sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Sołtysem został w 1965 roku. I jest nim do dziś

Dodano: 1 grudnia 2015, 11:11

Jest sołtysem od 50 lat. I tylko raz w wyborach miał kontrkandydata. W piątek Stanisław Drobek, sołtys Łączek-Pawłówka w powiecie lubelskim, świętował jubileusz. Były kwiaty, podziękowania i prezenty.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

To było 8 grudnia 1965 roku – wspomina Stanisław Drobek, sołtys wsi Łączki-Pawłówek w powiecie lubelskim. – Tego dnia były wybory sołtysa. Mieszkańcy wskazali mnie na kandydata, zgodziłem się. Miałem wtedy 25 lat, byłem rok po ślubie. Jak przyszedłem do domu i powiedziałem o tym żonie, to wcale nie była zadowolona.

• Dlaczego?

– Moi poprzednicy trochę wchodzili w alkohol. Żona myślała, że i ja się rozpiję – przyznaje pan Stanisław. – Tak się jednak nie stało. Nie dopuściłem do tego.

Drobek jest sołtysem od 50 lat. – Po raz pierwszy w historii naszej gminy mamy sołtysa z takim stażem – podkreśla Zenon Madzelan, wójt gminy Borzechów. – Pan Stanisław Drobek przeżył wielu premierów, sekretarzy, generałów, wójtów i naczelników. Ja z panem Stanisławem współpracuję od 20 lat.

– Tylko jeden raz miałem w wyborach kontrkandydata. To było jak w momencie kiedy pełniłem tę funkcje już od jakichś 30 lat – wspomina pan Stanisław.

Pierwszym zadaniem sołtysa była budowa drogi, później dzięki jego zaangażowaniu wybudowano we wsi wodociąg.

– Pan Stanisław był inicjatorem budowy sieci gazowej i telefonicznej. Dziś mało kto o tym pamięta, bo używamy telefonów komórkowych – mówi wójt Borzechowa. – Jednak jego największą zasługą była budowa dużej remizy OSP. Obecnie remiza służy strażakom w jednej trzeciej. Od kilku lat w budynku mieści się „Teatr w Remizie” prowadzony przez aktorów Michała i Ilonę Zgiet.

– Wtedy jeszcze w modzie był czyn społeczny. Trzeba było ludzi namawiać, żeby szli do pracy – wspomina budowę remizy sołtys Łączek-Pawłówka. – Ten budynek, to w 70 proc. wkład mieszkańców. Tylko w 30 proc. budowę sfinansował urząd gminy i straż z Bełżyc. Dach zrobiliśmy sami. Po nocach nawet pracowaliśmy.

Pan Stanisław był też członkiem zarządu gminy (8 lat) i radnym (12 lat). Jak sam przyznaje, wielokrotnie zastanawiał się czy z sołtysowania nie zrezygnować. – Pracy było bardzo dużo. Nawet dzieci mnie namawiały, żebym to rzucił – mówi.

Sołtys Drobek zapowiada, że to ostatnia jego kadencja.

Czytaj więcej o: borzechów Zenon Madzelan
Gość
stary samorządowiec
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 grudnia 2015 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znam Pana Stanisława bardzo dobrze. Chodziłem z jego dziećmi do szkoły. Niestety na imprezie nie byłem :(
Rozwiń
stary samorządowiec
stary samorządowiec (1 grudnia 2015 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gratulujmy zdrowia i sił Panu Sołtysowi i życzmy ,aby miał dalej zdrowie,pomysły i poparcie swoich mieszkańców.Po co wtrącać wątki polityczne.Jak wynika z przebiegu pracy społecznej Pan Stanisław radykalnie przeciwstawił się wichrom historii.W sołectwie i gminie polityką jest służenie swoim mieszkańcom kto idzie dalej źle i szybko kończy.

Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to możliwe, że w ciągu niespełna roku poparcie dla psl zmalało z niecałych 24 procent (wybory samorządowe) do nieco ponad 5 (wybory parlamentarne). Krótko mówiąc, gdzie się podziało 20% głosów na psl z wyborów samorządowych?
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tacy ludzie powinni sprawować władze w Polsce.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie znam pana Stanisława,mógłbym być jego synem,jestem pełen uznania dla Jego życia.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!