czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Lubelskie

Sejmik województwa: Najwięcej mandatów dla PiS czy PSL? "Chcemy utrzymać koalicję"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 listopada 2014, 21:00

Po awarii systemu Państwowej Komisji Wyborczej wciąż nie znamy oficjalnych wyników wyborów do sejmiku województwa. Według sondaży w naszym regionie wygrało PiS, ale inne z kolei dane wskazują, że najwięcej mandatów zgarnie… PSL.

Oczekiwanie na wyniki wyborów upłynęło pod znakiem awarii systemu informatycznego. Wojewódzka Komisja Wyborcza ok. godz.14 przerwała pracę.

- Nie mogliśmy się zalogować, nie dotarły też do nas żadne protokoły z komisji powiatowych. Dlatego zarządziłam przerwę do godz. 8 rano we wtorek - mówi sędzia Anna Samulak, przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie.

Według sondażu Ipsos opublikowanego tuż po zakończeniu niedzielnego głosowania wybory do sejmiku województwa lubelskiego wygrało PiS, drugie było PSL, a trzecia PO. Potwierdzały to cząstkowe wyniki PKW sprzed godz. 8 rano: 35,71 proc. głosów dla PiS; 32,72 proc. dla ludowców; 15,16 proc. dla Platformy i 7,09 proc. dla SLD. Ale kolejne, wciąż cząstkowe, wyniki dawały ludowcom znacznie lepszy wynik: 37,66 proc.

Według nieoficjalnych informacji w samym Lublinie wybory do sejmiku wygrała Platforma, która może liczyć na trzech radnych. Będą to najprawdopodobniej Celina Stasiak, Bożena Lisowska i Adam Wasilewski (ten ostatni weźmie mandat po Krzysztofie Żuku, który zrzeknie się go po wygranej w wyborach prezydenta Lublina). PiS w stolicy województwa zdobędzie prawdopodobnie dwa mandaty: dla Grzegorza Muszyńskiego i Andrzeja Pruszkowskiego.

- Na ten moment polegamy na wynikach sondażowych, które pokazują, że po raz pierwszy PiS wygrało w kraju wybory samorządowe. A w województwie lubelskim mieszkańcy po raz kolejny wskazali na nas, jako na partię, której chcą u władzy. Liczymy, że powstanie układ rządzący, który wydźwignie region z ostatnich miejsc w rankingach - mówi Andrzej Pruszkowski, w minionej kadencji szef klubu radnych PiS w sejmiku.

Ale PiS u władzy może nie być. Cztery lata temu partia Kaczyńskiego wygrała wybory do sejmiku, ale koalicję rządzącą zawiązały PSL i PO. Wiele wskazuje na to, że podobnie będzie w tym roku. Według nieoficjalnych informacji z różnych źródeł, PSL może wprowadzić do sejmiku od 9 do nawet 14 radnych. Ale niezależnie od tego, najprawdopodobniej ludowcy wraz z Platformą będą w stanie zebrać większość 17 głosów.

- Zakładamy, że utrzymamy tę samą koalicję w sejmiku województwa - mówi poseł Mariusz Grad, regionalny pełnomocnik wyborczy PO.

- Cieszy mnie ta deklaracja, ale poczekajmy na oficjalne dane. Były już różne koalicje zawierane przed ogłoszeniem wyników wyborów - tonuje nastroje europoseł Krzysztof Hetman, szef sztabu wyborczego PSL.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, gdyby koalicja PO-PSL pozostała u władzy, marszałkiem województwa pozostałby reprezentujący ludowców Sławomir Sosnowski. Skład zarządu z ramienia tej partii mieliby uzupełnić były europoseł, a w latach 1999-2001 marszałek województwa, Arkadiusz Bratkowski oraz Artur Walasek, sekretarz województwa lubelskiego. Platformę w zarządzie mieliby reprezentować obecny wicemarszałek Krzysztof Grabczuk i dotychczasowy wicestarosta puławski Paweł Nakonieczny.
  Edytuj ten wpis
paprykarz z Łodzi
Gość
lim
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

paprykarz z Łodzi
paprykarz z Łodzi (19 listopada 2014 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

KOMUNISTO! najlepiej wszystko oddać pijakom, bezdomnym i innym pasożytom, a robić nie ma komu!

Jak robić ? gdzie ? nic już nie ma, wszyscy i wszystko wypie rdala na potęgę z tego dzikiego kraju,żyd i komuch sprzedali tu już wszystko !  jak żyć ??

Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2014 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O czym ty piszesz komunistyczna świnio ?pedalskie  tęcze bucu będą budować !!

KOMUNISTO! najlepiej wszystko oddać pijakom, bezdomnym i innym pasożytom, a robić nie ma komu!

Rozwiń
lim
lim (18 listopada 2014 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fajne cycki

Rozwiń
piko
piko (18 listopada 2014 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Weź się za robotę  a nie narzekanie próżniaku, jak zwykle wszelkie nieudaczniki i próżniaki zlały się w śmietnik zwany pisuar i brzęczą ! A może by tak do roboty !


Rozwiń
Henio
Henio (18 listopada 2014 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PiS wygrało.... Wysyp pomników wszystkich świętych za pieniądze z podatków murowany.... a i kościołów na śrdku osiedli. Ten kraj zchodzi na PsY (PiS).... i nie to że za PO jestem - ci skrajność w druga mańkę. Za SLD jestem, ale widać wolimy skrajności....

O czym ty piszesz komunistyczna świnio ?pedalskie  tęcze bucu będą budować !!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

15-17 grudnia
komentarze (0)0
polubienia (0)0
14-12-2017

15-17 grudnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!