niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

W Poniatowej powstał Klub Twórców Ludowych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2009, 15:05

Artyści zajmujący się rzeźbą, haftem, koronką, malarstwem oraz tańcami i muzyką ludową do tej pory działali na własny rachunek. Teraz zorganizowali się, by zrobić warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Klub Twórców Ludowych powstał przy Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej. Skupia on twórców z całej gminy. Wśród nich są koronkarki: Teresa Siwiec, Mirosława Socha i Krystyna Sadowska, rzeźbiarz Zbigniew Marczyński, malarka Teresa Przydatek oraz instruktorka tańców ludowych Grażyna Boryca i instruktor muzyki ludowej Jan Koziński.

– Wyszliśmy z inicjatywą utworzenia klubu, aby zintegrować rozproszone środowisko naszych twórców i wspólnie promować gminę – mówi Małgorzata Piskor, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Turystyki. – Chcemy, by nasi artyści mieli miejsce do spotkań, by się wspierali i wreszcie – żeby zaprezentowali się szerszemu gronu odbiorców. Ci ludzie dobrze sobie radzą, robią wspaniałe rzeczy a mieszkańcy gminy o nich nie wiedzą. A szkoda.

By to zmienić Centrum Kultury chce stworzyć warsztaty folklorystyczne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadziliby właśnie poniatowscy artyści.
– Oni chcą się podzielić swoimi umiejętnościami. To bardzo ważne – podkreśla dyr. Piskor. – Bo ci ludzie tworzą potencjał, którego nie można zmarnować. Być może w przyszłości powstanie sklep z rękodziełem artystycznym lub galeria sztuki.

Warsztaty planowane są na pierwszy kwartał przyszłego roku. – Wszystko zależy od tego, czy dostaniemy pieniądze z Unii Europejskiej na ten cel. Ale taki pilotażowy program warto by było uruchomić już w ferie zimowe, by sprawdzić, jak to działa – przekonuje dyr. Piskor.
Jednym z członków nowego Klubu jest Krystyna Sadowska, twórczyni ludowa z Poniatowej.– Chcemy, by w naszym mieście coś się działo – wyjaśnia pani Krystyna. – Należy promować to, co jest rodzime, co jest wyróżnikiem tego regionu. A nasza gmina ma tradycje, którymi może się poszczycić.

Pani Krystyna będzie uczyć młodzież szydełkowania. – Zaczniemy od robienia serwetek, serduszek, biżuterii. Obserwuję, że młodzi coraz bardziej interesują się rękodziełem, zwłaszcza jeśli wyrastają w domu z tradycjami – uważa artystka.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!