niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

W woj. lubelskim przybyło jedno nowe miasto i kilka wsi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 stycznia 2014, 15:30
Autor: Ewelina Burda

Modliborzyce stały się miastem. Gmina Tomaszów Lubelski powiększyła swój obszar. A z większych miejscowości wyodrębniono mniejsze wsie. Zmiany administracyjne weszły w życie z nowym rokiem

W sumie na mapie Polski dokonano ponad stu zmian. Kilkanaście z nich dotyczy Lubelskiego. 1,5 tysięczne Modliborzyce w pow. janowskim dostały prawa miejskie. - To właściwie przywrócenie tych praw, bo od 1631 do 1869 roku Modliborzyce były miastem - podkreśla Witold Kowalik, do niedawna jeszcze wójt, a dziś już burmistrz miasta. - Zmienia się tylko nazewnictwo. Rewolucji zadaniowej ani finansowej nie przewidujemy. Podatki na pewno nie wzrosną - uspokaja. Kowalik liczy na to, że status miasta przyciągnie inwestorów. Z kolei gmina Tomaszów Lubelski powiększyła swoje terytorium o 2 hektary. - Ten obszar oficjalnie należał do sąsiedniej gminy Tarnawatka, ale w praktyce mieszkańcom bliżej było do naszej gminy. U nas korzystają z ośrodków zdrowia, tu przyjeżdżają do kościoła. To była naturalna kolej rzeczy - tłumaczy Antoni Wawryca, wójt gminy Tomaszów. Ministerialną zgodę na zmianę siedziby gminy dostał też Terespol. - Przeprowadziliśmy się do Kobylan już w kwietniu 2013 r. Tutaj znajduje się centrum naszej gminy. W naszej starej siedzibie działa Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - mówi Bogdan Daniluk sekretarz gminy. Kobylany, Koroszczyn i Małaszewicze to największe ośrodki tej przygranicznej gminy. Znaczna część zmian dotyczy ujednolicenia nazw miejscowości. - Nazwy Nowy i Stary Sławacinek (gm. Biała Podlaska) funkcjonowały tylko w dokumentach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Formami zwyczajowymi, które obowiązywały nawet w gminnych dokumentach były Sławacinek Nowy i Sławacinek Stary - tłumaczy Emilia Lipka, kierownik Referatu Organizacyjno-Prawnego Urzędu Gminy w Białej Podlaskiej. - Mieszkańcy nie odczują tej zmiany, to raczej uporządkowanie techniczne - zaznacza Lipka. Sporo "nowości” czeka za to mieszkańców gminy Piszczac w powiecie bialskim. Tutaj w miejsce Kolonii Piszczac Jeden oraz Kolonii Piszczac Trzy powstały miejscowości: Piszczac Pierwszy oraz Piszczac Trzeci. Na tym jednak nie koniec. - Do obszaru nowych miejscowości włączyliśmy mniejsze tzw. "przysiółki”, np. kolonię Hulcze, kolonię Borowe czy Podpołoski - informuje Małgorzata Gnatowicz, podinspektor z Urzędu Gminy w Piszczacu. - Mieszkańcy tych miejscowości muszą wymienić dowody osobiste - dodaje. Koszty zmian administracyjnych, które poniosą samorządy i państwo, oszacowano na 150 tys. zł.

Nowe nazwy i nowe wsie

Długi Kąt Prefabet w gm. Józefów w powiecie biłgorajskim zmienił nazwę na Długi Kąt Osada. W tej samej gminie powstały również dwie nowe wsie - Siedliska oraz Tartak Długi Kąt - które wyodrębniono z miejscowości Majdan Nepryski. Trojaszkowice w gm. Niedrzwica Duża będą teraz Trojaczkowicami. Z kolei, gm. Zamość wzbogaciła się o nową wieś -Skokówkę, którą wyodrębniono z miejscowości Zwódne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: lubelskie modliborzyce
mar
swirus
lol.
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mar
mar (4 stycznia 2014 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Z Nowym Rokiem w woj. lubelskim przybylo kilka nowych wsi m.innymi Lublin,Cala lubelszczyzna to jedna wielka wiocha najbiedniejsza w calej EU.Biedniejsza niz Rumunia i Bulgaria.Cieszmy sie wiec zatem.

pojedz kolego do rumunii i zobaczysz ta deliaktna roznice miedzy wsia rumunska a polska ba pojedz na południe włoch a zobaczysz biede na wsi

Rozwiń
swirus
swirus (3 stycznia 2014 o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dawno już nie wystawiałem komentarzy:-* ale dziś nie mogę sie oprzeć. Moim zdaniem wszystkie te poje... zmiany służą temu żeby ktoś tam na górze napachal sobie kieszenie kasa biednych podatników. Wszystkie zmiay mają kosztować ok. 150tyś. Tylko ja sie pytam. KTO ZA TO KÓR... ZAPŁACI????? Napewno nie nasz biedy skarb Państwa.
Rozwiń
lol.
lol. (3 stycznia 2014 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Z Nowym Rokiem w woj. lubelskim przybylo kilka nowych wsi m.innymi Lublin,Cala lubelszczyzna to jedna wielka wiocha najbiedniejsza w calej EU.Biedniejsza niz Rumunia i Bulgaria.Cieszmy sie wiec zatem.

Rozwiń
a
a (3 stycznia 2014 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czy ktoś mi może wyjaśnić o co chodzi z tymi Trojaczkowicami? Odkąd pamiętam to na znaku drogowym była nazwa Trojaczkowice, natomiast mapy (google i reszta) używały nazwy Trojaszkowice. Kto i gdzie w końcu popełnił błąd?? Jak to jest z tą nazwą?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!