Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 lutego 2010 r.
11:51
Edytuj ten wpis

Usuwanie azbestu na Lubelszczyźnie potrwa setki lat

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 13 A A

Nasz region nie radzi sobie z usuwaniem azbestu. Największe kłopoty z usuwaniem szkodliwych substancji mają samorządy. Takie wnioski przynosi ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na Lubelszczyźnie mamy ponad 2 mln ton azbestu. Powinniśmy je usunąć do 2032 roku. Takie są wytyczne rządu i UE. Trudno będzie je zrealizować, bo do tej pory pozbyliśmy się tylko 60 tys. ton.
W tym tempie usuwanie szkodliwych odpadów zajmie ponad 500 lat – ostrzegają kontrolerzy NIK. Eksperci nie zostawili suchej nitki na samorządach, które nie wiedzą dokładnie ile ton szkodliwej substancji mają na swoim terenie. Dokładny spis przeprowadziło tylko 18 proc. gmin. Pozostałe opierają się na szacunkach.

NIK wyliczyła, że udało się zutylizować niecałe pół procent szkodliwych substancji. Tymczasem według rządowych założeń, za dwa lata jedna trzecia azbestu powinna trafić na składowiska. Samorządowcy zapewniają, że poprawią tempo.

– W 2008 roku podpisano 32 umowy na usuwanie azbestu – mówi Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa. – W ubiegłym roku już 75. Mamy więc znaczny wzrost i zrobimy wszystko, aby go utrzymać. Nie mam jednak złudzeń, że bez wsparcia z budżetu centralnego, wypełnienie rządowych założeń będzie wyjątkowo trudne.

Zdaniem samorządowców, raport NIK może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Przyjęto w nim, że na Lubelszczyźnie jest ponad 2 mln ton azbestu. To szacunki, bo według gminnych spisów mamy tylko 800 tys. ton. Problem w tym, że taki spis przeprowadziły tylko nieliczne gminy. W tym roku ma się to zmienić. Lubelszczyzna uzyskała bowiem 40 mln zł na usuwanie azbestu. By skorzystać z tych pieniędzy, samorządy muszą dokładnie sprawdzić ile szkodliwych substancji jest na ich terenie.

– Taki wykaz muszą dostarczyć do końca marca – dodaje Sosnowski. – Myślę że ten program zdopinguje wójtów, bo do wykorzystania są stosunkowo duże środki.

Usuwanie azbestu ma ruszyć jesienią. Z programu mogą skorzystać nie tylko gminy, ale również osoby prywatne. Po raz pierwszy samorząd płaci nie tylko za transport, ale również za usunięcie azbestowych płyt.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gosia / 3 lutego 2010 o 11:37
Ta cała akcja z azbestem jest tylko po to, żeby firmy uprawnione do zdejmowania azbestu zarobiły. Jakiś czas temu chciałam wziąć kredyt z Banku Ochrony Środowiska na zmianę pokrycia dachowego. Warunki były świetne poza jednym ale; kredyt otrzymałabym pod warunkiem, że wybiorę firmę z listy, którą przedstawił mi bank, koszt zdjęcia eternitu i wywozu ok. 10 tys. Zapytałam dlaczego? Ano dlatego, że składowanie, utylizacja itp. że mogę to wywieść do lasu..... ano mogę, tylko po co skoro uchwałą Rady Miasta, to miasto było zobowiązane do odbioru spaletyzowanego azbestu i utylizacji, stwierdziłam, że przyniosę zaświadczenie z Urzędu Miasta, że odebrali ode mnie eternit. NIE. Musi być firma z listy i zapłacenie 10tys. Bzdura kompletna. I w dalszym ciągu na moim dachu leżu sobie eternit i czeka..... Na co? Nie wiem
Ta cała akcja z azbestem jest tylko po to, żeby firmy uprawnione do zdejmowania azbestu zarobiły. Jakiś czas temu chciałam wziąć kredyt z Banku Ochrony Środowiska na zmianę pokrycia dachowego. Warunki były świetne poza jednym ale; kredyt otrzymałabym pod warunkiem, że wybiorę firmę z listy, którą przedstawił mi bank, koszt zdjęcia eternitu i wywozu ok. 10 tys. Zapytałam dlaczego? Ano dlatego, że składowanie, utylizacja itp. że mogę to wywieść do lasu..... ano mogę, tylko po co skoro uchwałą Rady Miasta, to miasto było zobowiązane do odbioru ... rozwiń
Avatar
1.2.3 / 3 lutego 2010 o 11:09
Jak wymieniają azbest w Bełżycach.....???? Zdejmują z dachu i "chowają" do zabudowań gospodarskich....a z wiosną do lasu !!!!
Avatar
!? / 2 lutego 2010 o 23:44
acha? niewiedzący...
wiedzący napisał:
To jest kolejny wymysł urzędników UE i PL.

Włókna azbestu w eternicie są uwięzione w betonie i nie stanowią żadnego zagrożenia dla mieszkańców, (chyba, że ktoś przez cały czas siedziałby na dachu, szlifował eternit i wdychał pył).
Avatar
~jurek~ / 2 lutego 2010 o 22:18
ja niedawno zmienilem pokrycie dachu z eternitowego na bezazbestowy, i niestety z UG nie otrzymalem ani grosza, dużo wszystcy pisza na ten temat ale gdyz przychodzi do placenia to nie ma kasy !!!!!
Avatar
wiedzący / 2 lutego 2010 o 20:10
To jest kolejny wymysł urzędników UE i PL.

Włókna azbestu w eternicie są uwięzione w betonie i nie stanowią żadnego zagrożenia dla mieszkańców, (chyba, że ktoś przez cały czas siedziałby na dachu, szlifował eternit i wdychał pył).
Avatar
robik / 2 lutego 2010 o 19:26
jeden urzednik w UE se wymyslil, ze w Polsce azbest zlikwidujemy do 2032, drugi urzędnik w warszawce to przyklepal, tylko ze kasy niewiele, oj niewiele. Zgadzam sie ze pieniazki sa. ale za male w stosunku do potrzeb. Za to se NIK pisze dydrymaly. A tak naprawde, to dlaczego raport dotyczy woj. lubelskiego ??????? ooo nieeee, nie dlatego ze u nas jest azbestu duzo. Po prostu PSL w urzedzie marszalkowskim napisal świetny projekt na utylizacje azbestu, projekt zajął pierwsze miejsce w Polsce i dzięki "zielonym" nasz region dostanie 16 milionow franków szwajcarskich.
czytaj : ----> [url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100115/NEWS01/548627956"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...EWS01/548627956[/url]
To oczywiscie nie podoba sie innym partyjkom (sprawdzcie, kto obsadzil NIK), no to trzeba bylo przylożyc PSL-owi raportem, Tylko ze g....no z tego wyszlo, raport opisuje problem w oderwaniu od faktu niedofinansowania i ogolnej biedy Lubelszczyzny, a komentarz do niego na stronie internetowej NIK-u ----> zalosny
jeden urzednik w UE se wymyslil, ze w Polsce azbest zlikwidujemy do 2032, drugi urzędnik w warszawce to przyklepal, tylko ze kasy niewiele, oj niewiele. Zgadzam sie ze pieniazki sa. ale za male w stosunku do potrzeb. Za to se NIK pisze dydrymaly. A tak naprawde, to dlaczego raport dotyczy woj. lubelskiego ??????? ooo nieeee, nie dlatego ze u nas jest azbestu duzo. Po prostu PSL w urzedzie marszalkowskim napisal świetny projekt na utylizacje azbestu, projekt zajął pierwsze miejsce w Polsce i dzięki "zielonym" nasz region dostanie 16... rozwiń
Avatar
pandora / 2 lutego 2010 o 19:11
do "goscia" - akurat za zdjęcie azbestu np z dachu wlaściciel posesji nie placi nic, wystarczy zapytac w kazdym urzedzie gminnym natomiast zgadzam sie, ze problemem jest pokrycie dachu na nowo. i Tu jest pies pogrzebany. Dlatego "kochani" Nik-owcy na lubelszczyxnie idzie to wolno, bo owszem kasa na zdjęcie azbestu jest ( w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska oraz będzie w tym roku w urzedzie marszalkowskim w departamencie rolnictwa - 45 milionów zł. z funduszu szwajcarskiego), ale gdzie znaleźć pieniążki na nowy dach??????? Jeszcze wczoraj Dziennik pisal, ze zarobki u nas sa o polowe mniejsze niz w Mazowieckim. Tej korelacji pan redaktor nie dostrzega??? NIK tez tego nie widzi, tylko wypisuje oderwane od rzeczywistości bzdety. A pogonic tych urzedasow, kontrolerow i audytorow to kasa od razu sie znajdzie i usuwanie azbestu ruszy z kopyta
do "goscia" - akurat za zdjęcie azbestu np z dachu wlaściciel posesji nie placi nic, wystarczy zapytac w kazdym urzedzie gminnym natomiast zgadzam sie, ze problemem jest pokrycie dachu na nowo. i Tu jest pies pogrzebany. Dlatego "kochani" Nik-owcy na lubelszczyxnie idzie to wolno, bo owszem kasa na zdjęcie azbestu jest ( w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska oraz będzie w tym roku w urzedzie marszalkowskim w departamencie rolnictwa - 45 milionów zł. z funduszu szwajcarskiego), ale gdzie znaleźć pieniążki na nowy dach... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lutego 2010 o 17:52
Ale pamietajmy, że dotacje można otrzymac wyłącznie na zdjęcie eternitu z dachu, przewiezienie go i złozenie na odpowiednim wysypisku smieci, właściciel domu musi za własna kasę, która nie podlega zwrotowi zrobić projekt uzyskac pozwolenie na jego zdjecie, zakupic nowy materiał, także w sumie to zadna dotacja i w takim przypadku musimy wszystko robić idealnie zgodnie z tmi papierkami bo inaczej dotacja może byc cofnieta. Na wysypiskach smieci ta utylizacja nie wygłada tak jak myślimy. Czesto przykrywany jest ten odpad jak zwykłe smieci.Firmy zajmujące się takimi sprawami na utylizacji najlepiej zarabią oczywiście szefowie tych firm, bo pracownicy to tak go wdychaja bo jakie to zabezpieczenia mają- zadnych przeciez to widać.
Ale pamietajmy, że dotacje można otrzymac wyłącznie na zdjęcie eternitu z dachu, przewiezienie go i złozenie na odpowiednim wysypisku smieci, właściciel domu musi za własna kasę, która nie podlega zwrotowi zrobić projekt uzyskac pozwolenie na jego zdjecie, zakupic nowy materiał, także w sumie to zadna dotacja i w takim przypadku musimy wszystko robić idealnie zgodnie z tmi papierkami bo inaczej dotacja może byc cofnieta. Na wysypiskach smieci ta utylizacja nie wygłada tak jak myślimy. Czesto przykrywany jest ten odpad jak zwykłe smieci.Firmy... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lutego 2010 o 16:20
Rząd sobie wymyśla a samorząd ma zrealizować. Oczywiście za swoje pieniądze.
Avatar
kox / 2 lutego 2010 o 15:27
[quote name='...' date='2.02.2010, 14:43:04' post='227440']
poczytaj sobie człowieku zanim zaczniesz pisać głupoty
Jeżeli płyty eternitowe (azbestowo-cementowe) są stare, azbest się z nich uwalnia. Często na wsiach dopuszczalne normy są przekroczone kilkukrotnie. Dlatego lepiej je umiejętnie zdjąć, zabezpieczyć przed możliwością pylenia i zutylizować.
Czy możesz podać źródło na którym się opierasz odnośnie przekroczenia norm. Szukałem kiedyś coś na ten temat i konkretów nie znalazłem. Wg niektórych opracowań poziom zanieczyszczenia włóknami azbestu we wsiach o "gęstej" zabudowie krytych eternitem był najwyższy w porównaniu do innych środkowisk jednakże ile dokładnie włokien w metrze sześciennym nie znalazłem.
[quote name='...' date='2.02.2010, 14:43:04' post='227440']
poczytaj sobie człowieku zanim zaczniesz pisać głupoty
Jeżeli płyty eternitowe (azbestowo-cementowe) są stare, azbest się z nich uwalnia. Często na wsiach dopuszczalne normy są przekroczone kilkukrotnie. Dlatego lepiej je umiejętnie zdjąć, zabezpieczyć przed możliwością pylenia i zutylizować.
Czy możesz podać źródło na którym się opierasz odnośnie przekroczenia norm. Szukałem kiedyś coś na ten temat i konkretów nie znalazłem. Wg niektórych ... rozwiń
Avatar
gosia / 3 lutego 2010 o 11:37
Ta cała akcja z azbestem jest tylko po to, żeby firmy uprawnione do zdejmowania azbestu zarobiły. Jakiś czas temu chciałam wziąć kredyt z Banku Ochrony Środowiska na zmianę pokrycia dachowego. Warunki były świetne poza jednym ale; kredyt otrzymałabym pod warunkiem, że wybiorę firmę z listy, którą przedstawił mi bank, koszt zdjęcia eternitu i wywozu ok. 10 tys. Zapytałam dlaczego? Ano dlatego, że składowanie, utylizacja itp. że mogę to wywieść do lasu..... ano mogę, tylko po co skoro uchwałą Rady Miasta, to miasto było zobowiązane do odbioru spaletyzowanego azbestu i utylizacji, stwierdziłam, że przyniosę zaświadczenie z Urzędu Miasta, że odebrali ode mnie eternit. NIE. Musi być firma z listy i zapłacenie 10tys. Bzdura kompletna. I w dalszym ciągu na moim dachu leżu sobie eternit i czeka..... Na co? Nie wiem
Ta cała akcja z azbestem jest tylko po to, żeby firmy uprawnione do zdejmowania azbestu zarobiły. Jakiś czas temu chciałam wziąć kredyt z Banku Ochrony Środowiska na zmianę pokrycia dachowego. Warunki były świetne poza jednym ale; kredyt otrzymałabym pod warunkiem, że wybiorę firmę z listy, którą przedstawił mi bank, koszt zdjęcia eternitu i wywozu ok. 10 tys. Zapytałam dlaczego? Ano dlatego, że składowanie, utylizacja itp. że mogę to wywieść do lasu..... ano mogę, tylko po co skoro uchwałą Rady Miasta, to miasto było zobowiązane do odbioru ... rozwiń
Avatar
1.2.3 / 3 lutego 2010 o 11:09
Jak wymieniają azbest w Bełżycach.....???? Zdejmują z dachu i "chowają" do zabudowań gospodarskich....a z wiosną do lasu !!!!
Avatar
!? / 2 lutego 2010 o 23:44
acha? niewiedzący...
wiedzący napisał:
To jest kolejny wymysł urzędników UE i PL.

Włókna azbestu w eternicie są uwięzione w betonie i nie stanowią żadnego zagrożenia dla mieszkańców, (chyba, że ktoś przez cały czas siedziałby na dachu, szlifował eternit i wdychał pył).
Avatar
~jurek~ / 2 lutego 2010 o 22:18
ja niedawno zmienilem pokrycie dachu z eternitowego na bezazbestowy, i niestety z UG nie otrzymalem ani grosza, dużo wszystcy pisza na ten temat ale gdyz przychodzi do placenia to nie ma kasy !!!!!
Avatar
wiedzący / 2 lutego 2010 o 20:10
To jest kolejny wymysł urzędników UE i PL.

Włókna azbestu w eternicie są uwięzione w betonie i nie stanowią żadnego zagrożenia dla mieszkańców, (chyba, że ktoś przez cały czas siedziałby na dachu, szlifował eternit i wdychał pył).
Avatar
robik / 2 lutego 2010 o 19:26
jeden urzednik w UE se wymyslil, ze w Polsce azbest zlikwidujemy do 2032, drugi urzędnik w warszawce to przyklepal, tylko ze kasy niewiele, oj niewiele. Zgadzam sie ze pieniazki sa. ale za male w stosunku do potrzeb. Za to se NIK pisze dydrymaly. A tak naprawde, to dlaczego raport dotyczy woj. lubelskiego ??????? ooo nieeee, nie dlatego ze u nas jest azbestu duzo. Po prostu PSL w urzedzie marszalkowskim napisal świetny projekt na utylizacje azbestu, projekt zajął pierwsze miejsce w Polsce i dzięki "zielonym" nasz region dostanie 16 milionow franków szwajcarskich.
czytaj : ----> [url="http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100115/NEWS01/548627956"]http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.d...EWS01/548627956[/url]
To oczywiscie nie podoba sie innym partyjkom (sprawdzcie, kto obsadzil NIK), no to trzeba bylo przylożyc PSL-owi raportem, Tylko ze g....no z tego wyszlo, raport opisuje problem w oderwaniu od faktu niedofinansowania i ogolnej biedy Lubelszczyzny, a komentarz do niego na stronie internetowej NIK-u ----> zalosny
jeden urzednik w UE se wymyslil, ze w Polsce azbest zlikwidujemy do 2032, drugi urzędnik w warszawce to przyklepal, tylko ze kasy niewiele, oj niewiele. Zgadzam sie ze pieniazki sa. ale za male w stosunku do potrzeb. Za to se NIK pisze dydrymaly. A tak naprawde, to dlaczego raport dotyczy woj. lubelskiego ??????? ooo nieeee, nie dlatego ze u nas jest azbestu duzo. Po prostu PSL w urzedzie marszalkowskim napisal świetny projekt na utylizacje azbestu, projekt zajął pierwsze miejsce w Polsce i dzięki "zielonym" nasz region dostanie 16... rozwiń
Avatar
pandora / 2 lutego 2010 o 19:11
do "goscia" - akurat za zdjęcie azbestu np z dachu wlaściciel posesji nie placi nic, wystarczy zapytac w kazdym urzedzie gminnym natomiast zgadzam sie, ze problemem jest pokrycie dachu na nowo. i Tu jest pies pogrzebany. Dlatego "kochani" Nik-owcy na lubelszczyxnie idzie to wolno, bo owszem kasa na zdjęcie azbestu jest ( w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska oraz będzie w tym roku w urzedzie marszalkowskim w departamencie rolnictwa - 45 milionów zł. z funduszu szwajcarskiego), ale gdzie znaleźć pieniążki na nowy dach??????? Jeszcze wczoraj Dziennik pisal, ze zarobki u nas sa o polowe mniejsze niz w Mazowieckim. Tej korelacji pan redaktor nie dostrzega??? NIK tez tego nie widzi, tylko wypisuje oderwane od rzeczywistości bzdety. A pogonic tych urzedasow, kontrolerow i audytorow to kasa od razu sie znajdzie i usuwanie azbestu ruszy z kopyta
do "goscia" - akurat za zdjęcie azbestu np z dachu wlaściciel posesji nie placi nic, wystarczy zapytac w kazdym urzedzie gminnym natomiast zgadzam sie, ze problemem jest pokrycie dachu na nowo. i Tu jest pies pogrzebany. Dlatego "kochani" Nik-owcy na lubelszczyxnie idzie to wolno, bo owszem kasa na zdjęcie azbestu jest ( w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska oraz będzie w tym roku w urzedzie marszalkowskim w departamencie rolnictwa - 45 milionów zł. z funduszu szwajcarskiego), ale gdzie znaleźć pieniążki na nowy dach... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lutego 2010 o 17:52
Ale pamietajmy, że dotacje można otrzymac wyłącznie na zdjęcie eternitu z dachu, przewiezienie go i złozenie na odpowiednim wysypisku smieci, właściciel domu musi za własna kasę, która nie podlega zwrotowi zrobić projekt uzyskac pozwolenie na jego zdjecie, zakupic nowy materiał, także w sumie to zadna dotacja i w takim przypadku musimy wszystko robić idealnie zgodnie z tmi papierkami bo inaczej dotacja może byc cofnieta. Na wysypiskach smieci ta utylizacja nie wygłada tak jak myślimy. Czesto przykrywany jest ten odpad jak zwykłe smieci.Firmy zajmujące się takimi sprawami na utylizacji najlepiej zarabią oczywiście szefowie tych firm, bo pracownicy to tak go wdychaja bo jakie to zabezpieczenia mają- zadnych przeciez to widać.
Ale pamietajmy, że dotacje można otrzymac wyłącznie na zdjęcie eternitu z dachu, przewiezienie go i złozenie na odpowiednim wysypisku smieci, właściciel domu musi za własna kasę, która nie podlega zwrotowi zrobić projekt uzyskac pozwolenie na jego zdjecie, zakupic nowy materiał, także w sumie to zadna dotacja i w takim przypadku musimy wszystko robić idealnie zgodnie z tmi papierkami bo inaczej dotacja może byc cofnieta. Na wysypiskach smieci ta utylizacja nie wygłada tak jak myślimy. Czesto przykrywany jest ten odpad jak zwykłe smieci.Firmy... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lutego 2010 o 16:20
Rząd sobie wymyśla a samorząd ma zrealizować. Oczywiście za swoje pieniądze.
Avatar
kox / 2 lutego 2010 o 15:27
[quote name='...' date='2.02.2010, 14:43:04' post='227440']
poczytaj sobie człowieku zanim zaczniesz pisać głupoty
Jeżeli płyty eternitowe (azbestowo-cementowe) są stare, azbest się z nich uwalnia. Często na wsiach dopuszczalne normy są przekroczone kilkukrotnie. Dlatego lepiej je umiejętnie zdjąć, zabezpieczyć przed możliwością pylenia i zutylizować.
Czy możesz podać źródło na którym się opierasz odnośnie przekroczenia norm. Szukałem kiedyś coś na ten temat i konkretów nie znalazłem. Wg niektórych opracowań poziom zanieczyszczenia włóknami azbestu we wsiach o "gęstej" zabudowie krytych eternitem był najwyższy w porównaniu do innych środkowisk jednakże ile dokładnie włokien w metrze sześciennym nie znalazłem.
[quote name='...' date='2.02.2010, 14:43:04' post='227440']
poczytaj sobie człowieku zanim zaczniesz pisać głupoty
Jeżeli płyty eternitowe (azbestowo-cementowe) są stare, azbest się z nich uwalnia. Często na wsiach dopuszczalne normy są przekroczone kilkukrotnie. Dlatego lepiej je umiejętnie zdjąć, zabezpieczyć przed możliwością pylenia i zutylizować.
Czy możesz podać źródło na którym się opierasz odnośnie przekroczenia norm. Szukałem kiedyś coś na ten temat i konkretów nie znalazłem. Wg niektórych ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 0 1

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 16

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 46

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 28

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 16

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 1

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 46

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 17

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!