środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wilków: Setki powodzian czekają na pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2011, 19:03

Waldemarowi Stępniowi z Zagłoby i jego żonie wypłacono kwotę netto, a za roboty i materiały musieli
Waldemarowi Stępniowi z Zagłoby i jego żonie wypłacono kwotę netto, a za roboty i materiały musieli

Setki powodzian z gminy Wilków czekają na część pieniędzy na odbudowę domów. Chodzi o około 2 mln zł. – Wypłaty będą, ale trzeba poczekać na decyzję ministra – zapewniają urzędnicy.

Problem dotyczy rodzin, u których koszt remontu domu wyceniono na mniej niż 100 tys. zł. Przygotowane przez rzeczoznawców kosztorysy trafiały do lokalnych urzędników, którzy decydowali o wypłacie środków. Problem w tym, że nie wszystkie wyceny uwzględniały podatek VAT.

– Wypłacono nam więc kwotę netto, a za roboty i materiały trzeba było płacić kwotę brutto – mówi Jolanta Stępień z Zagłoby w gminie Wilków. – W naszym przypadku chodzi o kilka tysięcy złotych. Sprawa ciągnie się od miesięcy, ale nadal nie możemy uzyskać wyrównania. To zamawiający wyceny, czyli wójt, powinien zdecydować o stawce VAT. Tymczasem gmina odsyła rządowi niewykorzystanie środki, a nas odsyła z kwitkiem.

Powodzianie skarżą się, że interwencje w gminie nie przyniosły rezultatów.

– Rozmawiamy z wójtem. Wójt odsyła do wojewody, a pieniędzy nie ma – mówi Ireneusz Dudek, sołtys Zagłoby. – Na razie kończy się tylko na obietnicach.

Z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w całej gminie przygotowano blisko 400 kosztorysów, które nie uwzględniały podatku VAT.

– W moim przypadku chodzi o ok. 5 tys. zł – mówi Krystyna Bocian, mieszkanka gminy Wilków. – O wyrównanie staram się od stycznia. To dla mnie bardzo ważne, bo pieniędzy z odszkodowania nie wystarczyło na wszystkie prace. Kosztorysy były robione według cen sprzed powodzi. Potem wszystko ostro poszło w górę.

Władze gminy zapewniają, że o żadnych opóźnieniach nie ma mowy. Wszystkiemu winne są przepisy regulujące wypłacanie odszkodowań.

– Przygotowano je w bardzo szybkim tempie i zabrakło jasnych regulacji – mówi Grzegorz Teresiński, wójt gminy Wilków. – Nie wiedzieliśmy, jaką stawkę VAT zastosować. Pół roku walczyłem o wydanie jednoznacznej opinii przez MSWiA. Udało się i teraz każdy może składać wnioski do ośrodka pomocy społecznej.

Ministerstwo uznało, że do kosztorysów należy doliczyć 7 proc. podatku VAT.

– W rezultacie władze gminy wystąpiły do nas o dodatkowe środki w kwocie 2 mln zł – mówi Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody. – W sierpniu przesłaliśmy stosowny wniosek do MSWiA. Czekamy na decyzję. Kiedy tylko otrzymamy pieniądze, automatycznie trafią one do Wilkowa.

Powodzianie muszą się jednak uzbroić w cierpliwość. Do wypłaty dodatkowych 2 mln zł potrzebna jest nie tylko decyzja MSWiA ale również Ministerstwa Finansów. Sprawa powinna być jednak załatwiona przed końcem roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ilona
Ilona
olo
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ilona
Ilona (9 grudnia 2011 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zastanawiam się, czy warto tracić czas na odpowiedź...

Bo na głupotę, arogancję i właściwie nie wiem brak sumienia, jaką Przejawiasz taką wypowiedzią?
nie ma mocnych

Wilków to takie samo miejsce jak setki innych w Polsce, tacy sami ludzie, ale zapewniam Cię
że nie są ,wilkami, jeśli Chcesz ich obrażać i pogrążać po tragedii, jaka ich spoktała
Poszukaj swojej ,sfory, której Szukasz, czyli ludzi jak Ty bez serca!!!

Jeśli podobnych sobie nie znalazłeś w Wilkowie, przykro mi
Nie znajdziesz. Tym ludziom należy się szacunek, są pracowici,wytrwali, nie załamali się, ale odbudowują to, co jak mówisz dała im Opatrzność,nie za karę, ale być może po to by nauczyć takiego GBURA JAK TY,ludzkich odruchów!!!
Ja jestem z nich dumna, a za takiego człowieka przez małe ,c, jest mi wstyd
Rozwiń
Ilona
Ilona (9 grudnia 2011 o 19:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='urzędn' timestamp='1316500484' post='535937']
Nigdzie nie spotkałem tak podłych ludzi jak w Wilkowie.Prawdziwy wilków.Ta powódź to nie przypadek,Opatrzność też uznała że zasłużyli sobie solidnie.Szkoda że tak krótko,ta woda powinna tam stać do dziś jak w prawdziwym bagnie.
I jeszcze wyciągają łapki po pieniądze.Do roboty !!!
[/quote]
Rozwiń
olo
olo (21 września 2011 o 21:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polski nie zbudujesz na wierze, lecz na ludziach, pracy, gospodarce, to poprostu maszynka do tworzenia wspólnego dobra, z którego korzystamy w mniejszym lub większym stopniu.
Rozwiń
crx
crx (20 września 2011 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tragedia,tragedią.Ale ta powódź niczego nie nauczyła większości powodzian,niektórych urzędników,a władze centralne nie mając odwagi POWIEDZIEĆ PRAWDY O PRZYCZYNACH POWODZI jak zawsze po '89 roku postąpiły zachowawczo.Trzeba mimo wszystko wierzyć,że jeszcze kiedyś będzie tu POLSKA!
Rozwiń
Anneczka
Anneczka (20 września 2011 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a gdzie przeczytałeś "wszyscy" ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!