niedziela, 18 marca 2018 r.

Lubelskie

Szklanka bez mleka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2002, 22:04

Mimo że wczoraj weszło w życie rozporządzenie rządu określające zasady i tryb dożywiania dzieci w szkołach, gminy nie otrzymują nadal pieniędzy.

– Nowy program dożywiania uczniów jest teoretycznie wspaniały, tylko nikt nie zadbał, żeby na czas znalazły się środki finansowe – skarży się Zbigniew Szałaj, wójt Lubyczy Królewskiej.
W gminie Lubycza połowa uczniów rekrutuje się z tzw. środowisk popegeerowskich. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa – administrująca mieniem byłych PGR – w poprzednim roku finansowała posiłki swoich byłych pracowników. Teraz obowiązują nowe zasady. – Możemy tylko liczyć na udział agencji w wyposażeniu nowej stołówki dla popeegerowskich dzieci w Machnowie Nowym – dodaje wójt.
Na 804 uczniów podstawówki i gimnazjum w Lubyczy, tylko 160 wykupiło w styczniu obiady. – To dla niektórych jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia – mówi Anna Krzyczycha, z-ca dyrektora Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej.
Nie każdego stać na taki wydatek. – Uczniowie płacą za obiad 2 zł – wyjaśnia Jerzy Głąb, dyrektor Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej. – Staramy się, żeby wychodziło to jak najtaniej.
Z pełnych posiłków mogą korzystać tylko uczniowie w Lubyczy. W pozostałych miejscowościach mogą liczyć na bułkę lub drożdżówkę oraz... szklankę herbaty. Dlaczego nie mleka?
– Stoją temu na przeszkodzie przepisy sanitarne. To nie może być zwykłe mleko, ale z mleczarni. Potrzebne są specjalne wyparzacze do naczyń. Nie stać też nas na to, żeby np. sprowadzać mleko w małych kartonikach – tłumaczy wójt.
Wojewoda deklaruje na utworzenie punktów wydawania posiłków do 10 tys. zł oraz pieniądze na sfinansowanie 70 proc. bieżących kosztów dożywiania. Pozostałe 30 proc. ma pokryć gmina. – Wystąpiliśmy o 170 tys. zł i czekamy na pieniądze – mówi wójt.

Dożywiające gminy

W ubiegłym roku dożywianie uczniów prowadziło 209
z 213 gmin Lubelszczyzny. Nie prowadziły dożywiania tylko gminy Gorzków, Łopiennik Górny, Batorz i Łaziska. Za własne pieniądze dożywianie prowadziły gminy Tuczna, Milejów, Puchaczów i Wilków. Wnioski na ten rok z lubelskich gmin dopiero spływają do wojewody lubelskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!