poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Traktor, wójt i kłamstwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2004, 21:51

Pod Hrubieszowem policjanci zostali wezwani do zderzenia dwóch ciągników. Historyjka nie byłaby warta uwagi, gdyby nie to, że w tej sprawie zarzuty postawiono już czterem osobom. Jedną z nich jest wójt gminy.

Do zdarzenia doszło 26 lipca w Uchaniach. Policjanci zażyczyli sobie, by pokazano im dokumenty pojazdów, oba należały do Urzędu Gminy. – Kierowca jednego z nich nie miał ważnego ubezpieczenia OC – mówi podinspektor Ryszard Wasiak, naczelnik sekcji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie. – Kierowca zobowiązał się, że takie ubezpieczenie dostarczy.
I dostarczył. W ciągu godziny wręczył funkcjonariuszowi druk ubezpieczenia z datą 25 lipca, czyli dzień przed kontrolą.
Policjanci od początku podejrzewali, że urzędnicy w pośpiechu „załatwili” druk ze wsteczną datą. Potwierdza to Tadeusz Zarek, wójt Uchań. – Mieliśmy w gminie dwie koparki – tłumaczy wójt. – Przerobiliśmy je na ciągniki. Wcześniej takie pojazdy nie musiały mieć ubezpieczenia, potem zmieniły się przepisy. Mieliśmy niefart. Nie wiedziałem, że te ciągniki powinny mieć ubezpieczenie.
Wójt wziął sprawy w swoje ręce. – Osoba odpowiedzialna za pilnowanie m.in. ubezpieczenia w gminie była na urlopie – tłumaczy Zarek. – Dorwałem innego pracownika i poleciłem mu załatwienie tej sprawy.
• Kazał mu pan załatwić ubezpieczenie z wsteczną datą?
– A skąd. To by nic nie dało. Oszustwo wyszłoby i tak na jaw.
• To co pan polecił pracownikowi?
– No, żeby to załatwił. A on wziął to sobie zbytnio do serca i namówił agentkę ubezpieczeniową do napisania umowy z wsteczną datą. A policja była tak skrupulatna, że sprawa się wydała.
• Ma pan teraz zarzut organizowania poświadczenia nieprawdy.
– Złożyłem na policji obszerne wyjaśnienie. Czekamy na decyzję.
Policja postawiła zarzuty nie tylko wójtowi. Przed sądem stanie także pracownik gminy, kierowca i agentka ubezpieczeniowa. Ta ostatnia ma zarzut poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez Urząd Gminy. Gdyby nie „załatwili” ubezpieczenia, ciągnik zostałby odholowany na policyjny parking. A to jest koszt kilkuset złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!