niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Śmiecą bezkarnie. Amen

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2007, 17:05
Autor: FABIAN PLAPIS

Od kilku lat w centrum Zakrzówka - naprzeciw kościoła - rośnie góra śmieci.

To odpady z cmentarza komunalnego. Co jakiś czas śmieci są przysypywane piachem i ubijane przez parkujące w tym miejscu samochody.

O dzikim wysypisku wie prawie każdy mieszkaniec Zakrzówka. Nikomu w okolicy nie przeszkadza, że parkuje samochody na górze śmieci. A tych przybywa za każdym razem, kiedy na cmentarzu przepełnią się pojemniki. Wtedy śmieci lądują na placu obok kościoła. Co jakiś czas przyjeżdża wywrotka z piachem lub ziemią, a potem do pracy wkracza spychacz i wszystko równa. Z czasem nie będzie widać z czego został zrobiony parking. Sprawa jest o tyle poważna, że kilkadziesiąt metrów dalej płynie Bystrzyca.

Według mieszkańców i samorządowców to miejscowy ksiądz dziekan Ryszard Sołtys nakazał wysypywanie tam śmieci. Ksiądz jednak nie chce z mediami rozmawiać.

Próbowaliśmy sprawą zainteresować Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz urzędników Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Bezskutecznie. Dowiedzieliśmy się, że to nie leży w ich kompetencjach. Instytucje wskazują gminę jako władną do załatwienia sprawy.

O sprawie od lat wiedzą władze gminy, ale nie chcą się do tego wtrącać i udają, że problemu nie ma. Gmina w wielu sprawach nie może dojść do porozumienia z księdzem dziekanem.

- Myślałem, że już nie ma tego problemu, spróbujemy się sprawą zająć, ale trudno rozmawia się z tym księdzem - wyjaśnia Mariusz Widomski, zastępca wójta gminy Zakrzówek.

Tylko Powiatowy Inspektor Sanitarny z Kraśnika wyraził większe zainteresowanie problemem.

- Pierwszy raz o tym słyszę. Wprawdzie wysypiska to nie moja sprawa, ale w najbliższych dniach skieruję tam swoich ludzi i przyjrzymy się temu problemowi - zapewnia Ryszard Wilczek.

Do sprawy wrócimy.

To nie jedyna kontrowersyjna rzecz, w której "zasłynął” ksiądz Ryszard Sołtys. Od kilku miesięcy ksiądz jest w konflikcie z mieszkańcami. Nie chce bowiem dopuścić do używania dzwonów kościelnych czego domagają się parafianie. Tydzień temu zaś - według świadków - ksiądz Sołtys prysnął gazem łzawiącym jednemu z parafian, który stanął w obronie zwolnionego organisty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Savko
Sąsiad
Anonimowy
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Savko
Savko (3 grudnia 2007 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzicie że ten niewładny tamten niewładny na plebanów jest tylko jeden bat NIE DAWAĆ IM KASY wymiękną szybko!
Rozwiń
Sąsiad
Sąsiad (15 listopada 2007 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto jest organistą w Zakrzówku?
Rozwiń
Anonimowy
Anonimowy (14 listopada 2007 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto jest nowym organistą i dlaczego zwolnił poprzednika?
Rozwiń
Toto
Toto (13 listopada 2007 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podobne praktyki wysypywania cmentarnych śmieci stosują również w Krzczonowie, gdzie zasypywany jest wąwóz obok kościoła oraz w Bychawie, gdzie śmieci cmentarne wysypywane są do rezerwatu przyrody. W obu tych przypadkach dzieje się to za cichą aprobatą władz samorządowych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!