Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 grudnia 2009 r.
18:58
Edytuj ten wpis

Szpitale na Lubelszczyźnie przed zapaścią

0 10 A A

Już w połowie przyszłego roku lubelskie szpitale mogą paść. Urzędnicy z Warszawy znów chcą zaoszczędzić na zdrowiu w naszej części kraju. Czy rząd da na to zgodę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Na co idą nasze składki zdrowotne – złości się Roman Jakubiak z Lublina. – Słyszymy na okrągło, że szpitale się zadłużają, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za leczenie. O co w tym wszystkim chodzi?

Do 15 grudnia szpitale mają czas na zakończenie negocjacji z NFZ. Ten chce, aby w przyszłym roku kontrakty na leczenie były średnio od 10 do 15 proc. niższe. Bo o 1,5 miliarda złotych niższe są wpływy do kasy funduszu. Lubelszczyzna straciłaby 100 mln zł. Nie licząc 400 milionów za świadczenia, które szpitale wykonały ponad limit ustalony z NFZ, czyli za tzw. nadwykonania.

Co będzie, jeśli szpitale nie zgodzą się na to i nie podpiszą nowych umów? – Wówczas ogłosimy konkurs ofert na świadczenie usług medycznych – mówi Paweł Piróg z lubelskiego funduszu.

Ale tu jest kłopot, bo dyrektorzy szpitali i i nadzorujący ich starostowie powiatów zapewniają, że w tych konkursach nie wystartują.

A miało być inaczej. Jeszcze w czerwcu minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniała w Lublinie, że wszystkie szpitale dostaną należne im pieniądze za tzw. nadwykonania.

– Stać nas na to – przekonywała. Obiecywała też, że podzieli pieniądze na leczenie sprawiedliwie, bo dotychczasowy rozdzielnik faworyzował bogate regiony.

– I co z tych obietnic zostało? – pyta Janusz Szpak, starosta krasnostawski. – W woj. mazowieckim NFZ zapłacił za nadwykonania, a w lubelskiem nie. Moim zdaniem pani minister chce wykończyć szpitale.

A te w pośpiechu wprowadzają plany naprawcze. Waldemar Dudziak, dyrektor placówki w Lubartowie zapowiada drastyczne oszczędności, zwolnienia, obniżki pensji i wydłużenie kolejek pacjentów. – Będę miał przeciw sobie wszystkich – mówi.

W Puławach dyrekcja szpitala podczas wczorajszego spotkania z mieszkańcami poinformowała, że w przyszłym roku pracę w szpitalu może stracić ok. 30 proc. personelu, resztę czeka obniżka pensji. Zniknie 6 z 20 oddziałów.

Lubelscy posłowie domagają się od rządu i minister Kopacz, aby nie dyskryminowali Lubelszczyzny. – Z finansowych planów NFZ na 2010 r. wynika, że naszym szpitalom pieniądze skończą się do końca wakacji – mówi poseł Lech Sprawka z PiS. – A co potem? Mamy je zamknąć?

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gg / 9 grudnia 2009 o 20:52
Kopaczowa skonczyła lubelską Akademię Medyczną w 1980 lub 81 roku. To tak na marginesie.
Czy forumowicze znają zarobki pracowników lubelskiego NFZ? Tam sprzątaczka ma więcej niż wykwalifikowana pielęgniarka.
Koszty tego tworu(nfz) zapewne pokryłyby dług niejednego szpitala.
Czy w koncu ktoś tę instytucję rozpieprzy?
Cierpimy tylko my, szeregowi pacjenci!!! Jak pozamykają oddziały pozostanie nam prywatna służba zdrowia. Czy wtedy oddadzą nam stosowne składki ?
Lubelszczyzna to już nie Polska C ale Z!!!!!!!!!!
Kopaczowa skonczyła lubelską Akademię Medyczną w 1980 lub 81 roku. To tak na marginesie.
Czy forumowicze znają zarobki pracowników lubelskiego NFZ? Tam sprzątaczka ma więcej niż wykwalifikowana pielęgniarka.
Koszty tego tworu(nfz) zapewne pokryłyby dług niejednego szpitala.
Czy w koncu ktoś tę instytucję rozpieprzy?
Cierpimy tylko my, szeregowi pacjenci!!! Jak pozamykają oddziały pozostanie nam prywatna służba zdrowia. Czy wtedy oddadzą nam stosowne składki ?
Lubelszczyzna to już nie Polska C ale Z&#... rozwiń
Avatar
nicKK / 9 grudnia 2009 o 15:22
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR



naprawdę
a bedzie dobrze
no i wszystko prywatne mo prawie wszystko


jesteśmy konserwatycznym narodem
a rzadza nami socjalisci i liberałowie


ludzie !!! !poczytajcie historię
i programy naszych posłów
nic nie robią
Avatar
DEDE / 9 grudnia 2009 o 13:20
[size=4]zlikwidowac nie tylko zus! nfz sejm i całą biurokrację [/size]
Avatar
Gość / 9 grudnia 2009 o 12:55
Od nowego roku wzrośnie składka zus i jakoś nikt nie pomyśli aby tego molocha zlikwidować w cholerę, nigdzie na świecie nie ma takich rozbudowanych instytucji a tutaj zamiast oszczędzac kasę woli się oszczędzać na zdrowiu bo jak wszyscy starsi poumierają to nikt im nie będzie musiał świadczeń wypłacać a młodzi rzadko chorują.
Avatar
~realista~ / 9 grudnia 2009 o 12:15
PAMIĘTAM napisał:
JAKIŚ cWOK PISZE A JA PAMIĘTAM ŻE WSZYSCY DO SZPITALI BYLI PRZYJMOWANI, LEKARZE PRACOWALI ,NFZ NIE BYŁO. ALE PIENIĄDZE NA SŁUŻBĘ ZDROWIA BYŁY PANIE "ĆWOKU". NATOMIAST PAMIĘTAM ŻE NA KOŚCIÓŁ KATOLICKI NIE SZŁO TYLE PIENIĘDZY CO TERAZ. TEŻ SZŁY PIENIĄDE BUDOWANO KOŚCIOŁY ALE NIE ROZDAWANO TAK OGROMNYCH SUM 5-10 MLD ROCZNIE ,ANI NIERUCHOMOŚCI JAK OBECNIE.

Jak "ĆWOKA" gniecie Kościół to niech "ĆWOK" tak pisze. Chwalić brud, smród i dziadostwo może rzeczywiście tylko "ĆWOK", który stracił pamięć. Proszę nie wciskać ciemnoty młodym ludziom jak pięknie działała służba zdrowia za komuny.

Jak "ĆWOKA" gniecie Kościół to niech "ĆWOK" tak pisze. Chwalić brud, smród i dziadostwo może rzeczywiście tylko "ĆWOK", który stracił pamięć. Proszę nie wciskać ciemnoty młodym ludziom jak pięknie działała służba zdrowia za komuny. rozwiń
Avatar
PAMIĘTAM / 9 grudnia 2009 o 11:03
JAKIŚ cWOK PISZE A JA PAMIĘTAM ŻE WSZYSCY DO SZPITALI BYLI PRZYJMOWANI, LEKARZE PRACOWALI ,NFZ NIE BYŁO. ALE PIENIĄDZE NA SŁUŻBĘ ZDROWIA BYŁY PANIE "ĆWOKU". NATOMIAST PAMIĘTAM ŻE NA KOŚCIÓŁ KATOLICKI NIE SZŁO TYLE PIENIĘDZY CO TERAZ. TEŻ SZŁY PIENIĄDE BUDOWANO KOŚCIOŁY ALE NIE ROZDAWANO TAK OGROMNYCH SUM 5-10 MLD ROCZNIE ,ANI NIERUCHOMOŚCI JAK OBECNIE.
Avatar
komorNIK / 9 grudnia 2009 o 09:04
Pozdrowienia dla "ogrodnikow szpitalnych dlugow" i dzialajacych w ich imieniu komornikow. Tym drugim to nawet w parlamencie los sprzyja ;p
Avatar
Iwan / 9 grudnia 2009 o 08:43
Ten Dudziak to kawal niekompetentnego ignoranta. Rozlozyl LPEC a teraz przy pomocy kretynki Bilinskiej z powiatu rozklada szpital w Lubartowie. O sluzbie zdrowia nie wie absolutnie nic. Salowe w szpitalu maja na ten temat 100x wieksza wiedze. Rzygac mi sie chce. Pie...ny PSL i PiS
Avatar
~realista~ / 9 grudnia 2009 o 08:21
Za komuny w szpitalach panował smród, bród i ubóstwo. Ten kto udaje, że tego nie pamięta jest "wielkim ĆWOKIEM". Obecnie szpitale prezentują inny dużo wyższy poziom. A pieniędzy na publiczne leczenie brakuje wszędzie, łącznie z najbogatszymi krajami Świata.
Avatar
WELL / 9 grudnia 2009 o 08:09
PODZIĘKUJCIE SOLIDARNOŚĆI POPIEŁUSZCE I WOJTYLE,BANDA
Avatar
gg / 9 grudnia 2009 o 20:52
Kopaczowa skonczyła lubelską Akademię Medyczną w 1980 lub 81 roku. To tak na marginesie.
Czy forumowicze znają zarobki pracowników lubelskiego NFZ? Tam sprzątaczka ma więcej niż wykwalifikowana pielęgniarka.
Koszty tego tworu(nfz) zapewne pokryłyby dług niejednego szpitala.
Czy w koncu ktoś tę instytucję rozpieprzy?
Cierpimy tylko my, szeregowi pacjenci!!! Jak pozamykają oddziały pozostanie nam prywatna służba zdrowia. Czy wtedy oddadzą nam stosowne składki ?
Lubelszczyzna to już nie Polska C ale Z!!!!!!!!!!
Kopaczowa skonczyła lubelską Akademię Medyczną w 1980 lub 81 roku. To tak na marginesie.
Czy forumowicze znają zarobki pracowników lubelskiego NFZ? Tam sprzątaczka ma więcej niż wykwalifikowana pielęgniarka.
Koszty tego tworu(nfz) zapewne pokryłyby dług niejednego szpitala.
Czy w koncu ktoś tę instytucję rozpieprzy?
Cierpimy tylko my, szeregowi pacjenci!!! Jak pozamykają oddziały pozostanie nam prywatna służba zdrowia. Czy wtedy oddadzą nam stosowne składki ?
Lubelszczyzna to już nie Polska C ale Z&#... rozwiń
Avatar
nicKK / 9 grudnia 2009 o 15:22
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR



naprawdę
a bedzie dobrze
no i wszystko prywatne mo prawie wszystko


jesteśmy konserwatycznym narodem
a rzadza nami socjalisci i liberałowie


ludzie !!! !poczytajcie historię
i programy naszych posłów
nic nie robią
Avatar
DEDE / 9 grudnia 2009 o 13:20
[size=4]zlikwidowac nie tylko zus! nfz sejm i całą biurokrację [/size]
Avatar
Gość / 9 grudnia 2009 o 12:55
Od nowego roku wzrośnie składka zus i jakoś nikt nie pomyśli aby tego molocha zlikwidować w cholerę, nigdzie na świecie nie ma takich rozbudowanych instytucji a tutaj zamiast oszczędzac kasę woli się oszczędzać na zdrowiu bo jak wszyscy starsi poumierają to nikt im nie będzie musiał świadczeń wypłacać a młodzi rzadko chorują.
Avatar
~realista~ / 9 grudnia 2009 o 12:15
PAMIĘTAM napisał:
JAKIŚ cWOK PISZE A JA PAMIĘTAM ŻE WSZYSCY DO SZPITALI BYLI PRZYJMOWANI, LEKARZE PRACOWALI ,NFZ NIE BYŁO. ALE PIENIĄDZE NA SŁUŻBĘ ZDROWIA BYŁY PANIE "ĆWOKU". NATOMIAST PAMIĘTAM ŻE NA KOŚCIÓŁ KATOLICKI NIE SZŁO TYLE PIENIĘDZY CO TERAZ. TEŻ SZŁY PIENIĄDE BUDOWANO KOŚCIOŁY ALE NIE ROZDAWANO TAK OGROMNYCH SUM 5-10 MLD ROCZNIE ,ANI NIERUCHOMOŚCI JAK OBECNIE.

Jak "ĆWOKA" gniecie Kościół to niech "ĆWOK" tak pisze. Chwalić brud, smród i dziadostwo może rzeczywiście tylko "ĆWOK", który stracił pamięć. Proszę nie wciskać ciemnoty młodym ludziom jak pięknie działała służba zdrowia za komuny.

Jak "ĆWOKA" gniecie Kościół to niech "ĆWOK" tak pisze. Chwalić brud, smród i dziadostwo może rzeczywiście tylko "ĆWOK", który stracił pamięć. Proszę nie wciskać ciemnoty młodym ludziom jak pięknie działała służba zdrowia za komuny. rozwiń
Avatar
PAMIĘTAM / 9 grudnia 2009 o 11:03
JAKIŚ cWOK PISZE A JA PAMIĘTAM ŻE WSZYSCY DO SZPITALI BYLI PRZYJMOWANI, LEKARZE PRACOWALI ,NFZ NIE BYŁO. ALE PIENIĄDZE NA SŁUŻBĘ ZDROWIA BYŁY PANIE "ĆWOKU". NATOMIAST PAMIĘTAM ŻE NA KOŚCIÓŁ KATOLICKI NIE SZŁO TYLE PIENIĘDZY CO TERAZ. TEŻ SZŁY PIENIĄDE BUDOWANO KOŚCIOŁY ALE NIE ROZDAWANO TAK OGROMNYCH SUM 5-10 MLD ROCZNIE ,ANI NIERUCHOMOŚCI JAK OBECNIE.
Avatar
komorNIK / 9 grudnia 2009 o 09:04
Pozdrowienia dla "ogrodnikow szpitalnych dlugow" i dzialajacych w ich imieniu komornikow. Tym drugim to nawet w parlamencie los sprzyja ;p
Avatar
Iwan / 9 grudnia 2009 o 08:43
Ten Dudziak to kawal niekompetentnego ignoranta. Rozlozyl LPEC a teraz przy pomocy kretynki Bilinskiej z powiatu rozklada szpital w Lubartowie. O sluzbie zdrowia nie wie absolutnie nic. Salowe w szpitalu maja na ten temat 100x wieksza wiedze. Rzygac mi sie chce. Pie...ny PSL i PiS
Avatar
~realista~ / 9 grudnia 2009 o 08:21
Za komuny w szpitalach panował smród, bród i ubóstwo. Ten kto udaje, że tego nie pamięta jest "wielkim ĆWOKIEM". Obecnie szpitale prezentują inny dużo wyższy poziom. A pieniędzy na publiczne leczenie brakuje wszędzie, łącznie z najbogatszymi krajami Świata.
Avatar
WELL / 9 grudnia 2009 o 08:09
PODZIĘKUJCIE SOLIDARNOŚĆI POPIEŁUSZCE I WOJTYLE,BANDA

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

63 miliony dla lubelskich muzeów

63 miliony dla lubelskich muzeów 0

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Muzeum Lubelskie otrzymają w sumie prawie 63 mln zł. Znaczna część środków pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a 10,2 mln dokładamy z budżetu województwa

Poważny wypadek na Nadbystrzyckiej i Zana. Utrudnienia w ruchu [zdjęcia]
Pilne
galeria

Poważny wypadek na Nadbystrzyckiej i Zana. Utrudnienia w ruchu [zdjęcia] 5 0

Spore utrudnienia występują w okolicach skrzyżowania ulic Nadbystrzyckiej i Zana w Lublinie. Tuż przed godz. 17 doszło tam do zderzenia audi z fordem

LUBELSKIE na chwilę lub... na dłużej

LUBELSKIE na chwilę lub... na dłużej 0

Nasz region to idealne miejsce do realizowania pasji z zakresu kultury, sztuki, ale też do kontaktu z przyrodą. Tu tradycja inspiruje młodych duchem Europejczyków do życia nowoczesnego i nastawionego na rozwój

Teraz naprawdę mamy LUZ!
galeria

Teraz naprawdę mamy LUZ! 0

LUZ to oficjalny kod Portu Lotniczego Lublin. Nadany został w czerwcu 2012 roku przez organizację IATA (International Air Transport Association – Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych). Kod LUZ służy do oznaczenia portu lotniczego według używanego na całym świecie standardu. Wykorzystywany jest w rozkładach lotów, systemach rezerwacyjnych oraz na dokumentach podróży

Tragiczny finał imprezy na działce. Przyjaciel starosty przed sądem

Tragiczny finał imprezy na działce. Przyjaciel starosty przed sądem 3 1

Rozpoczął się proces Andrzeja R. - oskarżonego o zabójstwo byłego starosty świdnickiego. Mężczyźni przyjaźnili się od lat. Do brutalnej zbrodni doszło podczas imprezy zakrapianej alkoholem

CBA w Urzędzie Skarbowym w Lublinie

CBA w Urzędzie Skarbowym w Lublinie 0 2

Funkcjonariusze CBA wkroczyli do Trzeciego Urzędu Skarbowego. Agentów interesuje umarzanie podatków dużych firm

Egzamin gimnazjalny: Matematyka łatwiejsza niż rok temu [ODPOWIEDZI, ARKUSZE]
galeria

Egzamin gimnazjalny: Matematyka łatwiejsza niż rok temu [ODPOWIEDZI, ARKUSZE] 3 0

Matematyka była stosunkowo prosta i znacznie łatwiejsza niż testy z ubiegłych lat - mówią uczniowie, którzy zdawali dziś egzamin

300 zł na wyprawkę szkolną, mały ZUS. Wojewoda lubelski o "piątce" Morawieckiego

300 zł na wyprawkę szkolną, mały ZUS. Wojewoda lubelski o "piątce" Morawieckiego 0 13

Tzw. mały ZUS dla jednoosobowych działalności gospodarczych, niższy podatek CIT dla małych i średnich firm, więcej pieniędzy na lokalne drogi i po 300 zł na szkolne wyprawki dla każdego dziecka

Kto ma rację? Przedwyborcza debata w Lubartowie

Kto ma rację? Przedwyborcza debata w Lubartowie 1 0

Czy polityka ma wpływ na lokalne sprawy - na debatę o tej tematyce zaprasza Obywatelski Lubartów i i Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Długie teksty na stronach internetowych: konieczność?

Długie teksty na stronach internetowych: konieczność? 1 0

Żyjemy w czasach, gdzie rzekomo nadmiar informacji, rozwój Internetu i mediów społecznościowych, a także spadek czytelnictwa miały spowodować ogromną społeczną zmianę – brak tolerancji dla dłuższych tekstów w sieci, czy ogólnie - kulturze. Do niedawna, w komunikacji marketingowej czy nawet brandingu, widać było ślady tych wizji – skracanie opisów, zamiana tekstu na ikony, czy nawet redukowania firmowych haseł do postaci jednowyrazowej. Wydaje się jednak, że jesteśmy świadkami zwrotu w tej sprawie. Długie teksty na stronach internetowych znów wracają do łask, a zjawisko to ma solidne, racjonalne, podstawy.

Budują parking przy urzędzie. Będą utrudnienia  w ruchu

Budują parking przy urzędzie. Będą utrudnienia w ruchu 2 1

Postępują prace przy budowie parkingu naprzeciwko urzędu miasta. Nastąpi zmiana organizacji ruchu w tym miejscu.

Polskie Wesele w klubie Silence
21 kwietnia 2018, 21:00
galeria

Polskie Wesele w klubie Silence 0 0

W sobotę, 21 kwietnia o godz. 21 w klubie Silence (Radziszewskiego 8) odbędzie się impreza z cyklu Polskie Wesele.

Klubowa impreza w Rivierze
21 kwietnia 2018, 21:00

Klubowa impreza w Rivierze 0 0

Klub Plażowy Riviera (ul. Zesłańców Sybiru 5) zaprasza na imprezę I House U, która odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 21.

O ubrankach dla dzieci z Zosią Ślotałą, synową Riada Haidara

O ubrankach dla dzieci z Zosią Ślotałą, synową Riada Haidara 4 0

Rozmowa z Zofią Ślotałą, właścicielką marki Petite Maison, a prywatnie synową Riada Haidara ordynatora bialskiej neonatologii. Ślotała była gościem wydarzenia Aktywna Mama w Białej Podlaskiej.

Rudy się żeni - impreza w House of Sound
21 kwietnia 2018, 21:00

Rudy się żeni - impreza w House of Sound 0 0

W sobotę, 21 kwietnia o godz. 21 w klubie House of Sound (ul. Peowiaków 6) odbędzie się impreza pt. Rudy się żeni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!