poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Siedem sądów może zniknąć z województwa lubelskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2012, 16:31

Siedem sądów może zniknąć z naszego regionu (Archiwum)
Siedem sądów może zniknąć z naszego regionu (Archiwum)

Aż siedem sądów z woj. lubelskiego znalazło się na czarnej liście Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort chce w ich miejsce stworzyć wydziały zamiejscowe sądów z innych miast.

Zniesione mają być te sądy, w których pracuje mniej niż 14 sędziów. – Chcemy skończyć z sytuacjami, że w małym sądzie kilku sędziów zachoruje lub pójdzie na urlop i sąd ma ograniczoną zdolność orzeczniczą. To jest niedopuszczalne – tłumaczy minister Jarosław Gowin.

Lista sądów wytypowanych do likwidacji jest gotowa. A na niej – 122 sądy z całego kraju, w tym aż 7 z naszego regionu. W obszarze działalności Sądu Okręgowego w Zamościu to sądy w Hrubieszowie, Janowie Lubelskim i Krasnymstawie. A na terenie Sądu Okręgowego w Lublinie to sądy w Łukowie, Opolu Lubelskim, Rykach i Włodawie.

W tych miastach miałyby powstać wydziały zamiejscowe innych sądów: np. w Łukowie sądu z Radzynia, w Opolu sądu z Kraśnika, w Rykach sądu z Puław a we Włodawie sądu z Lubartowa.

– Który jest oddalony o ok. 100 kilometrów – podkreśla Ewa Lisowiec, sędzia SR we Włodawie. – W sposób zdecydowany utrudni to mieszkańcom dostęp do wymiaru sprawiedliwości.

Resort planuje stworzenie jedynie trzech wydziałów zamiejscowych w miejsce likwidowanych sądów: cywilnego, karnego oraz rodzinnego i ds. nieletnich. Nie będzie natomiast wydziałów pracy, gospodarczych, wieczysto-księgowych. To oznacza, że mieszkańcy Włodawy np. po wypis z księgi wieczystej (o ile nie ma go w wersji elektronicznej) będą musieli jechać 100 km do Lubartowa, a ci z Opola – 40 km do Kraśnika.

– Ale zasięg naszego działania jest znacznie większy, np. w stronę Puław. Dla niektórych dla odległość będzie więc dwukrotnie większa – zaznacza Luiza Dąbska, prezes SR w Opolu.

Plany ministra to kłopot także dla samych sądów. – Jeśli do tego dojdzie, moim szefem będzie prezes sądu w Lubartowie, który może mnie wyznaczyć do prowadzenia spraw we Włodawie, ale może także w Lubartowie – mówi sędzia Lisowiec.

Bardzo prawdopodobne jest także, że likwidacja sądów pociągnie za sobą zwolnienia. Co prawda dotychczasowi sędziowie znajdą pracę w nowych wydziałach zamiejscowych, ale nie wiadomo co z pozostałymi pracownikami. – Na razie znamy jedynie projekt rozporządzenia, ale nie mamy żadnych przepisów wykonawczych – tłumaczy sędzia Lisowiec. – Nie wiemy, jak to ma wyglądać w praktyce.

Powodów, dla których wyznaczone do likwidacji sądy powinny jednak pozostać, sędziowie wskazują więcej. – W Opolu jeden z największych obiektów więziennych w Polsce – podkreśla sędzia Dąbska. – Gdy rozpoczął swoją działalność dwa lata temu, stał się dla nas dużym obciążeniem. Od tego czasu słyszeliśmy obietnice o nowym budynku sądu, o zwiększeniu obsady sędziów. A teraz? Słyszymy o zniesieniu sądu.

– U nas jest zakład karny. Jest jezioro Białe, które generuje wiele spraw karnych. Jesteśmy blisko granicy Unii – wylicza z kolei sędzia Lisowiec. – Poza tym tradycja: nasz sąd we Włodawie działał jeszcze przed wojną.

Sądy biorą też w obronę samorządowcy. Specjalne stanowisko w tej sprawie przyjęły Rady Miasta we Włodawie czy Opolu Lubelskim. W poniedziałek głos w sprawie ma zabrać także Związek Gmin Lubelszczyzny.

Rozporządzenie o likwidacji najmniejszych sądów ma zostać podpisane najpóźniej w lutym 2012 r. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
non bogaty
Gość
:p
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

non bogaty
non bogaty (6 stycznia 2012 o 19:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1325860530' post='579660']
To jest jasne sądy zamykają,a Wy bierzcie sprawiedliwość we własne ręce.Wolności nigdy nie za mało,bo w sądach sprawiedliwości i tak było dla maluczkich mało,a dla bogatych zanadto wystarczało.
[/quote]
Ale upadające PKS-Y zarobią,bo people będą jechać do sądu nawet i 100km,ale paliwo tanie co tam panie.
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2012 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest jasne sądy zamykają,a Wy bierzcie sprawiedliwość we własne ręce.Wolności nigdy nie za mało,bo w sądach sprawiedliwości i tak było dla maluczkich mało,a dla bogatych zanadto wystarczało.
Rozwiń
:p
:p (6 stycznia 2012 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w sądzie w opolu to faktycznie jest tak że się zrobił rodzinny folwark no i znajomosci sie licza zeby dostac prace np kanapeczki dla kierowniczki i juz etacik lub torciki dla dzieci sędzi i tez etacik heh no ale teraz to i kanapeczki i torciki nie pomoga
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2012 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeżeli wyznacznikiem jest zatrudnienie 14 osób na stanowiskach sędziowskich to w SR w Hrubieszowie jest ich wie=ęcej
Rozwiń
ratio
ratio (6 stycznia 2012 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JESTEM ZA!!!! sad to powazna instytucja i musi sie miescic w powaznych miastach ,a nie pipidowach spraw tyle co kot naplakal sdzia to ma byc powazanie szacunek a nie miernota ciagnaca sie prowincjonalnymi uliczkami a jak juz dochodzi do lania sedziow to gdzie my zyjemy???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!