wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Usuwanie azbestu na Lubelszczyźnie potrwa setki lat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2010, 11:51
Autor: (jsz)

Nasz region nie radzi sobie z usuwaniem azbestu. Największe kłopoty z usuwaniem szkodliwych substancji mają samorządy. Takie wnioski przynosi ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli.

Na Lubelszczyźnie mamy ponad 2 mln ton azbestu. Powinniśmy je usunąć do 2032 roku. Takie są wytyczne rządu i UE. Trudno będzie je zrealizować, bo do tej pory pozbyliśmy się tylko 60 tys. ton.
W tym tempie usuwanie szkodliwych odpadów zajmie ponad 500 lat – ostrzegają kontrolerzy NIK. Eksperci nie zostawili suchej nitki na samorządach, które nie wiedzą dokładnie ile ton szkodliwej substancji mają na swoim terenie. Dokładny spis przeprowadziło tylko 18 proc. gmin. Pozostałe opierają się na szacunkach.

NIK wyliczyła, że udało się zutylizować niecałe pół procent szkodliwych substancji. Tymczasem według rządowych założeń, za dwa lata jedna trzecia azbestu powinna trafić na składowiska. Samorządowcy zapewniają, że poprawią tempo.

– W 2008 roku podpisano 32 umowy na usuwanie azbestu – mówi Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa. – W ubiegłym roku już 75. Mamy więc znaczny wzrost i zrobimy wszystko, aby go utrzymać. Nie mam jednak złudzeń, że bez wsparcia z budżetu centralnego, wypełnienie rządowych założeń będzie wyjątkowo trudne.

Zdaniem samorządowców, raport NIK może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Przyjęto w nim, że na Lubelszczyźnie jest ponad 2 mln ton azbestu. To szacunki, bo według gminnych spisów mamy tylko 800 tys. ton. Problem w tym, że taki spis przeprowadziły tylko nieliczne gminy. W tym roku ma się to zmienić. Lubelszczyzna uzyskała bowiem 40 mln zł na usuwanie azbestu. By skorzystać z tych pieniędzy, samorządy muszą dokładnie sprawdzić ile szkodliwych substancji jest na ich terenie.

– Taki wykaz muszą dostarczyć do końca marca – dodaje Sosnowski. – Myślę że ten program zdopinguje wójtów, bo do wykorzystania są stosunkowo duże środki.

Usuwanie azbestu ma ruszyć jesienią. Z programu mogą skorzystać nie tylko gminy, ale również osoby prywatne. Po raz pierwszy samorząd płaci nie tylko za transport, ale również za usunięcie azbestowych płyt.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gosia
1.2.3
!?
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosia
gosia (3 lutego 2010 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta cała akcja z azbestem jest tylko po to, żeby firmy uprawnione do zdejmowania azbestu zarobiły. Jakiś czas temu chciałam wziąć kredyt z Banku Ochrony Środowiska na zmianę pokrycia dachowego. Warunki były świetne poza jednym ale; kredyt otrzymałabym pod warunkiem, że wybiorę firmę z listy, którą przedstawił mi bank, koszt zdjęcia eternitu i wywozu ok. 10 tys. Zapytałam dlaczego? Ano dlatego, że składowanie, utylizacja itp. że mogę to wywieść do lasu..... ano mogę, tylko po co skoro uchwałą Rady Miasta, to miasto było zobowiązane do odbioru spaletyzowanego azbestu i utylizacji, stwierdziłam, że przyniosę zaświadczenie z Urzędu Miasta, że odebrali ode mnie eternit. NIE. Musi być firma z listy i zapłacenie 10tys. Bzdura kompletna. I w dalszym ciągu na moim dachu leżu sobie eternit i czeka..... Na co? Nie wiem
Rozwiń
1.2.3
1.2.3 (3 lutego 2010 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak wymieniają azbest w Bełżycach.....???? Zdejmują z dachu i "chowają" do zabudowań gospodarskich....a z wiosną do lasu !!!!
Rozwiń
!?
!? (2 lutego 2010 o 23:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
acha? niewiedzący...
wiedzący napisał:
To jest kolejny wymysł urzędników UE i PL.

Włókna azbestu w eternicie są uwięzione w betonie i nie stanowią żadnego zagrożenia dla mieszkańców, (chyba, że ktoś przez cały czas siedziałby na dachu, szlifował eternit i wdychał pył).
Rozwiń
~jurek~
~jurek~ (2 lutego 2010 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja niedawno zmienilem pokrycie dachu z eternitowego na bezazbestowy, i niestety z UG nie otrzymalem ani grosza, dużo wszystcy pisza na ten temat ale gdyz przychodzi do placenia to nie ma kasy !!!!!
Rozwiń
wiedzący
wiedzący (2 lutego 2010 o 20:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest kolejny wymysł urzędników UE i PL.

Włókna azbestu w eternicie są uwięzione w betonie i nie stanowią żadnego zagrożenia dla mieszkańców, (chyba, że ktoś przez cały czas siedziałby na dachu, szlifował eternit i wdychał pył).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!