środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

Trwa okres godowy łosi. Zwierzęta wychodzą na drogi. Duże zagrożenie dla kierowców

Autor: Paweł Puzio

W miniony czwartek pod Puławami w zderzeniu z samochodem padł łoś<br />
W miniony czwartek pod Puławami w zderzeniu z samochodem padł łoś

Kilkusetkilogramowe zwierzę o wysokości ponad 2 metrów staje przed maską samochodu, bez cienia strachu – z taką sytuacją muszą się teraz liczyć kierowcy jeżdżący po drogach w naszym regionie. Trwa bukowisko, czyli okres godowy łosi. Samce w miłosnym amoku nie zważają na samochody

Według ostatnich raportów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie żyje od 4 do 5 tys. łosi. Są to olbrzymie zwierzęta, o masie nawet ponad 700 kilogramów. Nie czują respektu wobec samochodów. Do tragicznego zdarzenia z ich udziałem doszło w miniony czwartek, 27 września. Samochód zderzył się z łosiem na terenie Nadleśnictwa Puławy. Zwierzę padło.

Powodem nadmiernej aktywności łosi jest ich okres godowy. Tak zwane bukowisko trwa nawet do połowy października. W tym okresie zwierzęta pokonują duże odległości, zaś wędrując często przecinają szlaki komunikacyjne.

– Kierowcy powinni mieć się na baczności podczas pokonywania dróg znajdujących się nie tylko w pobliżu lasu, ale także tras, które przebiegają przez bagna i łąki. Łosie nie boją się samochodów. Nigdy nie wiadomo, jak zareagują na przejeżdżające auto – przestrzega Jerzy Reja, główny specjalista Straży Leśnej RDLP w Lublinie. – Zdarza się, że te zwierzęta można spotkać nawet w aglomeracjach miejskich. Szczególną ostrożność należy zachować rano i w godzinach wieczornych, bo wtedy łosie migrują, aczkolwiek w okresie godowym wykazują aktywność także w trakcie dnia.

– Łoś jest wysokim, ciężkim zwierzęciem. Samiec uderzony przez samochód potrafi wpaść do środka, a jego łopaty, poroże, to śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Dlatego kolizje z tym zwierzęciem są bardzo niebezpieczne – uczula Radosław Jaskulski ze Szkoły Auto Škoda. Dlatego widząc znak „Uwaga, zwierzęta” należ zachować szczególną ostrożność.

Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze? – Przede wszystkim powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować jego zachowanie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami. Należy mieć świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym samochodem – dodaje Jaskulski. – Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne.

Czytaj więcej o: wypadki łoś
Użytkownik niezarejestrowany
ere
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 października 2016 o 19:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łosie dowiedziały się o wysypie kobitek na czarnych marszach i lecą co sił w raciczkach, żeby popatrzeć i wybrać jakąś łanię...
Rozwiń
ere
ere (4 października 2016 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ssakom jak się zachce to nie patrzą nawet na niebezpieczeństwo, tak jak durne chłopy, robią dzieci, płacą alimenty i dalej robią, co za durnie
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2016 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest góra zdrowego mięsa przecież. A oni pewnie dają to na utylizację. Mogliby przynajmniej przekazywać padlinę do ogrodów zoologicznych dla drapieżników.
Rozwiń
Gość
Gość (4 października 2016 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda łosia. Takie piękne i majestatyczne zwierzę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!