Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 grudnia 2015 r.
11:11

Sołtysem został w 1965 roku. I jest nim do dziś

0 6 A A

Jest sołtysem od 50 lat. I tylko raz w wyborach miał kontrkandydata. W piątek Stanisław Drobek, sołtys Łączek-Pawłówka w powiecie lubelskim, świętował jubileusz. Były kwiaty, podziękowania i prezenty.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To było 8 grudnia 1965 roku – wspomina Stanisław Drobek, sołtys wsi Łączki-Pawłówek w powiecie lubelskim. – Tego dnia były wybory sołtysa. Mieszkańcy wskazali mnie na kandydata, zgodziłem się. Miałem wtedy 25 lat, byłem rok po ślubie. Jak przyszedłem do domu i powiedziałem o tym żonie, to wcale nie była zadowolona.

• Dlaczego?

– Moi poprzednicy trochę wchodzili w alkohol. Żona myślała, że i ja się rozpiję – przyznaje pan Stanisław. – Tak się jednak nie stało. Nie dopuściłem do tego.

Drobek jest sołtysem od 50 lat. – Po raz pierwszy w historii naszej gminy mamy sołtysa z takim stażem – podkreśla Zenon Madzelan, wójt gminy Borzechów. – Pan Stanisław Drobek przeżył wielu premierów, sekretarzy, generałów, wójtów i naczelników. Ja z panem Stanisławem współpracuję od 20 lat.

– Tylko jeden raz miałem w wyborach kontrkandydata. To było jak w momencie kiedy pełniłem tę funkcje już od jakichś 30 lat – wspomina pan Stanisław.

Pierwszym zadaniem sołtysa była budowa drogi, później dzięki jego zaangażowaniu wybudowano we wsi wodociąg.

– Pan Stanisław był inicjatorem budowy sieci gazowej i telefonicznej. Dziś mało kto o tym pamięta, bo używamy telefonów komórkowych – mówi wójt Borzechowa. – Jednak jego największą zasługą była budowa dużej remizy OSP. Obecnie remiza służy strażakom w jednej trzeciej. Od kilku lat w budynku mieści się „Teatr w Remizie” prowadzony przez aktorów Michała i Ilonę Zgiet.

– Wtedy jeszcze w modzie był czyn społeczny. Trzeba było ludzi namawiać, żeby szli do pracy – wspomina budowę remizy sołtys Łączek-Pawłówka. – Ten budynek, to w 70 proc. wkład mieszkańców. Tylko w 30 proc. budowę sfinansował urząd gminy i straż z Bełżyc. Dach zrobiliśmy sami. Po nocach nawet pracowaliśmy.

Pan Stanisław był też członkiem zarządu gminy (8 lat) i radnym (12 lat). Jak sam przyznaje, wielokrotnie zastanawiał się czy z sołtysowania nie zrezygnować. – Pracy było bardzo dużo. Nawet dzieci mnie namawiały, żebym to rzucił – mówi.

Sołtys Drobek zapowiada, że to ostatnia jego kadencja.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 grudnia 2015 o 18:13
Znam Pana Stanisława bardzo dobrze. Chodziłem z jego dziećmi do szkoły. Niestety na imprezie nie byłem :(
Avatar
stary samorządowiec / 1 grudnia 2015 o 14:56

Gratulujmy zdrowia i sił Panu Sołtysowi i życzmy ,aby miał dalej zdrowie,pomysły i poparcie swoich mieszkańców.Po co wtrącać wątki polityczne.Jak wynika z przebiegu pracy społecznej Pan Stanisław radykalnie przeciwstawił się wichrom historii.W sołectwie i gminie polityką jest służenie swoim mieszkańcom kto idzie dalej źle i szybko kończy.

Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 14:05
Jak to możliwe, że w ciągu niespełna roku poparcie dla psl zmalało z niecałych 24 procent (wybory samorządowe) do nieco ponad 5 (wybory parlamentarne). Krótko mówiąc, gdzie się podziało 20% głosów na psl z wyborów samorządowych?
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 13:57
Tacy ludzie powinni sprawować władze w Polsce.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 12:27
Nie znam pana Stanisława,mógłbym być jego synem,jestem pełen uznania dla Jego życia.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 12:23
Pogratulować !!! To się nazywa patriotyzm, a nie koniunkturalizm !!! Jeden z ostatnich patriotów...!!!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2015 o 18:13
Znam Pana Stanisława bardzo dobrze. Chodziłem z jego dziećmi do szkoły. Niestety na imprezie nie byłem :(
Avatar
stary samorządowiec / 1 grudnia 2015 o 14:56

Gratulujmy zdrowia i sił Panu Sołtysowi i życzmy ,aby miał dalej zdrowie,pomysły i poparcie swoich mieszkańców.Po co wtrącać wątki polityczne.Jak wynika z przebiegu pracy społecznej Pan Stanisław radykalnie przeciwstawił się wichrom historii.W sołectwie i gminie polityką jest służenie swoim mieszkańcom kto idzie dalej źle i szybko kończy.

Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 14:05
Jak to możliwe, że w ciągu niespełna roku poparcie dla psl zmalało z niecałych 24 procent (wybory samorządowe) do nieco ponad 5 (wybory parlamentarne). Krótko mówiąc, gdzie się podziało 20% głosów na psl z wyborów samorządowych?
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 13:57
Tacy ludzie powinni sprawować władze w Polsce.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 12:27
Nie znam pana Stanisława,mógłbym być jego synem,jestem pełen uznania dla Jego życia.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 12:23
Pogratulować !!! To się nazywa patriotyzm, a nie koniunkturalizm !!! Jeden z ostatnich patriotów...!!!

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r. 0 0

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield 1 0

Siedem bramek padło w meczu pomiędzy Liverpoolem, a AS Romą w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów. „The Reds” prowadzili w pewnym momencie 5:0, ale w końcówce goście zmniejszyli rozmiary porażki

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo]
film

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo] 1 0

15. Festiwal Książki w Puławach rozpoczął koncert zespołu Plateau oraz spotkania autorskie z Michałem Szulimem i Marzeną Filipczak. Przed nami kolejne - z Anną Brzezińską, plakacistą Dawidem Ryskim i Beatą Gołaszewską, bohaterką książki "Ambasadorowa".

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego
galeria

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego 20 1

Ślizgawki, zjeżdżalnie, hamaki, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy – to tylko niektóre atrakcje, które znajdą się w dwóch strefach zabawy i wypoczynku, które powstaną przy centrum handlowym SKENDE Shopping w Lublinie.

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach
galeria
film

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach 4 24

Rozwój geriatrii, unettowienie emerytur, darmowe badania dla 60-latków, urlop wytchnieniowy, czy zniżki na leki - to część programu "Polska Seniora", o którym we wtorek w Puławach opowiadały posłanki Platformy Obywatelskiej.

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej?

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej? 0 4

Sprzęt za ponad 2 mln zł otrzymał szpital w Białej Podlaskiej na przestrzeni ubiegłego i tego roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafił on do Ośrodka Opieki Medycznej Domowy Szpital oraz na oddziały neonatologiczny i dziecięcy.

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia] 0 0

III Paraolimpiada Przedszkolaków organizowana przez Przedszkole Integracyjnego nr 39 w Lublinie zgromadziła maluchy z 14 ośrodków na całej Lubelszczyźnie. Zawodnicy reprezentowali m.in. Lublin, Łęczną i Krasnystaw.

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku
galeria

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku 17 1

We wtorek zaczęła się nowa wojna ze szkodnikiem niszczącym lubelskie kasztanowce. Na większą skalę stosowane będą w tym roku pułapki feromonowe „udające” samicę. Zwabione nimi samce czeka, ostatnie w ich życiu rozczarowanie. Dzięki tej metodzie mniej będzie postronnych ofiar wśród innych owadów.

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej
galeria
film

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej 0 21

Wejście w życie ustawy degradacyjnej byłoby bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Państwo musi zachować pewną ciągłość - powiedziała w Lublinie Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach 6 2

Nie doszło do zapowiadanego na wtorek zamknięcia przejazdu przed Bramą Krakowską. Bariery na Lubartowskiej oraz Królewskiej mają być ustawione w środę około południa.

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin
27 kwietnia 2018, 19:00

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 kwietnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi grupa L.Stadt.

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie
film

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie 1 9

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie. Zawiera ono między innymi zobowiązanie rządu do podniesienia wysokości renty socjalnej.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września 10 2

Kibice Górnika długo musieli czekać na ten moment, ale wreszcie się doczekali. We wtorek zielono-czarni pokonali na swoim boisku Chrobrego Głogów 2:1. To pierwsza wygrana łęcznian od... 23 września 2017 roku

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty 28 6

W środę prezydent Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wurtu i jego małżonka odwiedzą Zakłady Azotowe „Puławy”. To szansa za pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej.

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Sekcja w Lublinie

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Sekcja w Lublinie 0 4

W nocy z poniedziałku na wtorek odbyła się ekshumacja kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej Joanny Agackiej-Indeckiej, byłej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Ciało zostało we wtorek przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!