środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Supernowoczesne więzienie naszpikowane kamerami

  Edytuj ten wpis

Nowoczesne pawilony, szkoła, pola spacerowe i boisko. Nowy ośrodek wypoczynkowy? W pewnym sensie tak, bo pierwsi pensjonariusze zjawią się w poniedziałek

Budowa więzienia w Opolu Lubelskim trwała trzy lata i w poniedziałek więzienna brama otworzyła się po raz pierwszy. Tym razem dla zaproszonych gości, którzy mogli zobaczyć najnowocześniejszą jednostkę penitencjarną w kraju.

Boisko i szkoły

– Czujemy smutek, bo będziemy tu zamykać ludzi. Ale jest też radość, że dajemy im szansę na powrót do normalności i to w tak dobrych warunkach – mówił minister sprawiedliwości Andrzej Czuma podczas otwarcia Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.

– Wasza praca to najcięższa służba na rzecz narodu. Życzę wam sił i stanowczości – te słowa skierował do załogi więzienia.

Budowa zakładu rozpoczęła się wiosną 2006 roku. Działkę na przedmieściach miasta przy ulicy Owocowej przekazała darowizną gmina Opole Lubelskie.

Na powierzchni ok. 6 ha wzniesiono 10 dużych obiektów. 623 skazanych zamieszka w trzech pawilonach. Przy nich zlokalizowano pola spacerowe i boisko.

Główny nacisk ma być postawiony na resocjalizację, dlatego na terenie zakładu będzie działać gimnazjum i liceum dla więźniów. Zostanie też uruchomiony oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu.

Zapełnimy w miesiąc

To zakład karny typu zamkniętego dla mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy i młodocianych. Ale będą też wydzielone oddziały dla tymczasowo aresztowanych. Bezpieczeństwa pilnuje monitoring wewnętrzny i zewnętrzny.

– To więzienie będzie bardzo nowoczesne. Nie będzie wieżyczek, bo poszliśmy w elektronikę i podwyższyliśmy mury – mówi Luiza Sałapa, rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej. – Na szczęście, zdążyliśmy przed kryzysem, gdyż była to inwestycja 3-letnia. Dziś nie byłoby na to szans.

Całość kosztowała 80 mln zł.

Pierwsi osadzeni pojawią się w Opolu Lubelskim w najbliższy poniedziałek. – Zasiedlanie potrwa około miesiąca – dodaje Artur Nowosad, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.

– Chcemy, by osadzeni bardzo szybko tam trafili. Więzienie nie może stać puste, zwłaszcza że od lat borykamy się z przeludnieniem zakładów karnych – podkreśla Luiza Sałapa.

Praca i strach

Nowy zakład karny już stał się jednym z największych pracodawców w gminie. – Załoga składa się z 250 osób, z tego 65 proc. stanowią osoby z gminy Opole lub powiatu opolskiego – zaznacza dyr. Nowosad.

Cieszą się z tego władze gminy. – To dla nas szansa na rozwój. Są miejsca pracy, będą wpływy z podatku od nieruchomości. Z pewnością pobudzi to rozwój gospodarczy gminy – wymienia Dariusz Wróbel, burmistrz Opola.

Choć niektórzy mieszkańcy nie ukrywają obaw związanych z takim sąsiedztwem. – Nie chodzi nawet o tych, co tam będą siedzieć, ale tych, co będą w odwiedziny przyjeżdżać – mówią. – To mogą być przestępcy, narkomani, a to takie spokojne miasto było.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
adam
nik
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 października 2009 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzieci w Domach Dziecka mają gorsze warunki niż nowi "pensjonariusze" w naszym nowym Więzieniu. Po co to było. Zegnaj spokojne miasteczko.
Rozwiń
adam
adam (10 października 2009 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po pierwsze to były minister sprawiedliwośći, i widzę tu jakieś rozbieżności informacji; cały dyrektor tego zkładu publicznie mówił, że całość kosztowała nie 80 mln tylko 65 mln, a różnica w takich kwotach jest diametralna, a wypowiadająć to, dał nacisk, że tylko 65 mln<chodziło mu o to że nie duzo>, w waszych artykułach często zdarzają sie błędne informacje.
Rozwiń
nik
nik (10 października 2009 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MIECZYSŁAW KWIATKOWSKI KLASTER LUBELSKIE DREWNO

MIECZYSŁAW KWIATKOWSKI KLASTER LUBELSKIE DREWNO

MIECZYSŁAW KWIATKOWSKI KLASTER LUBELSKIE DREWNO

MIECZYSŁAW KWIATKOWSKI KLASTER LUBELSKIE DREWNO

MIECZYSŁAW KWIATKOWSKI KLASTER LUBELSKIE DREWNO

MIECZYSŁAW KWIATKOWSKI KLASTER LUBELSKIE DREWNO

MIECZYSŁAW KWIATKOWSKI KLASTER LUBELSKIE DREWNO

MIECZYSŁAW KWIATKOWSKI KLASTER LUBELSKIE DREWNO
Rozwiń
Parodia
Parodia (10 października 2009 o 16:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Klery buduje kościoły a Państwo kryminały kat.1.Lepiej zamykać za drobne wykroczenia i dopłacać do aresztowanego niż racjonalnie go wykorzystać,chyba że ten luxus wybudowali dla siebie za afery.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!