środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Synoptyk: Idzie mróz Żaba na to: Niemożliwe

  Edytuj ten wpis

Synoptycy zapowiadają opady deszczu ze śniegiem, ale na podstawie zachowań niektórych zwierząt można wywnioskować, że zima szybko nie przyjdzie.

Kto ma rację?

- W górach już spadł śnieg, a w ciągu najbliższych dni może popadać na nizinach - mówi Tomasz Zubilewicz, specjalista od pogody w telewizji TVN. - Biało może się zrobić m.in. w okolicach Hrubieszowa. Trzeba być przygotowanym na długą i ostrą zimę, bo już w połowie sierpnia, czyli miesiąc wcześniej niż zwykle, widziałem lecące w stronę bunkrów międzyrzeckich na zimowanie nietoperze.
Na wsi ludzie przepowiadają pogodę po swojemu. - 14 października, czyli w dawne święto Pokrowy, wiatr wiał z północy i północnego zachodu - opowiada Maria Błaszczuk z Wakijowa w gminie Tyszowce. - To znak, że mróz chwyci szybko, a zima będzie ostra i długa.
Tymczasem zwierzęta gwiżdżą na te przepowiednie.
- Schyłek ciepłego okresu łatwo rozpoznać po migracjach płazów, ale na razie żaby, traszki czy rzekotki nie uciekają masowo przed chłodem do miejsc zimowania - tłumaczy Mirosław Tchórzewski, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Roztoczańskim Parku Narodowym. - Na tej podstawie można wywnioskować, że zima tak szybko nas nie zaskoczy. Gady niby nie są aktywne, ale gdy tylko na dworze zrobi się cieplej, węże i jaszczurki zaczynają wygrzewać się w słońcu.
Bociany i żurawie uciekły już przed zimnym frontem do cieplejszych krajów, ale nie brakuje ptaków wodnych, wodno-błotnych czy drapieżnych, które wybierają się tam jak sójka za morze.
Z podróżą zwlekają m.in. gęsi, kaczki, myszołowy, jastrzębie i krogulce. - Będą koczować u nas dopóty, dopóki nie wyczują nadejścia wyraźnego ochłodzenia - zapowiada Tchórzewski.
Nadejście zimy, zwłaszcza w dużych miastach, zwiastuje nalot gawronów. Ptaki uciekają do nas ze wschodu, m.in. z Rosji, gdzie zimy są długie, a mróz siarczysty. Na razie nie dotarły, podobnie jak i jemiołuszki. - Jeżeli jemiołuszki u nas się meldują, to znak, że zima jest tuż-tuż. Na razie ich nie widziałem - opowiada Tchórzewski.
- Mrozy szybko nie przyjdą, bo zimowa szata koników nie jest jeszcze obfita - zapewnia Jan Słomiany, kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w RPN.
Pewne jest jedno: kalendarzowa zima rozpocznie się przed samymi świętami Bożego Narodzenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!