zalanych wsi liczą się nie tylko remonty największych obiektów. Wielu z nich czeka na drobne, ale pilne prace.

– Przyjechała koparka i zniszczyła przejazd do mojego domu – żali się Marianna Golimek z Brzozowej. – Żeby nie skakać przez rów, położyłam kładkę. Rozumiem, że to było potrzebne, ale teraz powinni wszystko naprawić. Do tej pory jednak nikt się nie pojawił.

Brak dojazdu w wielu miejscach utrudnia sprzątanie gospodarstw.– Nie ma jak wywieźć zniszczonych rzeczy czy podłóg, które zmyła fala – dodaje Golimek. – Mam już swoje lata i nie dam rady wszystkiego taszczyć aż do szosy.

Remonty dróg i przejazdów na Lubelszczyźnie
powinny ruszyć w najbliższych tygodniach. Zalane gminy mogą spodziewać się większej pomocy ze strony rządu. Na walkę ze skutkami powodzi w całym kraju państwo przeznaczy blisko 2 mld zł. Na razie wydano połowę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!