piątek, 23 marca 2018 r.

Lubelskie

W Bełżycach powstaje sortownia śmieci. Będzie taniej?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2013, 20:41

Sortownia powstaje w sąsiedztwie wysypiska śmieci w Bełżycach. (UM Bełżyce)
Sortownia powstaje w sąsiedztwie wysypiska śmieci w Bełżycach. (UM Bełżyce)

Nowoczesna sortownia śmieci będzie obsługiwać ponad 130 tys. mieszkańców z terenu 15 gmin. Samorządowcy nie wiedzą jeszcze czy uruchomienie zakładu obniży cenę za odbiór i gospodarowanie odpadami.

– Nasze założenia na początku, kiedy zakładaliśmy nasz związek, były inne niż są teraz. Wówczas nie było jeszcze tzw. ustawy śmieciowej. W obecnych warunkach musieliśmy kupić np. pojemniki na śmieci, a jeszcze kilka lat temu byśmy tego nie robili – tłumaczy Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc, przewodniczący Celowego Związku Gmin – PROEKOB, który buduje w Bełżycach zakład zagospodarowania odpadów.

Do związku należy 15 gmin (m.in. Bychawa, Wojciechów, Opole Lubelskie, Krzczonów i Chodel) z trzech powiatów – lubelskiego, puławskiego i opolskiego. W sumie obszar ten zamieszkuje blisko 138 tys. osób.

– Przystąpiliśmy do związku, aby obniżyć koszty związane z wywozem odpadów, jak też spełniać wszystkie oczekiwania obywateli dotyczące segregacji śmieci – podkreśla Jan Majewski, wójt Chodla. Jego zdaniem trudno jednak powiedzieć jakie obciążenia poniosą mieszkańcy gminy po uruchomieniu zakładu. – Jesteśmy bowiem jedną z nielicznych gmin w Polsce, które ustaliły tak niską stawkę za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku śmieci segregowanych wynosi ona 4 zł od osoby za miesiąc – tłumaczy wójt Chodla.

– My (gmina Bełżyce-red.) będziemy najbliżej zakładu – dodaje Góra. – Ale dopiero, kiedy on ruszy będziemy mogli mówić o jakiejś kalkulacji.

Zakład zagospodarowania odpadów w Bełżycach powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie wysypiska śmieci, które w ramach inwestycji zostanie zrekultywowane.

Prace budowlane prowadzi Budimex z Warszawy. To już druga firma, która jest wykonawcą tej inwestycji. Procedurę wyłonienia budowniczych trzeba było bowiem powtarzać. – Mieliśmy pewne problemy. Rok temu firma, która wygrała przetarg ogłosiła upadłość – tłumaczy burmistrz Góra.

Budowa zakładu ma się zakończyć w październiku tego roku, zaś nowoczesna sortownia ma zacząć pracę na początku 2014 r. Koszt inwestycji to ok. 45 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi ponad 32 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Gość
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 sierpnia 2013 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ty za to pisz jak należy:"IDIOTO", bo z twoją ortografią to i na wysypisko cię nie przyjmą

Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2013 o 21:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co ty kolego piszesz? Że niby sortownia śmieci jest powodem do wstydu? Tak lepiej żeby śmieci zalegały na wysypiskach, które notabene stale się powiększają. Sortownia będzie przynosić również zyski (np sprzedaż plastiku, metali, szkła). To duża notyfikacja dla naszej gminy. Powstanie kilkanaście nowych miejsc pracy co na warunki bełżyckie całkiem dużo.

Nie wiesz co piszesz jdioto z układu.

Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2013 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brawo ,dlaczego nie ,najpierw sie rozwala ,demoluje,sprzedaje na zlom,ludzi sie zwalnia itp. a tera wielkie huuura bedzie nowe I jakie piekne!

A co przeszkadzalo aby taka sortownia powstala juz na baize istniejacej infrastruktury???

przyklad ;CUKROWNIA LUBELSKA,

               ZAKLADY METALURGICZNE ,tam pokrycie dachowe tej hali wynosilo 14hektarow powierzchni

                                                                 napewno cala ta sortownia by sie zmiescila I zostalo by na inne

                                                                 rzeczy!

Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2013 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tylko pewnie już miejsca pracy zarezerwowane, jak zwykle to u nas bywa dopiero zaczęta budowa a miejsc pracy już brak,a to ciekawe :)

Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2013 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaczego Chodel płaci za śmieci 4zł/os. a w Bełżycach w których jest wysypisko i będzie sortownia jest to 7zł ?? Czy nie powinno być taniej ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!