środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Śmiecie na wokandzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2007, 17:44

Radni Dęblina staną przed sądem. Pozywa ich przedsiębiorca, zajmujący się wywozem śmieci.

Radni podpadli, bo nie chcieli podnieść stawek za wywóz nieczystości.

Na terenie miasta działają cztery firmy, które odbierają śmieci od mieszkańców, w tym Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Ted-Bags. Stawki jakie proponują, wahają się od 2,95 do 3,69 zł za osobę (opłata za miesiąc). Ceny reguluje uchwała Rady Miasta z 4 lipca 2006 roku. Określono w niej górne stawki za wywóz śmieci. To 6,40 zł netto miesięcznie od osoby za odpady, które nie są zbierane selektywnie i 3,20 zł netto, jeśli są to śmieci posegregowane. Stosowne zapisy znajdują się także w załączniku do uchwały czyli "Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta”. Oznacza to, że firma, który chce odbierać od mieszkańców śmieci, nie może im zaproponować wyższej stawki niż 6,40 zł.
Jarosław Wieczorek, właściciel firmy Ted-Bags uważa, że stawki są zbyt niskie. W lutym tego roku wystąpił do Rady Miasta z wnioskiem o podwyższenie tychże opłat na 20 zł za miesiąc od osoby. Komisja Gospodarki Komunalnej oraz Konwent Rady Miasta odrzuciły ten wniosek, argumentując, że takie działanie byłoby skierowane przeciw mieszkańcom Dęblina.
- Jestem rozczarowany. Jako przedsiębiorca domagam się swoich praw i swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Narzuca mi się bzdurne stawki, które kompletnie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Zaproponowałem radnym z Komisji Gospodarki Komunalnej, którzy zresztą znają się na tym jak ja na bombie atomowej, żeby założyli podobną działalność i zobaczyli jak to się opłaca. Przewodniczący Rady Miasta, pan Karpiński, jest kierownikiem w MZGK i lobbuje za swoimi. A ja odwożę zbierane śmieci do Puław i muszę do tego dopłacać - skarży się Jarosław Wieczorek.
Ryszard Karpiński tłumaczy, że miasto jest zobowiązane do uchwalenia górnych stawek za wywóz śmieci. Takie jest prawo. Reguluje to Ustawa z 2005 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. A mieszkańcy mogą wybrać, z kim podpisać umowę za wywóz śmieci. Konkurencja wymusza niższe ceny, a dęblinianie na tym korzystają.
- Nikt poza panem Wieczorkiem nie występował w tej sprawie do Rady Miasta. Nikt nie ma zastrzeżeń, że się nie opłaca, tylko pan Wieczorek straszy, że splajtuje - mówi Ryszard Karpiński.
Rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym odbędzie się 15 maja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!