piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Ślubowanie za drugim podejściem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 grudnia 2006, 20:25

Komisarz wyborczy przyjeżdża na pierwsze posiedzenie Rady Gminy i sugeruje radnym, żeby przełożyli ślubowanie wójta. Ci się zgadzają.

Po czym kilka godzin później zwołują drugą sesję. Na której wójt... ślubowanie składa.
Tak było wczoraj w Urzędzie Gminy Konopnica. Andrzej Ślaski, lubelski komisarz wyborczy, punktualnie o godz. 10 otworzył obrady pierwszej sesji nowej kadencji Rady Gminy. W innych gminach robi to zawsze dotychczasowy przewodniczący. W Konopnicy było inaczej, bo tamtejsza rada nie ma przewodniczącego od kwietnia.
Porządek pierwszej sesji przygotował także komisarz. Oprócz wyboru nowego przewodniczącego rady i jego zastępców miało się odbyć ślubowanie nowo wybranego wójta. Ale już na początku posiedzenia Ślaski zasugerował radnym, żeby wykreślić ten punkt z obrad. Ci się zgodzili. - Umieszczając ślubowanie wójta na pierwszej sesji, nieco się pospieszyłem. Wyznaczenie terminu zaprzysiężenia to zadanie dla nowego przewodniczącego - tłumaczy komisarz.
Ślaski wrócił do Lublina. A radni z Konopnicy wybrali nowego szefa Rady Gminy i uznali, że ślubowanie wójta powinno się odbyć jeszcze tego samego dnia. I zwołali drugą sesję na popołudnie. Dlaczego tak nagle?
- Mamy do załatwienia wiele pilnych dla gminy spraw, m.in. przygotowanie przyszłorocznych podatków. Jeśli nie zrobimy tego szybko, podatki będą musiały być ustalone na maksymalnym pułapie - wyjaśnia nowy wójt Mirosław Żydek.
- Może to i dobrze - komentuje komisarz Ślaski. - W ten sposób proces wyborczy w Konopnicy został zakończony.
Teraz komisarz musi wyjaśnić prokuraturze, czy wybory w tej gminie odbyły się zgodnie z prawem. Bo śledczy zainteresowali się wyborami w Konopnicy po naszym artykule. W środę napisaliśmy, że między pierwszą a drugą turą wyborów na wójta gminy Konopnica do listy wyborców dopisano ok. 300 osób spoza gminy. Zdaniem lubelskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Wątpliwości mają za to przegrani kandydaci na wójta. Zapowiadają złożenie protestu wyborczego. Oddzielnie sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

JAK TO ROBIONO W KONOPNICY

Decyzję o wpisaniu na listę wyborców ponad 300 osób spoza gminy podjął ustępujący wójt Hieronim Gołofit.
Ich związek z gminą konsultował z sołtysami wsi. Jak udało się nam dowiedzieć, jednym z nich był Marian Żydek, sołtys wsi Radawiec Duży, ojciec nowo wybranego wójta Mirosława Żydka.
- Przychodzili, to się im stemplowało - wyjaśnia Marian Żydek. - To się działo kilka dni przed drugą turą. Przyszło 50, może 60 osób. Część znam. Ale nie wszystkich.
• A jaki jest ich związek z Konopnicą?
- Przebywają u kogoś w naszej gminie, prowadzą tu interesy albo mają działki. Kupując w jakiejś wsi grunt, nie trzeba przecież meldować o tym jej sołtysowi. Takie osoby są też tutaj. Na co dzień zameldowane w Lublinie, ale działkę mają u nas.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!