niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

Sprawdzą, jak nas karmią w szpitalach

Dodano: 14 marca 2018, 06:22
Autor: kp

Podczas badania oceniany będzie m.in. stan odżywienia pacjentów<br />
Podczas badania oceniany będzie m.in. stan odżywienia pacjentów

Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu sprawdzi, czy pacjenci są prawidłowo żywieni

 19 marca w szpitalach w całej Polsce, również w województwie lubelskim, rozpocznie się badanie terapii żywieniowej. Lekarze wypełnią ankiety dotyczące m.in. stosowanych metod oraz stanu pacjentów.

– Widzę poważny problem dotyczący braku rozpoznania niedożywienia czy dużego ryzyka niedożywienia pacjentów lub zbyt późnego rozpoznania czy braku wdrożenia odpowiedniego leczenia żywieniowego – podkreśla prof. Stanisław Kłęk, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu. – Pomimo środków, których możemy użyć do leczenia naszych pacjentów, takich jak np. w pełni refundowane żywienie pozajelitowe czy dojelitowe, nie jest ono wystarczająco stosowane – zaznacza.

Ogólnopolskie badanie ma m.in. wykazać, ilu pacjentów jest narażonych na niedożywienie i jakie jest podejście lekarzy do tego problemu. – Konieczne jest poznanie nawyków polskich lekarzy kwalifikujących pacjentów do żywienia dojelitowego lub pozajelitowego, aby ocenić aktualny stan oraz wypracować w przyszłości zalecenia pozwalające na poprawę leczenia – mówi prof. Kłęk.

Dodaje, że brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do poważnych powikłań.

– Nasz szpital ma certyfikat Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie, który zobowiązuje nas do przestrzegania procedur także tych dotyczących żywienia. Lekarz, który przyjmuje pacjenta, musi wypełnić kartę ryzyka związanego ze stanem odżywienia pacjenta i na tej podstawie przypisuje mu odpowiednią dietę – mówi Grzegorz Borek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – Nasz szpital z pewnością weźmie udział w ankiecie, bo nie mamy się czego wstydzić. Problem mogą mieć placówki, które nie posiadają certyfikatu. Katarzyna Prus

Jak karmią w szpitalach. Zdjęcia internautów

qwerty
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qwerty
qwerty (14 marca 2018 o 20:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Barany jedne szpitale to nie knajpa czy gastronomia i nie są od karmienia!!! Szpital ma leczyć a nie karmić i w tym być skutecznym. Jak Ci się chce schabowego to niech Ci z domu ktoś przyniesie
 Baranem to możesz nazywać swojego tatusia, który spłodził takiego idiotę. Po to płace przez cale życie składki, aby raz jeden jedyny kiedy leżę w szpitalu z nich skorzystać. Ubezpieczenie zdrowotne, to nie tylko leki.
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niedoczytani ? - Pertkiewicz M. Niedożywienie i jego następstwa. Postępy Żywienia Klinicznego
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 10:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgodnie z zaleceniem Komitetu Ekspertów Komisji Europejskiej w każdym szpitalu powinna być powołana komisja ds. żywienia złożona z lekarzy, pielęgniarek, dietetyków i pracowników działu żywienia. Wytyczne European Society for Nutrition and Metabolism podkreślają równorzędne znaczenie leczenia żywieniowego i klinicz- nego.
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 08:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hahahaha!!! To niech przy okazji sprawdzą: (1) który z lekarzy na oddziale jest zorientowany w historii choroby każdego z pacjentów, (2) jaki jest czas oczekiwania na miejsce w szpitalu, (3) do kogo trzeba pójść prywatnie, żeby czas oczekiwania z pkt 2 skrócił się do 2-3 dni, (4) dlaczego pacjentów na SOR z bardzo dolegliwymi objawami przyjmują po 11h mimo dumnie wywieszonej tablicy z rozpiską systemu TRIAGE, (5) dlaczego sprzątaczki myją tą samą ścierką podłogę, a następnie fotele, zlewy i parapety itd. itd. itd. Nie mówiąc o miłym stosunku do petentów... wróć... pacjentów.
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas zrobic porzadek z jedzeniem w szpitalach bo ludzie umieraja od tego zamiast zdrowiec
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!