poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Szafarze poszukiwani

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 grudnia 2006, 17:06

Proboszczowie mają jeszcze niecały tydzień na zgłaszanie osób, które chcą zostać szafarzami.

Teraz mogą być to wierni, którzy ukończyli 25, a nie 35 lat jak wcześniej.
Decyzję o obniżeniu granicy wieku osób dających Komunię Świętą podjęła Konferencja Episkopatu Polski. Archidiecezjalna Komisja do Spraw Duszpasterstwa Ogólnego poinformowała, że w tym roku mogą to być mężczyźni, siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego w wieku 25-65 lat.
W archidiecezji lubelskiej jest obecnie 424 szafarzy, w tym 85 konsekrowanych kobiet - to wyjątek w kraju. Wciąż jest ich jednak za mało. Na 250 parafii na Lubelszczyźnie, 115 nie ma ani jednego szafarza.
Parafia św. Andrzeja Boboli w Lublinie jako pierwsza kilka lat temu wystąpiła do kurii z prośbą o przydzielenie osób dających Komunię Świętą. Teraz w parafii jest ich w sumie siedem. Jakie warunki musi spełniać osoba, która chce być szafarzem? - Musi to być ktoś godny zaufania. Najchętniej z ustabilizowanym życiem rodzinnym. Teoretycznie mogą to być osoby samotne, ale z praktyki widać, że jest inaczej - tłumaczy ks. Jerzy Ważny, proboszcz parafii.
Oprócz tego, przyszły szafarz powinien odznaczać się zaangażowaniem w życie Kościoła, poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych. Musi mieć wykształcenie co najmniej średnie i znać zasadnicze prawdy teologiczne dotyczące Kościoła, Mszy Świętej i Eucharystii. Szczegółowe informacje kandydat będzie mógł poznać podczas kursu dla kandydatów na szafarzy Komunii św. Organizuje go lubelska kuria.
Podania z danymi kandydatów proboszczowie zgłaszają na specjalnych formularzach do końca roku. (ARLE)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!