sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Walczą o dofinansowanie na ocieplanie. Kto dostanie pieniądze?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 stycznia 2013, 18:31
Autor: (drs)

Tylko dwa samorządy z województwa lubelskiego otrzymały dofinansowanie na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Świdnik, Kraśnik i Lublin znalazły się na liście rezerwowej.

– Bardzo się cieszę, że jesteśmy na jedenastej pozycji w tym rankingu – komentuje Janusz Urban, burmistrz podlubelskiej Bychawy. – Nasze budynki – szkoły, przedszkola i urząd miejski są w bardzo złym stanie technicznym. W razie mrozów niska temperatura w tych budynkach jest niemal regułą. Dlatego też ta inwestycja jest konieczna.

Urząd Miejski w Bychawie jest jednym z samorządów z województwa lubelskiego, które stara się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz opublikował już listę rankingową przedsięwzięć wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach konkursu "System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) Część 1) Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”. Poza Bychawą, na wsparcie może liczyć też powiat biłgorajski.

Z kolei na liście rezerwowej znalazły się inwestycje zaplanowane przez m.in. przez Lublin, Kraśnik i Świdnik.

Urzędnicy wierzą, że sprawa dotacji nie jest jeszcze przesądzona. – Procedura jest analogiczna jak w ubiegłym roku, w przypadku naszej inwestycji dotyczącej Szkoły Podstawowej nr 5 – zaznacza Artur Soboń, sekretarz Świdnika. – Tam byliśmy jeszcze niżej na liście rankingowej. Dlatego również w tym przypadku liczymy, że mamy jeszcze szansę na dofinansowanie.

W przypadku Świdnika chodzi adaptację i termomodernizację budynku po Gimnazjum nr 2, do którego mają przenieść się urzędnicy.

Z kolei urzędnicy z Kraśnika, którzy także starają się o wsparcie zapewniają, że zaplanowane w budżecie na ten rok inwestycje nie są zagrożone. Miasto chce m.in. ocieplić ściany budynków miejskich przedszkoli i szkół. – Czekamy 1,5 miesiąca na to jak będą przebiegać negocjacje i czy nie zostaną zwiększone środki na ten cel – zapowiada Michał Mulawa, rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku.

Samorządowcy chcą też wnioskować o wsparcie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Lublin również czeka

Na liście rezerwowej utknął opiewający na 10 mln zł projekt z Lublina. Miasto starało się o pieniądze na docieplenie zespołów szkół przy ul. Przyjaźni, Krochmalnej, Gimnazjum nr 7, I LO im. Staszica oraz budynku Urzędu Miasta przy ul. Podwale. – Czekamy na dalsze decyzje – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Wcześniej pieniądze były przyznawane właśnie na duże projekty, ale fundusz zmienił zasady, dotacje trafiły na mniejsze zadania.

Magistrat liczy na to, że ci, którzy dostali dotacje oszczędzą na przetargach i że dzięki temu fundusz będzie miał jeszcze jakieś pieniądze do rozdzielenia. – Jeśli nie będzie miał, będziemy czekać z tymi pracami – dodaje Krzyżanowska.

Wcześniej Lublin zdołał zrealizować dwa duże projekty termomodernizacji, trzeci jest w trakcie realizacji, a czwarty jest tuż przed podpisaniem umowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
alek
organ podatkowy gruntowy
marek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

alek
alek (11 stycznia 2013 o 07:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
We Włodawie Powiat termomodernizował w 2010 r. wszystkie swoje budynki. Oprócz termomodernizacij są także kolektory słoneczne.
Rozwiń
organ podatkowy gruntowy
organ podatkowy gruntowy (10 stycznia 2013 o 22:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niejaki Mulawa to juz lepiej nic nie zapowiada, specjalista od siedmiu bolesci, to taki pomysl Stawiarskiego na PR pozagatunkowy dla miasta. A Wlodarczyk to powinien kury szczac prowadzac bo do niczego innego sie nie nadaje.
Rozwiń
marek
marek (10 stycznia 2013 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Termomodernizacja to bardzo dobre rozwiązanie. W Tomaszowie Lubelskim wyremontowano w 2012 roku 17 budynków. Tam potrafią wcześniej zadbać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!