sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Starosta lubelski chce łączyć poradnie i ośrodek. Są protesty

Dodano: 24 czerwca 2015, 10:02

Myślę, że sprzeciw został wystosowany bez dokładnego zapoznania się z naszą inicjatywą – komentuje Paweł Pikula, starosta powiatu lubelskiego (fot. AS)
Myślę, że sprzeciw został wystosowany bez dokładnego zapoznania się z naszą inicjatywą – komentuje Paweł Pikula, starosta powiatu lubelskiego (fot. AS)

Zainteresowani sprawą mówią zdecydowane „nie”. Zarząd powiatu lubelskiego z planów się nie wycofuje. Chodzi o połączenie trzech poradni psychologiczno-pedagogicznych z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie. Decyzja zapadnie w czwartek.

Zarząd powiatu lubelskiego chce połączyć w Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej cztery odrębnie funkcjonujące instytucje – trzy poradnie psychologiczno-pedagogiczne w Bełżycach, Bychawie i nr 7 w Lublinie z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie. Jest przygotowany w tej sprawie projekt uchwały. W poniedziałek temat był podejmowany na Komisji Edukacji i Kultury. Uczestniczyli w niej m.in. dyrektorzy i pracownicy, których zmiany mają dotyczyć.

– Mamy inną koncepcję, która wykorzystuje nasz dotychczasowy dorobek, doświadczenie i osiągnięcia – mówi Anna Dudek, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie. – W przedstawionej przez zarząd propozycji nie widzimy miejsca na realizację naszych zadań. Nasza opinia w tej sprawie jest negatywna.

To nie jedyna negatywna opinia na temat mających nastąpić w nowym roku zmian. – W sumie negatywnych opinii jest 6. Nasz sprzeciw poparło też ZNP i oświatowa „Solidarność” – dodaje Agnieszka Kośkiewicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bychawie. – Już kilka sądów stwierdziło, że takie połączenie placówek doskonalenia nauczycieli z poradniami jest niezgodne z prawem. Poza tym nie widzimy żadnych korzyści.

Po stronie protestujących pracowników stanęli opozycyjni radni. – Nie otrzymaliśmy (od zarządu – przyp. red.) konkretnej odpowiedzi czemu ma służyć to połączenie – mówi Ryszard Golec, radny PiS, członek Komisji Edukacji i Kultury. I dodaje: W obradach komisji uczestniczyli przedstawiciele powiatu wołowskiego na Dolnym Śląsku. Tyle, że ten przykład z powiatu wołowskiego całkowicie nie przystaje do naszych realiów. Tamten powiat jest zwarty, nasz ma gmin 16, w wołowskim są trzy.

Zdaniem starosty lubelskiego protest jest przedwczesny. – Myślę, że sprzeciw został wystosowany bez dokładnego zapoznania się z naszą inicjatywą – komentuje Paweł Pikula, starosta powiatu lubelskiego. – Moim zdaniem za wcześnie. Na wiele pytań odpowiedzieliśmy, szereg wątpliwości zostało już rozwianych.

Starosta wskazuje, że bardziej niż na kwestiach finansowych zarządowi zależy na poprawie efektywności pracy. – Zwłaszcza jeśli chodzi o ośrodek doskonalenia nauczycieli, choć ich pracy źle nie oceniam – zaznacza Pikula. I dodaje, że na ponad 30 milionów, które idą na oświatę oszczędności rzędu 50 – 80 tysięcy rocznie to nie jest jakaś super istotna sprawa.

Decyzję w sprawie połączenia podejmą w czwartek radni. Sesja rozpocznie się o godz. 13.

eerer
Gość
Lubliniak
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

eerer
eerer (10 lutego 2016 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może Pani, której nazwisko zostało wymienione w końcu zdjęła swoją koronę. Bo jej wyniosłość raziła w drzwiach.

Chodzi o Panią z artykułu.

Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2016 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może Pani, której nazwisko zostało wymienione w końcu zdjęła swoją koronę. Bo jej wyniosłość raziła w drzwiach.
Rozwiń
Lubliniak
Lubliniak (27 czerwca 2015 o 06:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dodam i ja swoje trzy grosze, bo spawa osobiście mnie nie dotyczy. A rozpoczęło się od wiadomości dnia w PANORAMIE LUBELSKIEJ. Lubię wiedzieć, co robi władza na którą głosowałem, a był to właśnie Pan Starosta we własnej osobie. Rządzi naszym powiatem kilkanaście lat i uważam go za człowieka rzetelnego, który jak sam mówi że "jest człowiekiem poważnym  i nie gada głupot [...] jak coś obieca to dotrzyma". Moim zdaniem dba o swoje miejsce pracy tzn. działa tak by jak najwięcej mieszkańców było zadowolonych. A tu o...

Rozpoczynam więc małe śledztwo w internecie i trafiam właśnie tu. Na ten artykuł, czy raczej relację. I co widzę liczne komentarze raczej na nie. Dużo tu goryczy i "wycieczek" personalnych. Sprawa mnie zaciekawia bardziej! Zwłaszcza, że za chwilę wybory i to te najważniejsze, więc może warto zdanie zmienić?

Szukam dalej oczywiście w prawie stanowionym czyli owej uchwale o której tak głośno i... Moim zdaniem sprawa jest jeszcze w toku... cóż wyczytuję w owej uchwale dostępnej w BIP.

Z dniem 1 stycznia 2016 łączy się....Pracownicy dotychczasowych jednostek łączonych w zespół, o których mowa w ust.1 stają się z dniem 1 stycznia 2016r. pracownikami Centrum.

Centrum jest jednostką budżetową Powiatu Lubelskiego działającą w oparciu o statut, który zostanie nadany odrębną uchwałą. Jakie stąd płyną dla mnie wyborcy wnioski.

Parafrazując trochę Prusa i jego FARAONA nie może zmienić się nic, żeby zmieniło się wszystko...?

Panie Starosto a fe! Trzeba było najpierw opracować projekt statutu i skonsultować go z pracownikami jednostek, radcą specjalistą ds. prawa oświatowego. Ktoś z Pana Wydziału Edukacji nie odrobił lekcji... Drodzy zainteresowani ostudźcie emocje i ruszajcie do starostwa proponując swą pomoc w tworzeniu statutu, bo to on określa wasz byt...

A Pani, której nazwisko jest tu wymieniane życzę przede wszystkim dużo zdrowia, bo chyba jeszcze nie wie na co się porywa... wszyscy ją "kochają" choć jeszcze nikt jej nie zna.

P.S. Mam jeszcze drobną iskierkę nadziei, że konkurs nie będzie tylko formalnością... inaczej to chyba zagłosuję na Rysia...

Rozwiń
specjalista od projektów
specjalista od projektów (26 czerwca 2015 o 23:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiedziałem, że tak zle bylo z tym projektem Kompleksowe wsparcie w powiecie lubelskim. Pewnie niedługo zapomni sie o jego kontynuacji. Zdarzały sie już takie niewypały.
Rozwiń
gerard
gerard (26 czerwca 2015 o 23:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najpierw musi byc sens pomysłu, a potem wprowadzanie go. To dwie strony medalu.A tu p.starosta nie popisał się, albo jego ludzie, ale to tez o nim świadczy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!