poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Susza. Będzie pomoc finansowa dla rolników?

Dodano: 14 sierpnia 2015, 21:52

Nasze województwo jest jednym z najbardziej dotkniętych suszą z regionów w całym kraju
Nasze województwo jest jednym z najbardziej dotkniętych suszą z regionów w całym kraju

Od kilku tygodni nie spadła ani jedna kropla deszczu. Pola uprawne zamieniają się w popiół i skałę. Wczoraj Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oficjalnie ogłosił,
że północna część naszego województwa jest zagrożona suszą rolniczą

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Jest źle – przyznaje Tomasz Pękala, rolnik z miejscowości Łukowa w powiecie biłgorajskim. – Plony kukurydzy i buraków będą niższe o połowę. Zbierzemy o ok. 30 procent mniej tytoniu – przewiduje.
– Nie przypominam sobie, żeby była kiedyś taka sytuacja; pod względem strat rolniczych i pożarów zbóż, ściernisk czy maszyn rolniczych – mówi Dariusz Łobejko, wójt gminy Jabłoń (powiat parczewski).

Wysokie temperatury i brak opadów dają się też we znaki sadownikom. – Jabłka przestały rosnąć, będą mniejsze. A od słońca owoce się parzą. Pojawia się brązowy nalot i takie jabłko nie nadaje się już do jedzenia – mówi Zbigniew Chołyk, prezes Zrzeszenia Producentów Owoców „Stryjno-Sad” w Kawęczynie (powiat świdnicki). – Starsze sady dają sobie radę, ale w młodych drzewa usychają. Trzeba je podlewać. 

Skutki upałów dotykają też plantatorów chmielu. – Jak jeszcze przez tydzień będzie tak wysoka temperatura to będzie niewesoło – przewiduje Paweł Piłat, plantator chmielu z Karczmisk (powiat opolski). – U nas gleba jest dobra, ale na gorszych rośliny już podsychają.

To, jak problem jest poważny, obrazują mapy przygotowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Nasze województwo jest jednym z najbardziej dotkniętych suszą z regionów w całym kraju. Według specjalistów, mamy do czynienia z tak zwaną suszą głęboką. Ostatni raz tak sucho było w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku.

Wczoraj puławski IUNG ogłosił, że suszą zagrożone są trzy powiaty: bialski, parczewski i radzyński. Dotyczy do w sumie 16 gmin m.in. Jabłoni, gdzie wczoraj rozpoczęła pracę komisja szacująca straty i Rokitno, w której taka komisja działa już dwa tygodnie.

– W przypadku upraw kukurydzy, ziemniaków i dyni jest tragicznie – przyznaje Jacek Szewczuk, wójt gminy Rokitno w powiecie bialskim.

Straty w uprawach związane z suszą do tej pory do wojewody zgłosiło 38 gmin. Na ich wniosek powoływane są komisje, które m.in. zajmą się weryfikacją oświadczeń o stratach, które rolnicy składają w urzędach gmin.

– Na tej podstawie będzie im udzielana pomoc. Ale jaka, to jeszcze nie wiadomo. Będzie to zależało od rządu – mówi Krzysztof Kurus z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Wstępne propozycje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi są takie, żeby dopłaty do hektara przyznać wszystkim rolnikom, których straty wyniosły ponad 30 proc. Dodatkowe środki resort chce przeznaczyć na pomoc dla producentów mleka i wołowiny (w związku z mniejszymi zbiorami kukurydzy, która stanowi dużą część pasz).

Rolnicy mogą też liczyć na ulgi w podatku rolnym i pomoc w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. Pomocy będzie też udzielać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
– Jedną z jej form będą kredyty klęskowe, w spłacie których pomoże ARiMR – mówi Janusz Baran, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR.

Zamiast referendum pomoc rolnikom?

W środę minister rolnictwa Marek Sawicki zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o rezygnację z referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. Szef resortu rolnictwa wskazał, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze (100-130 mln zł) mogłyby trafić na pomoc suszową rolnikom. Na początku września Sawicki ma też przedstawić wniosek o uruchomienie pomocy dla Polski z unijnego budżetu.

Czytaj więcej o:
Anderson Morris
Gość
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Anderson Morris
Anderson Morris (27 kwietnia 2017 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba zapłacić rachunek kredytu do kontaktu z nami, gdy udzielanie pożyczek tak niskie, jak 2% stopy procentowej, aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt na e-mail andmoris38@gmail.com
Rozwiń
Gość
Gość (19 września 2015 o 23:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy wy wiecie o czym piszecie? w dupie macie to ze wy 8 godzin pracujecie i macie wyjebane na to czy ktos to sprzeda itp. a my od rana do nocy zap........ i h.....z tego mamy
Rozwiń
Gość
Gość (5 września 2015 o 13:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli chcieliby Państwo zasięgnąć profesjonalnej porady dotyczącej finansowania działalności rolniczej (także kredytów klęskowych) serdecznie zapraszamy do kontaktu z zespołem naszych specjalistów. Jesteśmy dla Państwa dostępni za pośrednictwem portalu AgroKapital.pl
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2015 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nikt nikomu nie broni uprawy roli tępy mieszczuchu więc i ty możesz zostać bambrem. być może te miliony czekają również na ciebie. spróbuj szczęścia
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2015 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rolnik powinien przede wszystkim mieć najwięcej bo on produkuje żywność a nie najmniej jak zawsze w tym kraju jest odwrotnie niech zrozumieją w końcu to bo to co sie dzieje w naszym kraju to jest juz przesada najleiej zdeptac rolnika i zmieszac go z błotem ale pamietajcie rolnik jest praktycznie najwazniejszy i powinno sie o niego dbac powodzenia bo nikt tak nie ZARABIA JAK NASI POLITYCY...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!