niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Sejmik województwa: Najwięcej mandatów dla PiS czy PSL? "Chcemy utrzymać koalicję"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 listopada 2014, 21:00

Po awarii systemu Państwowej Komisji Wyborczej wciąż nie znamy oficjalnych wyników wyborów do sejmiku województwa. Według sondaży w naszym regionie wygrało PiS, ale inne z kolei dane wskazują, że najwięcej mandatów zgarnie… PSL.

Oczekiwanie na wyniki wyborów upłynęło pod znakiem awarii systemu informatycznego. Wojewódzka Komisja Wyborcza ok. godz.14 przerwała pracę.

- Nie mogliśmy się zalogować, nie dotarły też do nas żadne protokoły z komisji powiatowych. Dlatego zarządziłam przerwę do godz. 8 rano we wtorek - mówi sędzia Anna Samulak, przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie.

Według sondażu Ipsos opublikowanego tuż po zakończeniu niedzielnego głosowania wybory do sejmiku województwa lubelskiego wygrało PiS, drugie było PSL, a trzecia PO. Potwierdzały to cząstkowe wyniki PKW sprzed godz. 8 rano: 35,71 proc. głosów dla PiS; 32,72 proc. dla ludowców; 15,16 proc. dla Platformy i 7,09 proc. dla SLD. Ale kolejne, wciąż cząstkowe, wyniki dawały ludowcom znacznie lepszy wynik: 37,66 proc.

Według nieoficjalnych informacji w samym Lublinie wybory do sejmiku wygrała Platforma, która może liczyć na trzech radnych. Będą to najprawdopodobniej Celina Stasiak, Bożena Lisowska i Adam Wasilewski (ten ostatni weźmie mandat po Krzysztofie Żuku, który zrzeknie się go po wygranej w wyborach prezydenta Lublina). PiS w stolicy województwa zdobędzie prawdopodobnie dwa mandaty: dla Grzegorza Muszyńskiego i Andrzeja Pruszkowskiego.

- Na ten moment polegamy na wynikach sondażowych, które pokazują, że po raz pierwszy PiS wygrało w kraju wybory samorządowe. A w województwie lubelskim mieszkańcy po raz kolejny wskazali na nas, jako na partię, której chcą u władzy. Liczymy, że powstanie układ rządzący, który wydźwignie region z ostatnich miejsc w rankingach - mówi Andrzej Pruszkowski, w minionej kadencji szef klubu radnych PiS w sejmiku.

Ale PiS u władzy może nie być. Cztery lata temu partia Kaczyńskiego wygrała wybory do sejmiku, ale koalicję rządzącą zawiązały PSL i PO. Wiele wskazuje na to, że podobnie będzie w tym roku. Według nieoficjalnych informacji z różnych źródeł, PSL może wprowadzić do sejmiku od 9 do nawet 14 radnych. Ale niezależnie od tego, najprawdopodobniej ludowcy wraz z Platformą będą w stanie zebrać większość 17 głosów.

- Zakładamy, że utrzymamy tę samą koalicję w sejmiku województwa - mówi poseł Mariusz Grad, regionalny pełnomocnik wyborczy PO.

- Cieszy mnie ta deklaracja, ale poczekajmy na oficjalne dane. Były już różne koalicje zawierane przed ogłoszeniem wyników wyborów - tonuje nastroje europoseł Krzysztof Hetman, szef sztabu wyborczego PSL.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, gdyby koalicja PO-PSL pozostała u władzy, marszałkiem województwa pozostałby reprezentujący ludowców Sławomir Sosnowski. Skład zarządu z ramienia tej partii mieliby uzupełnić były europoseł, a w latach 1999-2001 marszałek województwa, Arkadiusz Bratkowski oraz Artur Walasek, sekretarz województwa lubelskiego. Platformę w zarządzie mieliby reprezentować obecny wicemarszałek Krzysztof Grabczuk i dotychczasowy wicestarosta puławski Paweł Nakonieczny.
  Edytuj ten wpis
paprykarz z Łodzi
Gość
lim
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

paprykarz z Łodzi
paprykarz z Łodzi (19 listopada 2014 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

KOMUNISTO! najlepiej wszystko oddać pijakom, bezdomnym i innym pasożytom, a robić nie ma komu!

Jak robić ? gdzie ? nic już nie ma, wszyscy i wszystko wypie rdala na potęgę z tego dzikiego kraju,żyd i komuch sprzedali tu już wszystko !  jak żyć ??

Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2014 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O czym ty piszesz komunistyczna świnio ?pedalskie  tęcze bucu będą budować !!

KOMUNISTO! najlepiej wszystko oddać pijakom, bezdomnym i innym pasożytom, a robić nie ma komu!

Rozwiń
lim
lim (18 listopada 2014 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fajne cycki

Rozwiń
piko
piko (18 listopada 2014 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Weź się za robotę  a nie narzekanie próżniaku, jak zwykle wszelkie nieudaczniki i próżniaki zlały się w śmietnik zwany pisuar i brzęczą ! A może by tak do roboty !


Rozwiń
Henio
Henio (18 listopada 2014 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PiS wygrało.... Wysyp pomników wszystkich świętych za pieniądze z podatków murowany.... a i kościołów na śrdku osiedli. Ten kraj zchodzi na PsY (PiS).... i nie to że za PO jestem - ci skrajność w druga mańkę. Za SLD jestem, ale widać wolimy skrajności....

O czym ty piszesz komunistyczna świnio ?pedalskie  tęcze bucu będą budować !!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!