czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Świadectwa w garści, czas na studia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 czerwca 2007, 18:43

Aż 9 na 10 lubelskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To jeden z lepszych wyników w kraju.

Ale wyniki z poszczególnych przedmiotów już nie dają takich powodów do zadowolenia.
Wczoraj Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie przekazała wyniki tegorocznych matur. Naszych uczniów przegonili tylko ci z województwa małopolskiego. Ex aequo na drugim miejscu znaleźli się maturzyści z: podkarpackiego mazowieckiego, podlaskiego i właśnie z lubelskiego. To w tych regionach zdała największa liczba uczniów. Na Lubelszczyźnie aż 91 proc z 26,6 tys. z maturzystów.
Średni wynik z języka polskiego na poziomie podstawowym to 50,79 punktów na 100 możliwych. Egzamin z geografii na poziomie podstawowym - czyli przedmiot najczęściej wybierany wśród maturzystów, wypadł znacznie gorzej - średnia to zaledwie 38,56 punktów. Kiepsko poszła też matematyka (41 pkt.). - Jestem zaniepokojony tym wynikiem - komentował na gorąco prof. Andrzej Wac-Włodarczyk, prorektor ds. studenckich PL. - Chciałbym, żeby ranga tego przedmiotu wzrosła. Kilka dni temu na mojej uczelni zarejestrowało się 1,5 tys. chętnych do studiowania, a miejsc mamy aż 2,5 tys.

Problem zauważyło też lubelskie kuratorium. - Szkoły muszą już zacząć myśleć o tym, że niedługo na maturze obowiązkowo będzie się zdawać właśnie matematykę - mówiła Jolanta Misiak, lubelska wicekurator.
Wyłożyli się także ci abiturienci, którzy jako dodatkowy przedmiot zdawali informatykę. Średni wynik z tego egzaminu to zaledwie 32,45 punktów.
Lepiej przygotowani do matury okazali się ci uczniowie, którzy zdawali egzamin na poziomie rozszerzonym. - Ich decyzja potwierdziła ich umiejętności - oceniała Renata Janicka z lubelskiego oddziału OKE. - A najbardziej zadowolone powinny być władze Akademii Medycznej. Ci, którzy wybrali rozszerzoną biologię, zdali ją imponująco (59 pkt.).
Ale maturzyści, którzy wczoraj odbierali świadectwa, myślami byli już na studiach. Wczoraj w szkołach panowała ogólna radość. Cieszyli się zwłaszcza ci, którzy po raz ostatni załapali się na amnestię ministra Giertycha. - Dzięki temu dostałam świadectwo. Ale czy dostane się na wymarzone studia? Wątpię - mówiła jedna z lubelskich uczennic.
Dyrektorzy szkół też nie kryli zadowolenia. - W ubiegłym roku więcej osób nie zdało, w tym osiągnęliśmy dużo lepszy wynik - mówiła Marzena Koprukowniak, dyrektor IV LO.
- Nie dość, że wszyscy zdali maturę, to jeszcze 44 osoby podwyższyły ocenę z ubiegłorocznego egzaminu - chwali swoich uczniów Ryszard Kowal, dyrektor II LO im. Jana Hetmana Zamoyskiego w Lublinie.
(TW)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!