czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Sprawdź uczelnię, na którą się wybierasz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 maja 2007, 17:28

Parlament Studentów RP przygotował raport o pułapkach, jakie szkoły wyższe zastawiają na kandydatów na studia.

Sporo takich "min” udaremniono także na największych uczelniach w naszym regionie. Rektorzy już zapowiadają naprawienie błędów.
Raport ma być ściągawką dla tegorocznych maturzystów. - Dostajemy mnóstwo listów i maili od studentów, którzy mają kłopoty ze swoją uczelnią - wyjaśnia Leszek Cieśla, przewodniczący Parlamentu. - Na bazie tych wszystkich doświadczeń, a także naszych obserwacji, chcemy zaoszczędzić problemów przyszłym studentom.
Parlament wskazał szkoły wyższe, w których wykryto nieprawidłowości (np. w regulaminach studiów). Uczelnie z Lubelszczyzny zostały wezwane do zmiany umów, które będą zawierały z przyszłymi studentami. - Co ciekawe, dotyczy to wszystkich publicznych uczelni w Lublinie - podkreśla Cieśla.
Sprawą zajął się nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakończona w kwietniu kontrola wykazała, że rektorzy wszystkich lubelskich szkół publicznych mogli w dowolnej chwili zmienić wysokość opłat nie pytając studentów o zdanie. Tymczasem żakom powinno przysługiwać prawo wypowiedzenia umowy, jeśli nie akceptują nowych stawek.
Mało tego. We wszystkich szkołach (z wyjątkiem KUL) studentom, którzy zrezygnowali z nauki, przepadały pieniądze wpłacone za niewykorzystaną część semestru. Z kolei na KUL oraz Politechnice Lubelskiej wystarczyło spóźnić się z opłatą, by zostać skreślonym z listy studentów.
Teraz wszystkie nasze uczelnie muszą poprawić umowy. - Zastosujemy się do zaleceń i usuniemy błędne zapisy - mówi Beata Górka, rzecznik uczelni. Zmiany wprowadza już politechnika. - Aneksy przygotowane przez naszego radcę prawnego czekają już tylko na akceptację senatu - zapewnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. - Jeszcze w maju aneksy powinny trafić do studentów.
- Zachęcamy wszystkich kandydatów na studia do przeczytania proponowanych umów od deski do deski - mówi Leszek Cieśla. - Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na zapisy o opłatach, ewentualnych karach i zmianach, które uczelnia może wprowadzić w czasie studiów. Dokładne zapoznanie się z umową może potem zaoszczędzić wielu kłopotów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!