wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Turystyka? Tak to robią w Stężycy (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 kwietnia 2013, 16:08
Autor: (DW)

 (Towarzystwo Przyjaciół Stężycy )
(Towarzystwo Przyjaciół Stężycy )

Kilkaset drzewek posadzili w sobotę mieszkańcy Stężycy na terenie kompleksu, który powstaje w ramach projektu "Starorzecze Wisły – Aktywna Rekreacja w Stężycy”.

– Mieszkańcy robią to w czynie społecznym. Nikogo nie trzeba było specjalnie namawiać – wyjaśnia Jakub Pietrzak, prezes Ludowego Klubu Sportowego Mazowsze Stężyca, którego członkowie wzięli udział w akcji. – Przyłączyli się do nas również członkowie miejscowego koła Polskiego Związku Wędkarskiego.

– Chcemy w ten sposób wesprzeć pomysłodawców tej olbrzymiej inwestycji, dzięki której nasza gmina stanie się atrakcyj-na dla turystów – dodaje Krzysztof Nycz, mieszkaniec gminy.

Dorosłym pomagali uczniowie. – Nie jest łatwo posadzić drzewko, trzeba mieć trochę siły. Ale cieszę się, że tu jestem, bo przecież robimy to również dla siebie – podkreśla gimnazjalistka Agata Dąbek.

Drzewka zostały posadzone na kilkunastohektarowym terenie, który został wcześniej przez wolontariuszy wykarczowany, wyrównany i zasiany trawą.

– Za kilka tygodni planujemy posadzić kilka tysięcy krzewów – zapowiada Jarosław Ptaszek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Stężycy, pomysłodawcy projektu. – Kompleks, który powstaje, to jedna z największych inwestycji w naszym województwie z zakresu turystyki regionalnej. I prawdopodobnie największa w Polsce, którą realizuje organizacja pożytku publicznego.

Na około 30 hektarach mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji piaszczystą plażę, podświetlane mosty, ścieżki rowerowe i spacerowe. Znajdzie się też wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Amatorzy zimowych sportów będą mogli korzystać z górki dla narciarzy i saneczkarzy. Powstanie parking na 130 aut.

W głównym budynku znajdą się sale wielofunkcyjne, w których będzie można prowadzić szkolenia i konferencje. Pomyślano również o restauracji z tarasem o powierzchni ponad 1000 mkw. Największą atrakcją będzie jednak amfiteatr z zadaszoną sceną. Przewidziano miejsca siedzące dla 1000 widzów i 2000 stojących miejsc.

– Projekt kompleksu wykonał znany architekt Czesław Bielecki, ale inspiracje czerpał od mieszkańców gminy – zauważa prezes Ptaszek. – Na zebraniach wiejskich, TPS i Wspólnoty Gruntowej mówili, co ich zdaniem powinno się tu znaleźć. Wiele tych pomysłów zostało wykorzystanych.

Towarzystwo Przyjaciół Stężycy liczy, że kompleks rekreacyjny przyciągnie turystów z całej Polski. A to doprowadzi do rozwoju nie tylko gminy i powiatu, ale również tej części naszego województwa. Cała inwestycja kosztowała ok. 18 mln. zł, z czego ok. 65 proc. tej kwoty pochodzi z RPO województwa lubelskiego.

– Otwarcie planujemy na ostatnią sobotę lipca przy okazji Dni Stężycy. Zaprosiliśmy na uroczystość prezydenta Bronisława Komorowskiego – dodaje J. Ptaszek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!