Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 maja 2010 r.
16:20
Edytuj ten wpis

Sawin jest najpiękniejszy na świecie

0 0 A A

Bolesław Błaszczuk nie może zapomnieć lotu rakiety V-2, która szybowała nad Sawinem. Dziś lej po cudownej broni Hitlera przyciąga turystów z całej Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bolesław Błaszczuk jest honorowym prezesem Ogólnopolskiego Klubu Sawiniaków w Lublinie. Klub zrzesza około stu mieszkańców Sawina, którzy rozjechali się po Polsce i świecie. Dlaczego Sawin jest najpięknejszy na świecie? – Bo tak jak przed wiekami leży wśród borów i bagien. W herbie ma pannę na niedźwiedziu – mówi z przekonaniem Bolesław Błaszczuk.

Skąd nazwa miejscowości? Najprawdopodobniej pochodzi od imienia jednego z właścicieli. W XIV wieku wieś Sawin była własnością kościoła parafialnego w Chełmie, następnie przeszła w ręce biskupów chełmskich, którzy tu zbudowali swoją zimową rezydencję. Fundatorem miasta Sawin był biskup Maciej ze Starej Łomży herbu Rawicz. To jego herb z panną na niedźwiedziu widnieje na najstarszych pieczęciach. – I dziś jest herbem gminy Sawin – dodaje Błaszczuk.

Jak cerkiew leciała w powietrze
Dziś centrum Sawina w niczym nie przypomina wielokulturowego miasteczka z pogranicza, w którym zgodnie żyli mieszkańcy różnych wyznań i narodowości. Miasteczka z katolickim kościołem, żydowską bożnicą, cerkwią unicką i prawosławną, a nawet ewangelickim kościółkiem pod Sawinem. – Po cerkwi został dom popa. Synagoga wyleciała w powietrze. Przyjechali saperzy z Chełma i podłożyli ładunki – opowiada Błaszczuk.
Na szczęście został barokowy kościół wzniesiony w latach 1731-40 przez Barbarę z Podowskich Dłużewską. Sąsiaduje z nim dzwonnica brama zbudowana na planie kwadratu. Dalej jest szpitalny przytułek z 1757 roku, który ufundował proboszcz Józef Suchocki. Zabytkowy budynek zwieńczony jest unikalnym kominem, pokrytym sklepioną kapą z czterema arkadowymi dymnikami. Ze szpitalikiem styka się XIX kostnica, symbolizująca kruchość i przemijanie.
Miasteczko, którego nie ma
Coś musiało w Sawinie być, skoro umieścił w nim akcję powieści „Krewni” znakomity pisarz Józef Korzeniowski. Wystarczy zamknąć oczy i zabrać się za czytanie: „Sawin składa się z kilkudziesięciu domów, po większej części drewnianych, zbudowanych w wielki kwadrat przedstawiający niby rynek, na którego środku jest karczma. Pomiędzy domami są porządne i czyste dworki mniej więcej podobnej formy, o czterech oknach ozdobionych wazonikami lewkonii i geranium (…) Kościół jest murowany, niezbyt obszerny i bogaty, lecz okrążony zewsząd tak pięknym szeregiem starożytnych lip”.
W 1915 roku Rosjanie spalili Sawin. Miasto się dobudowało. Powstawały młyny, kaszarnie, olejarnie, piekarnie, cegielnie i inne warsztaty. – I choć tych dworków już nie ma, to w centrum Sawina jest pięknie utrzymany park. Jest czysto i swojsko – mówi nasz przewodnik.
Cudowna broń Hitlera
Spokojny los Sawina przerwała II wojna światowa. W jego okolicy Niemcy testowali rakiety V-2. – Nagle nad lasem zobaczyłem czarny punkt. Zbliżał się w błyskawicznym tempie. Okazało się, że to rakieta. Schowałem się pod starą jabłonią. Z rakiety wydobywał się dym, wydawała z siebie dziwne dźwięki. Przeleciała jeszcze 250 metrów. Nagle zaczęła spadać. Rozlegl się huk. W powietrze poleciały kawałki rozżarzonej blachy – wspomina Błaszczuk. – Zaczęły spadać na domy i stodoły. Wybuchł pożar. Kiedy wszystko się uspokoiło podbiegliśmy na miejsce katastrofy. Kawałki rakiety wykonane były z wysokiej jakości metalu. Zaczęliśmy je zbierać, żeby zanieść do kowala, który przerobił je na elementy pługów.
Jeszcze dziś, z motolotni widać ślady tej cudownej broni Hitlera. Lej po rakiecie V-2 ma średnicę 20 metrów i głębokość 6 metrów.
Pomiędzy Bachusem i Malinówką
Gmina Sawin aż roi się od ciekawych miejsc. W jednym z zabudowań Kolonii Czułczyce archeolodzy natrafili na nienaruszony grób koczowniczego plemienia z III tysiąclecia p.n.e. Na południowy wschód od Sawina w lesie Borek znajduje się kurhanowe cmentarzysko. W Sajczycach są ślady warowni z VIII wieku. Obok Przysiółka Czułczyckiego: ślady średniowiecznego grodziska. – Takich miejsc jest więcej. Ale naszą dumą jest rezerwat „Bachus” o powierzchni ponad 80 hektarów w pobliżu wsi Bachus i Malinówka – mówi Błaszczuk.
Teren jest malowniczy i bardzo niebezpieczny. Ale z przewodnikiem można odbyć fascynującą wyprawę wśród dębów, brzóz i jaworów. Największą atrakcją są lejki krasowe wypełnione wodą, w których żyje niezwykle rzadki żółw błotny. W dziuplach dwustuletnich drzew mieszkają nietoperze. Księżycowy krajobraz sprawia, że rezerwat Bachus jest uznawany za najpiękniejszy rezerwat leśny na Lubelszczyźnie.– Sawin jest najpiękniejszy na świecie – kończy Błaszczuk. – Czy nie mam racji?

Fot. Jacek Świerczyńśki, Archiwum gminy Sawin

100 cudów Lubelszczyzny
Razem z czytelnikami Dziennika Wschodniego i słuchaczami Radia Lublin, w konsultacji z historykami, regionalistami i naukowcami chcemy opracować listę 100 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w regionie. Patronat nad wydawnictwem przyjął dr Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego. Współpracujemy z Departamentem Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Radiem Lublin.
Czekamy na wasze propozycje do przewodnika. Zgłoszenia e-mail: waldemar.sulisz@dziennikwschodni.pl lub jerzy.szubiela@dziennikwschodni.pl. Albo zwykłą pocztą: Dziennik Wschodni, 20-081 Lublin, ul. Staszica 20. Z dopiskiem „100 cudów Lubelszczyzny”.


LOGO DZIENNIK RADIO LUBLIN I WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE


Co warto zobaczyć w gminie Sawin?
Przysiółek (późnobarokowa drewniana kaplica cmentarna i pozostałości średniowiecznych obwarowań obronnych popularnie zwanych „Zamczyskiem”), Czułczyce (murowany kościół pw. św. Rocha), Sajczyce (projektowany rezerwat leśny i fragment grodziska „Horodynki”), Sawin (las Borek, kurhany, pomnikowe dęby, mini skansen, zespół sakralny, pomnik-czołg, ślady po cerkwi unickiej oraz po rakietach V-2, fragmenty żydowskiego kirkutu, „Kamień Powstańców”, Bachus (rezerwat leśny), Serniawy (rezerwat leśny) - Wólka Petryłowska (kamienie narzutowe i chaty kryte słomą), Łowcza (pozostałości podworskie i cmentarz wojenny z I wojny światowej), Bukowa Wielka i Mała (kapliczki przydrożne, stanowiska armatnie z okresu I wojny światowej), Łukówek (cmentarz prawosławny i wzgórze widokowe).




Pozostałe informacje

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Dwóch Polaków znalazło się w finale Grand Prix Niemiec, ale żaden z nich nie sięgnął po końcowy triumf. Bartosz Zmarzlik, podobnie jak tydzień temu w Warszawie zajął drugie miejsce. Tym razem lidera Orlen Oil Motoru wyprzedził… były żużlowiec lubelskiej ekipy Mikkel Michelsen.

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem meczu z Karpatami Krosno, piłkarze Orląt Spomlek musieli pogodzić się ze spadkiem do IV ligi. Powód? Wygrana Podhala Nowy Targ z Sokołem Sieniawa. Biało-zieloni mimo wszystko starali się pokonać rywala z Podkarpacia. Prowadzili od 35 minuty jednak w dramatycznych okolicznościach przegrali 1:2.

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Tym razem skromnie wygrała drużyna Ireneusza Zarczuka. Janowianka szybko strzeliła gola w spotkaniu z Górnikiem II Łęczna, ale skończyło się „tylko” wynikiem 1:0. Tym samym gospodarze zmniejszyli straty do lidera – Lewartu Lubartów zaledwie do jednego punktu. Rywale grają jednak swój mecz w niedzielę, ze Stalą Kraśnik.

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Wieczysta Kraków w sobotę wieczorem zapewniła sobie awans do II ligi. Drużyna Sławomira Peszki pokonała Świdniczankę 1:0. Korki od szampanów w „Grodzie Kraka” wystrzeliły jednak dopiero kilka godzin później, bo swój mecz przegrała druga w tabeli Siarka Tarnobrzeg, która uległa Wisłoce Dębica 1:2.

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Łada szybko odpowiedziała na porażkę w Janowie Lubelskim. Drużyna Pawła Babiarza w sobotę koncertowo rozpoczęła mecz z Lublinianką. Między 15, a 27 minutą gospodarze zdobyli trzy gole. I chociaż po przerwie mieli sporo problemów, to wygrali 3:1.

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat
LUBLIN
galeria

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat

Z okazji 60-lecia istnienia wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechnika Lubelska przygotowała specjalny… mural. Na uroczystości rocznicowe stawili się nie tylko pracownicy i wykładowcy, ale też studenci i absolwenci z całej Polski.

Salut Artyleryjski w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino
galeria

Salut Artyleryjski w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino

W Lublinie uczczono wydarzenia z 18 maja 1944 roku pod Monte Cassino. To właśnie wtedy żołnierze 2.Korpusu Polskiego zdobyli klasztor na Monte Cassino. Tym samym umożliwiło Aliantom przełamanie Niemieckich linii obronnych we Włoszech i otwarcie drogi do wyzwolenia Rzymu. Polacy pokonali przeciwnika, przełamując pozycje, które przez prawie pół roku były niemożliwe do zdobycia dla wojsk alianckich. Z tej okazji w samo południe został oddany Salut Artyleryjski z historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors z Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie.

Tak było na ostatniej imprezie w Helium! Zobaczcie zdjęcia.
foto

Tak było na ostatniej imprezie w Helium! Zobaczcie zdjęcia.

Podczas ostatniej imprezy w Helium Club miał miejsce powrót lat 2000, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili listami przebojów! To była prawdziwa moc przebojów. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie

W sobotę w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie, odbył się piknik historyczno-wojskowy z okazji 80. Bitwy o Monte Cassino. Podczas wydarzenia zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, przy których odbył się pokaz artylerii, broni palnej i białej.

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem
Janów Podlaski

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem

Nowy wójt gminy Janów Podlaski chce ściślej współpracować ze stadniną. Szansą może być turystyka. A okazją do tego z pewnością będzie sierpniowa aukcja Pride of Poland. Za kilka dni upubliczniona będzie lista koni aukcyjnych.

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla części województwa lubelskiego. Chodzi o południową część regionu.

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”
Tomaszów Lubelski

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

Dzisiejszej nocy w miejscowości Bełżec, podczas trwania Ogólnopolskiej Akcji „PRĘDKOŚĆ” tomaszowska drogówka zatrzymała do kontroli kierowcę Volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium