poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Samorządowe Przedszkole Publiczne w Bełżycach w wielkich tarapatach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2009, 08:07

Radni nie zgodzili się na zwiększenie dotacji o 254 tys. zł i od listopada przedszkole nie ma pieniędzy ani na wypłaty dla nauczycieli, ani na dalsze funkcjonowanie.

– Nie chodzi o pieniądze na wydatki np. o charakterze inwestycyjnym, lecz o finanse niezbędne do prowadzenia i utrzymania przedszkola – podkreśla Mariusz Dudkowski z rady rodziców.

W budżecie gminy na rok 2009 na przedszkole przeznaczono ok. 750 tys. zł. Zarówno Anastazja Minik, dyrektor placówki, jak i rodzice podkreślają, że to od samego początku było za mało. Skutek jest taki, że dziś brakuje pieniędzy przede wszystkim na wynagrodzenia dla nauczycieli oraz obsługi. Termin wypłaty to 26 listopada 2009 r.

– Wydatki na wynagrodzenia z roku na rok rosną, co wynika z gwarantowanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli – podkreśla Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc. – Ale nauczyciele pensje otrzymają – dodaje.

– Przedszkole zatrudnia 12 nauczycieli, w tym aż 9 dyplomowanych. Powinno to być rekomendacją dla placówki, ale okazuje się, że wysokie kwalifikacje nauczycieli w połączeniu z ich stażem – a wielu pracuje powyżej 20 lat – podnoszą koszty utrzymania – wyjaśnia dyrektor Anastazja Minik.

Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji samorządu, stosunkiem głosów 7 za, 8 przeciw, radni odrzucili projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie, w tym skierowania do przedszkola dodatkowych 254 tys. zł.

Radny Witold Wojtowicz, ówczesny przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów tak tłumaczy, dlaczego głosował przeciw: Nie przedstawiono ani analizy merytorycznej w oparciu o obowiązującą zasadę prowadzenia gospodarki finansowej gminy, ani przyczyn doprowadzenia do załamania gospodarki finansowej. Wobec braku argumentów do pozytywnego zaopiniowania zmian w budżecie komisja mogła wypracować tylko jedną opinię: negatywną.

Mimo to Mariusz Dudkowski zapowiada, że będą zbierane podpisy rodziców dzieci pod petycją do Rady Miejskiej i poszczególnych radnych o bezzwłoczne przekazanie pieniędzy dla przedszkola.

Kolejna sesja Rady Miejskiej już jutro.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gość
Grześ
Tadzio
(11028) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (2 stycznia 2018 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze
Rozwiń
Grześ
Grześ (8 lipca 2017 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a jak 600 lecie przebiega? napiszcie cos bo nie ma mnie od roku w Bełżycach i ciekawy jestem waszych wrażeń
Rozwiń
Tadzio
Tadzio (7 lipca 2017 o 08:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Św. Piotr też się zapierał, że nie zna tego człowieka ale najlepiej zapytaj w biurze miłej obsługi
Rozwiń
jadzia
jadzia (6 lipca 2017 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyli że kto bo nie znam człowieka
Rozwiń
Tadzio
Tadzio (5 lipca 2017 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Janusz na Spółdzielni wygrywa
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11028)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!