Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 sierpnia 2009 r.
21:44
Edytuj ten wpis

Szaleją na quadach, bo nie można zakazać im wjazdu

0 9 A A

W ostatnich dniach w Okunince kierowca quada zniszczył dopiero co wybudowaną leśną drogę. Dwóch kolejnych szarżowało po plaży między letnikami. A wczoraj w powiecie ryckim wpadł pijany warszawiak na czterokołowcu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Mamy coraz większy problem z kierowcami quadów, którzy niszczą nam drogi – mówi Andrzej Będziejewski, szef Nadleśnictwa Sobibór. – Bardzo trudno ich przyłapać. Tym bardziej że w przypadku dróg publicznych nie mamy prawa zakazać im wjazdu. Musimy traktować ich jako normalnych użytkowników, a oni tego nadużywają.

Czterokołowce to problem nie tylko leśników. – Nad jeziorem Glinki (sąsiaduje z jez. Białym – red.) zwykle panuje cisza i spokój – mówi pani Anna, która z rodziną przyjechała pod namiot z Lublina. – Tym bardziej razi nas ryk silników i tumany kurzu wznoszone przez przejeżdżające obok nas quady. Rozumiem, że młodzi ludzie chcą się wyszaleć, ale czy nie mogliby tego robić dalej od jeziora?

– Czuję się odpowiedzialny za ludzi, którym udostępniam sprzęt, ale też nie mogę ponosić konsekwencji ich czynów – mówi Bartosz Król, który w Okunince jedyny wypożycza quady. – Podpisując umowę najmu wymagam od klienta, aby poruszając się po okolicznych drogach przestrzegał przepisów.

Po kilku wpadkach swoich klientów Król gotów jest współpracować z policją i strażą leśną. W efekcie, już kilku kierowców zapłaciło słone mandaty.

Problem z quadami mają także w Kazimierzu Dolnym. Bezkarnie rozjeżdżają szczególnie wrażliwe na erozję wąwozy lessowe. Nikt ich nie może zatrzymać, bo przez większość tych wąwozów prowadzą publiczne drogi.

– Turyści pytają mnie, dlaczego pozwalamy niszczyć wąwozy i roślinność – mówi Adam Madejski, reprezentujący w Kazimierzu lubelską dyrekcję ochrony środowiska. – A ja pytam, jak możemy nie pozwolić? Nie ma przepisów regulujących i cywilizujących poruszanie się takimi pojazdami w terenie.

– Z uwagi na coraz większą popularność quadów i związane z tym problemy, jest pilna potrzeba nowelizacji ustawy o ruchu drogowym – uważa poseł Zbigniew Matuszczak. – Problem w tym, że przygotowywany przez rząd projekt jeszcze nie trafił do Sejmu.

Co na to użytkownicy czterokołowców? – Quadami jeżdżę już od 10 lat, w tym przez siedem objeżdżałem okolice Kazimierza Dolnego i Nałęczowa – mówi Jacek Sobolewski z Chełma. – Teraz już tam nie zaglądam. Wstydzę się zachowania innych kierowców. Tych, którzy nie szanują cudzej własności i prawa do spokoju.

Arkadiusz Arciszewski z biura prasowego lubelskiej policji
Aby quady mogły poruszać się po drogach publicznych, muszą być zarejestrowane, np. jako motorower. Wtedy może się nim poruszać każda pełnoletnia osoba. Młodzi ludzie od 13 do 18 lat muszą posiadać kartę motorowerową. Quadem o dużej mocy silnika może kierować wyłącznie posiadacz prawa jazdy kategorii B1.


Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
andy / 10 września 2009 o 22:14
nudzi jak nudzi ale jak bys flaszke im postawił to zgodzili by sie na wszystko. ale zeby nie było kłopotów w sobote odpalamy nasz tor i bedzie cacy
Avatar
bmo / 5 września 2009 o 10:43
witam ,ciekawe czy znalazłby się 1 chłop który pokaże zniszczone pola przez quadowców ,przejazd nawet 20 quadów powoduje mniejsze zniszczenia niż jeden ciągnik,a wiecię dlaczego tak się bronią przed wjazdami do lasów-- ja jeżdzę na quadzie od 3 lat i wierzcie mi że w lasach okalających kazimierz można znaleźć stosy smieci wyrzucane przez rolników nie mówiąc o padniętej zwierzynie domowej wyrzycanej gdzie popadnie.A JAK NA POCZĄTKU KIEDYŚ JEDEN ROLNIK NAS ZATRZYMAŁ ŻE NISZCZYMY POLA POPROŚILIŚMY GO POKAZANIE ZNISZCZONEGO POLA ,PRZEZ GODZINĘ JEŹDZIŁ Z NAMI I SZUKAŁ POLA U SĄSIADÓW NIESTETY NIEBYŁ W STANIE POKAZAĆ POLA ZNISZCZONEGO PRZEZ QUADY.WIEM SĄ WARIATY CO MAJĄ GDZIEŚ CUDZĄ PRACĘ W NOSIE I TAKICH TRZEBA GONIĆ ,NIE ŻADNE GWOŻDZIE CZY LINKI STALOWE.CHŁOPY TO Z ZAZDROŚCI ROBIĄ WIELKI SZUM,BO IM SIĘ CHYBA NUDZI
witam ,ciekawe czy znalazłby się 1 chłop który pokaże zniszczone pola przez quadowców ,przejazd nawet 20 quadów powoduje mniejsze zniszczenia niż jeden ciągnik,a wiecię dlaczego tak się bronią przed wjazdami do lasów-- ja jeżdzę na quadzie od 3 lat i wierzcie mi że w lasach okalających kazimierz można znaleźć stosy smieci wyrzucane przez rolników nie mówiąc o padniętej zwierzynie domowej wyrzycanej gdzie popadnie.A JAK NA POCZĄTKU KIEDYŚ JEDEN ROLNIK NAS ZATRZYMAŁ ŻE NISZCZYMY POLA POPROŚILIŚMY GO POKAZANIE ZNISZCZONEGO POLA ,PRZEZ GODZINĘ J... rozwiń
Avatar
andy / 30 sierpnia 2009 o 12:17
Po sytuacjach jakie spotykaja Quadowiczów w okolicach postanowiono !!!!
12.09.2009 Stanisławka woj. Lubelskie
Wielkie otwarcie toru dla quadów krosów i wszystkiego co jeździ . Trasa ok. 5-6 kilometrów w terenie zróżnicowanym : zakręty, las, wąwozy, kopalnia piachu i błoto .
Brakowało takiego miejsca w naszym województwie i to skłoniło nas do stworzenia takiego cuda. W dniu otwarcia jazda po torze na własnym quadzie gratis , beka piwa na wieczornej imprezie gratis, możliwość zakwaterowania na miejscu imprezy. Więcej informacji 785-722-448
Po sytuacjach jakie spotykaja Quadowiczów w okolicach postanowiono !!!!
12.09.2009 Stanisławka woj. Lubelskie
Wielkie otwarcie toru dla quadów krosów i wszystkiego co jeździ . Trasa ok. 5-6 kilometrów w terenie zróżnicowanym : zakręty, las, wąwozy, kopalnia piachu i błoto .
Brakowało takiego miejsca w naszym województwie i to skłoniło nas do stworzenia takiego cuda. W dniu otwarcia jazda po torze na własnym quadzie gratis , beka piwa na wieczornej imprezie gratis, możliwość zakwaterowania na miejscu impr... rozwiń
Avatar
jaro / 10 sierpnia 2009 o 17:47
Najlepszy sposób to gwożdzie i już więcej barany nie przyjadą.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2009 o 17:22
Taka bezmyślność, egoizm i niewychowanie strasznie irytuje. Prawo w stosunku do kierowców quadów powinno zostać zmodyfikowane.
Avatar
endi / 10 sierpnia 2009 o 11:00
ZNAM PANIENKE KTORA PIERWSZY RAZ DOSIADLA QUADA I MYSLALA BIEDNA,ZE TO TAKI WIEKSZY KONIK NA BIEGUNACH, KTORY ZWALNIA OD MYŚLENIA. EFEKT BYL TAKI, ZE DRZEWO JA ZDJEŁO W CZASIE JAZDY, A QUAD MARNIE SKONCZYŁ. SZKODA, ZE TAKI SPRZET MOZNA WYPOZYCZYC DOSŁOWNIE KAŻDEMU, KTO MA NA TO OCHOTE, A NIE POSIADA ANI ELEMENTARNYCH UMIEJETNOSCI ANI KRZTYNY ZDROWEGO ROZSĄDKU
Avatar
xerokopiarkaq / 10 sierpnia 2009 o 10:54
A Jarek K.skserowany brat swego brata,też bardzo lubi jeździć quadem (najlepiej rządowym bo zabawa nic nie kosztuje).I Jaroo też nie ma prawa jazdy.Więc o co ten szum?
Avatar
CHŁOP POLSKI / 10 sierpnia 2009 o 10:40
MATKA ZIEMIA NIE DO NAS A DO NASZYCH DZIECI NALEŻY,KTO MĄDRY NIECH W POWIEDZENIE TO WIERZY,KTO NATOMIAST GŁUPI-SŁOW JEGO NIE KUPI.
Avatar
gooość / 10 sierpnia 2009 o 10:21
w okolicach Kazimierza i Janowca najpierw rozjeżdżą drogi że jak popada to przejść się nie da a potem pytają się okolicznych mieszkańców czy są inne drogi bo samochodu nie chcą brudzić i przejazdu nie ma a nie wspomnę ze ludzie nie maja którędy przejść bo wszystko co było dobre do jeżdżenia i chodzenia to quadami popsuli i zadowoleni dopiero jak odjeżdżają to nie mają jak i dobrze im tak
Avatar
andy / 10 września 2009 o 22:14
nudzi jak nudzi ale jak bys flaszke im postawił to zgodzili by sie na wszystko. ale zeby nie było kłopotów w sobote odpalamy nasz tor i bedzie cacy
Avatar
bmo / 5 września 2009 o 10:43
witam ,ciekawe czy znalazłby się 1 chłop który pokaże zniszczone pola przez quadowców ,przejazd nawet 20 quadów powoduje mniejsze zniszczenia niż jeden ciągnik,a wiecię dlaczego tak się bronią przed wjazdami do lasów-- ja jeżdzę na quadzie od 3 lat i wierzcie mi że w lasach okalających kazimierz można znaleźć stosy smieci wyrzucane przez rolników nie mówiąc o padniętej zwierzynie domowej wyrzycanej gdzie popadnie.A JAK NA POCZĄTKU KIEDYŚ JEDEN ROLNIK NAS ZATRZYMAŁ ŻE NISZCZYMY POLA POPROŚILIŚMY GO POKAZANIE ZNISZCZONEGO POLA ,PRZEZ GODZINĘ JEŹDZIŁ Z NAMI I SZUKAŁ POLA U SĄSIADÓW NIESTETY NIEBYŁ W STANIE POKAZAĆ POLA ZNISZCZONEGO PRZEZ QUADY.WIEM SĄ WARIATY CO MAJĄ GDZIEŚ CUDZĄ PRACĘ W NOSIE I TAKICH TRZEBA GONIĆ ,NIE ŻADNE GWOŻDZIE CZY LINKI STALOWE.CHŁOPY TO Z ZAZDROŚCI ROBIĄ WIELKI SZUM,BO IM SIĘ CHYBA NUDZI
witam ,ciekawe czy znalazłby się 1 chłop który pokaże zniszczone pola przez quadowców ,przejazd nawet 20 quadów powoduje mniejsze zniszczenia niż jeden ciągnik,a wiecię dlaczego tak się bronią przed wjazdami do lasów-- ja jeżdzę na quadzie od 3 lat i wierzcie mi że w lasach okalających kazimierz można znaleźć stosy smieci wyrzucane przez rolników nie mówiąc o padniętej zwierzynie domowej wyrzycanej gdzie popadnie.A JAK NA POCZĄTKU KIEDYŚ JEDEN ROLNIK NAS ZATRZYMAŁ ŻE NISZCZYMY POLA POPROŚILIŚMY GO POKAZANIE ZNISZCZONEGO POLA ,PRZEZ GODZINĘ J... rozwiń
Avatar
andy / 30 sierpnia 2009 o 12:17
Po sytuacjach jakie spotykaja Quadowiczów w okolicach postanowiono !!!!
12.09.2009 Stanisławka woj. Lubelskie
Wielkie otwarcie toru dla quadów krosów i wszystkiego co jeździ . Trasa ok. 5-6 kilometrów w terenie zróżnicowanym : zakręty, las, wąwozy, kopalnia piachu i błoto .
Brakowało takiego miejsca w naszym województwie i to skłoniło nas do stworzenia takiego cuda. W dniu otwarcia jazda po torze na własnym quadzie gratis , beka piwa na wieczornej imprezie gratis, możliwość zakwaterowania na miejscu imprezy. Więcej informacji 785-722-448
Po sytuacjach jakie spotykaja Quadowiczów w okolicach postanowiono !!!!
12.09.2009 Stanisławka woj. Lubelskie
Wielkie otwarcie toru dla quadów krosów i wszystkiego co jeździ . Trasa ok. 5-6 kilometrów w terenie zróżnicowanym : zakręty, las, wąwozy, kopalnia piachu i błoto .
Brakowało takiego miejsca w naszym województwie i to skłoniło nas do stworzenia takiego cuda. W dniu otwarcia jazda po torze na własnym quadzie gratis , beka piwa na wieczornej imprezie gratis, możliwość zakwaterowania na miejscu impr... rozwiń
Avatar
jaro / 10 sierpnia 2009 o 17:47
Najlepszy sposób to gwożdzie i już więcej barany nie przyjadą.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2009 o 17:22
Taka bezmyślność, egoizm i niewychowanie strasznie irytuje. Prawo w stosunku do kierowców quadów powinno zostać zmodyfikowane.
Avatar
endi / 10 sierpnia 2009 o 11:00
ZNAM PANIENKE KTORA PIERWSZY RAZ DOSIADLA QUADA I MYSLALA BIEDNA,ZE TO TAKI WIEKSZY KONIK NA BIEGUNACH, KTORY ZWALNIA OD MYŚLENIA. EFEKT BYL TAKI, ZE DRZEWO JA ZDJEŁO W CZASIE JAZDY, A QUAD MARNIE SKONCZYŁ. SZKODA, ZE TAKI SPRZET MOZNA WYPOZYCZYC DOSŁOWNIE KAŻDEMU, KTO MA NA TO OCHOTE, A NIE POSIADA ANI ELEMENTARNYCH UMIEJETNOSCI ANI KRZTYNY ZDROWEGO ROZSĄDKU
Avatar
xerokopiarkaq / 10 sierpnia 2009 o 10:54
A Jarek K.skserowany brat swego brata,też bardzo lubi jeździć quadem (najlepiej rządowym bo zabawa nic nie kosztuje).I Jaroo też nie ma prawa jazdy.Więc o co ten szum?
Avatar
CHŁOP POLSKI / 10 sierpnia 2009 o 10:40
MATKA ZIEMIA NIE DO NAS A DO NASZYCH DZIECI NALEŻY,KTO MĄDRY NIECH W POWIEDZENIE TO WIERZY,KTO NATOMIAST GŁUPI-SŁOW JEGO NIE KUPI.
Avatar
gooość / 10 sierpnia 2009 o 10:21
w okolicach Kazimierza i Janowca najpierw rozjeżdżą drogi że jak popada to przejść się nie da a potem pytają się okolicznych mieszkańców czy są inne drogi bo samochodu nie chcą brudzić i przejazdu nie ma a nie wspomnę ze ludzie nie maja którędy przejść bo wszystko co było dobre do jeżdżenia i chodzenia to quadami popsuli i zadowoleni dopiero jak odjeżdżają to nie mają jak i dobrze im tak
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo]
film

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo] 2 2

Dzisiaj Polska gra swój pierwszy mecz na mundialu 2018. Przeciwnikiem będzie Senegal. Osoby, które zapytaliśmy dzisiaj w centrum Lublina o to, jak skończy się to spotkanie, w większości typują zwycięstwo Polaków. - Mamy zaufanie do naszych piłkarzy - mówią.

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego 1 23

Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Piotrowi Olszówce z Biłgoraja. To skutek śledztwa, dotyczącego handlu prawami jazdy. Materiały zebrane przez prokuraturę wskazują, że parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości mógł kupić swoje uprawnienia

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach 1 0

Zagraniczne wakacje mają to do siebie, że pozwalają spojrzeć z dystansem na świat, w którym żyjemy na co dzień. Nagle się okazuje, że na całym globie istnieją różne style życia, różne modele pracy i spędzania czasu wolnego, a my – korzystając z urlopu – możemy wreszcie przetestować je na własnej skórze. Zobacz, jakie możliwości daje Ci urlop na Zanzibarze, jakie zaś w Turcji.

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców 1 0

Utrudnienia na drodze krajowej nr 82 po wypadku w Zofiówce (pow. łęczyński). Samochód zjechał tam do rowu.

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP
19 czerwca 2018, 0:00

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP 16 0

O reformie nauki i szkolnictwa wyższego, protestach przeciwko ustawie 2.0 oraz zamieszaniu wokół jej uchwalenia rozmawiamy z Panem Tomaszem Tokarskim, studentem i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wjechał dacią w słup energetyczny

Wjechał dacią w słup energetyczny 0 3

Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w słup energetyczny

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem 16 6

Wiele szczęścia miał 48-letni mężczyzna, którego w poniedziałek potrącił pociąg

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje 7 1

ROZMOWA Z Arturem Bożykiem, trenerem Chełmianki Chełm

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia 0 16

Posłowie PO Joanna Mucha, Stanisław Żmijan i Wojciech Wilk twierdzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie kupi żadnych śmigłowców dla polskiej armii. Ich zdaniem maszyny definitywnie odleciały z Polski, a repolonizacja Świdnika, o której mówił poseł Artur Soboń z PiS, to wprowadzanie helikopterów na plakaty wyborcze

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 20 8

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 1

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 43 26

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.