Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

26 maja 2010 r.
21:02
Edytuj ten wpis

Woda opada, rośnie strach przed epidemią

0 8 A A

Cudem uratowałem wszystkie zwierzęta – mówi Piotr Rybak z Kątów. Wielu powodzianom to się nie udało. Dziś wokół gospodarstw pływają martwe krowy i świnie. Ludzie ustawiają się w kolejkach do szczepień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Czterech świń szukałem przez trzy dni – opowiada Rybak. – Znalazłem je w niedzielę, jak pływały na stercie chmielowych odpadów. Wyciągaliśmy je razem z kolegą, cali w wodzie. Dwie umieściliśmy na strychu w stodole. Kolejna para poszła do znajomych.

W kątach nieopodal Wilkowa woda opadła już o blisko metr. Odsłoniła pierwsze skutki zniszczeń. Przy niektórych zagrodach pływają martwe zwierzęta.

– Cielaka i dwie krowy zdążyłem wywieźć. Nie wiem, co z koniem i psami. Pewnie utonęły – przypuszcza pan Kazimierz z Kątów.

Niechętnie rozmawia z dziennikarzami. Stracił cały dobytek. Jest wściekły. – Ja tu mało nie zwariuję, a PZU każe mi robić zdjęcia zniszczeń i zadzwonić – dodaje. – Czy oni kompletnie pogłupieli. Jak ja, stary człowiek, mam sobie z tym poradzić? Przecież ja nawet telefonu nie mam.

Padłe zwierzęta to w gminie Wilków coraz większy problem. Obecni na miejscu przedstawiciele inspekcji weterynaryjnej przyznają, że będzie coraz gorzej. Wczoraj szykowali się do wywożenia utopionych krów i koni. W najbliższych dniach przyjdzie kolej na mniejsze zwierzęta. Większość ma trafić do specjalnych kontenerów w miejscowości Dobre. Stamtąd do zakładów utylizacji.

W ośrodkach pomocy dla powodzian rozpoczęły się już szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Lekarze i pielęgniarki przyjmują m.in. w szkołach w Rogowie, Dobrem i Karczmiskach.

Sytuacja na wale w Szczekarkowie w gm. Wilków:


– Szczepimy wszystkich, od mieszkańców po ratowników – mówi dr Bożenna Stawińska z Urządkowa. – Ochrony potrzebuje każdy, kto miał kontakt z wodą z powodzi. Tylko w Rogowie zaszczepiliśmy już ok. 100 osób. W całej gminie szczepionki codziennie przyjmuje ponad 200 osób.
Ludzie ustawiają się w kolejkach do gabinetów. Szczepionki są dowożone na bieżąco. Lekarze z lubelskiego sanepidu od piątku będą szczepić mieszkańców gminy Wilków przeciw tężcowi.

– Wystąpiliśmy do Urzędu Miasta w Lublinie o zakup szczepionek. Dostaliśmy 20 tys. zł. Łącznie będziemy mieli 1,5 tys. szczepionek – mówi Paweł Policzkiewicz, szef lubelskiego sanepidu. – Będziemy docierać do osób, które są odcięte od świata. Każdy, kto będzie chciał się zaszczepić, dostanie szczepionkę.

Sanepid przestrzega, że najgorsze jeszcze przed nami. Kiedy woda ustąpi, ludzie wrócą do swoich domów.

– Zaczną sprzątać i wtedy może dochodzić do zakażeń – dodaje Policzkiewicz.

Do akcji zwalczania skutków powodzi przystąpi również Uniwersytet Medyczny. Wczoraj władze uczelni ogłosiły, że powodzianami zajmie się uniwersytecka kadra lekarska.

Rogów w gminie Wilków:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ert34t / 27 maja 2010 o 17:20
~zbyszek~ napisał:
Każdy powinien pomóc,dać choć 10zł.Jak ktoś nie może niech da 1zł.Bardzo proszę o podanie nr konta gdzie można przekazywać taką pomoc.
Żal mi utopionych psów koni ale najbardziej ludzi którzy potracili wszystko.

pomoc można przekazać min [url="######www.kul.pl/art_23651.html"]######www.kul.pl/art_23651.html[/url]
Jak ktoś nie ma pieniędzy zawsze może przekazać makulaturę.środki z jej sprzedaży zostaną przekazane na zakup środków chemicznych.Przy okazji trochę można posprzątać pomieszczenia z papierów.Zapraszamy do akcji szkoly,urzędy.Pomożemy w zorganizowaniu odbioru makulatury.Informacje 602322731

pomoc można przekazać min [url="######www.kul.pl/art_23651.html"]######www.kul.pl/art_23651.html[/url]
Jak ktoś nie ma pieniędzy zawsze może przekazać makulaturę.środki z jej sprzedaży zostaną przekazane na zakup środków chemicznych.Przy okazji trochę można posprzątać pomieszczenia z papierów.Zapraszamy do akcji szkoly,urzędy.Pomożemy w zorganizowaniu odbioru makulatury.Informacje 602322731 rozwiń
Avatar
vvv / 27 maja 2010 o 13:26
~zbyszek~ napisał:
Każdy powinien pomóc,dać choć 10zł.Jak ktoś nie może niech da 1zł.Bardzo proszę o podanie nr konta gdzie można przekazywać taką pomoc.
Żal mi utopionych psów koni ale najbardziej ludzi którzy potracili wszystko.



''Informujemy, że Centrum Korporacyjne w Lublinie otworzyło rachunek bieżący dla Gminy Wilków w celu przekazywania pomocy finansowej dla powodzian z terenu gminy, przez klientów PKO BP SA, bez ponoszenia dodatkowej opłaty za przelew oraz wpłatę na rachunek. Nr rachunku 97 1020 3147 0000 8402 0075 9076 ''



''Informujemy, że Centrum Korporacyjne w Lublinie otworzyło rachunek bieżący dla Gminy Wilków w celu przekazywania pomocy finansowej dla powodzian z terenu gminy, przez klientów PKO BP SA, bez ponoszenia dodatkowej opłaty za przelew oraz wpłatę na rachunek. Nr rachunku 97 1020 3147 0000 8402 0075 9076 '' rozwiń
Avatar
Gość / 27 maja 2010 o 12:47
~gość~ napisał:
Ta powódź to niewyobrażalna tragedia dla ludzi z gminy Wilków, którzy w większości utrzymują się z rolnictwa, a teraz wszystkie uprawy pewnie się zmarnują...
Mimo to uważam że śmierci zwierząt winni są ludzie, którzy niefrasobliwie do ostatniego momentu zwlekali z ewakuacją.W sąsiedniej gminie Łaziska ludność z terenów zagrożonych (Powiśle) zaczęła wywozić zwierzęta i sprzęt rolniczy już w środę, po tym jak pękł wał w Sandomierzu.A na co czekali w Wilkowie?




w wilkowie też wywozili kto mógł ale większosć nie miała czasu bo spędziła kilka długich dni przy umacnianu wału, w łaziskach nie mieli takich problemów bo mieli czas, dużo czasu u nas niektórym zostało 20 minut na to żeby samemu uciekać...




w wilkowie też wywozili kto mógł ale większosć nie miała czasu bo spędziła kilka długich dni przy umacnianu wału, w łaziskach nie mieli takich problemów bo mieli czas, dużo czasu u nas niektórym zostało 20 minut na to żeby samemu uciekać... rozwiń
Avatar
~gość~ / 27 maja 2010 o 12:37
Ta powódź to niewyobrażalna tragedia dla ludzi z gminy Wilków, którzy w większości utrzymują się z rolnictwa, a teraz wszystkie uprawy pewnie się zmarnują...
Mimo to uważam że śmierci zwierząt winni są ludzie, którzy niefrasobliwie do ostatniego momentu zwlekali z ewakuacją.W sąsiedniej gminie Łaziska ludność z terenów zagrożonych (Powiśle) zaczęła wywozić zwierzęta i sprzęt rolniczy już w środę, po tym jak pękł wał w Sandomierzu.A na co czekali w Wilkowie?
Avatar
~zbyszek~ / 27 maja 2010 o 12:34
Każdy powinien pomóc,dać choć 10zł.Jak ktoś nie może niech da 1zł.Bardzo proszę o podanie nr konta gdzie można przekazywać taką pomoc.
Żal mi utopionych psów koni ale najbardziej ludzi którzy potracili wszystko.
Avatar
~lusia~ / 27 maja 2010 o 12:23
A ską ty wiesz jak tam jest mieszkasz tam albo przynajmniej tam byłes, pan teresiński stara sie aby wilków było porządną gminą jesli nie znasz tego miejsca ani jego mieszkanców to sie lepiej nie wypowiadaj!!!!!!!!!!!!
Avatar
Żarłok / 27 maja 2010 o 11:44
UWAGA NA MIĘSO NA BAZARACH! MOŻE BYĆ Z PADLINY!
Avatar
Gość / 27 maja 2010 o 11:34
Pewnie psy na łańcuchach trzymali.
Bo to wieś z XV wieku.
Avatar
ert34t / 27 maja 2010 o 17:20
~zbyszek~ napisał:
Każdy powinien pomóc,dać choć 10zł.Jak ktoś nie może niech da 1zł.Bardzo proszę o podanie nr konta gdzie można przekazywać taką pomoc.
Żal mi utopionych psów koni ale najbardziej ludzi którzy potracili wszystko.

pomoc można przekazać min [url="######www.kul.pl/art_23651.html"]######www.kul.pl/art_23651.html[/url]
Jak ktoś nie ma pieniędzy zawsze może przekazać makulaturę.środki z jej sprzedaży zostaną przekazane na zakup środków chemicznych.Przy okazji trochę można posprzątać pomieszczenia z papierów.Zapraszamy do akcji szkoly,urzędy.Pomożemy w zorganizowaniu odbioru makulatury.Informacje 602322731

pomoc można przekazać min [url="######www.kul.pl/art_23651.html"]######www.kul.pl/art_23651.html[/url]
Jak ktoś nie ma pieniędzy zawsze może przekazać makulaturę.środki z jej sprzedaży zostaną przekazane na zakup środków chemicznych.Przy okazji trochę można posprzątać pomieszczenia z papierów.Zapraszamy do akcji szkoly,urzędy.Pomożemy w zorganizowaniu odbioru makulatury.Informacje 602322731 rozwiń
Avatar
vvv / 27 maja 2010 o 13:26
~zbyszek~ napisał:
Każdy powinien pomóc,dać choć 10zł.Jak ktoś nie może niech da 1zł.Bardzo proszę o podanie nr konta gdzie można przekazywać taką pomoc.
Żal mi utopionych psów koni ale najbardziej ludzi którzy potracili wszystko.



''Informujemy, że Centrum Korporacyjne w Lublinie otworzyło rachunek bieżący dla Gminy Wilków w celu przekazywania pomocy finansowej dla powodzian z terenu gminy, przez klientów PKO BP SA, bez ponoszenia dodatkowej opłaty za przelew oraz wpłatę na rachunek. Nr rachunku 97 1020 3147 0000 8402 0075 9076 ''



''Informujemy, że Centrum Korporacyjne w Lublinie otworzyło rachunek bieżący dla Gminy Wilków w celu przekazywania pomocy finansowej dla powodzian z terenu gminy, przez klientów PKO BP SA, bez ponoszenia dodatkowej opłaty za przelew oraz wpłatę na rachunek. Nr rachunku 97 1020 3147 0000 8402 0075 9076 '' rozwiń
Avatar
Gość / 27 maja 2010 o 12:47
~gość~ napisał:
Ta powódź to niewyobrażalna tragedia dla ludzi z gminy Wilków, którzy w większości utrzymują się z rolnictwa, a teraz wszystkie uprawy pewnie się zmarnują...
Mimo to uważam że śmierci zwierząt winni są ludzie, którzy niefrasobliwie do ostatniego momentu zwlekali z ewakuacją.W sąsiedniej gminie Łaziska ludność z terenów zagrożonych (Powiśle) zaczęła wywozić zwierzęta i sprzęt rolniczy już w środę, po tym jak pękł wał w Sandomierzu.A na co czekali w Wilkowie?




w wilkowie też wywozili kto mógł ale większosć nie miała czasu bo spędziła kilka długich dni przy umacnianu wału, w łaziskach nie mieli takich problemów bo mieli czas, dużo czasu u nas niektórym zostało 20 minut na to żeby samemu uciekać...




w wilkowie też wywozili kto mógł ale większosć nie miała czasu bo spędziła kilka długich dni przy umacnianu wału, w łaziskach nie mieli takich problemów bo mieli czas, dużo czasu u nas niektórym zostało 20 minut na to żeby samemu uciekać... rozwiń
Avatar
~gość~ / 27 maja 2010 o 12:37
Ta powódź to niewyobrażalna tragedia dla ludzi z gminy Wilków, którzy w większości utrzymują się z rolnictwa, a teraz wszystkie uprawy pewnie się zmarnują...
Mimo to uważam że śmierci zwierząt winni są ludzie, którzy niefrasobliwie do ostatniego momentu zwlekali z ewakuacją.W sąsiedniej gminie Łaziska ludność z terenów zagrożonych (Powiśle) zaczęła wywozić zwierzęta i sprzęt rolniczy już w środę, po tym jak pękł wał w Sandomierzu.A na co czekali w Wilkowie?
Avatar
~zbyszek~ / 27 maja 2010 o 12:34
Każdy powinien pomóc,dać choć 10zł.Jak ktoś nie może niech da 1zł.Bardzo proszę o podanie nr konta gdzie można przekazywać taką pomoc.
Żal mi utopionych psów koni ale najbardziej ludzi którzy potracili wszystko.
Avatar
~lusia~ / 27 maja 2010 o 12:23
A ską ty wiesz jak tam jest mieszkasz tam albo przynajmniej tam byłes, pan teresiński stara sie aby wilków było porządną gminą jesli nie znasz tego miejsca ani jego mieszkanców to sie lepiej nie wypowiadaj!!!!!!!!!!!!
Avatar
Żarłok / 27 maja 2010 o 11:44
UWAGA NA MIĘSO NA BAZARACH! MOŻE BYĆ Z PADLINY!
Avatar
Gość / 27 maja 2010 o 11:34
Pewnie psy na łańcuchach trzymali.
Bo to wieś z XV wieku.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 0 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 0

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 0 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca
Alarm 24

"Jesteśmy już 30 godzin bez wody". Skarga mieszkańca 0 2

Od 30 godzin nie mamy wody z powodu awarii. Gmina nam nie pomaga, zostaliśmy potraktowani gorzej, niż zwierzęta - w środę rano napisał do nas mieszkaniec Bystrzejowic Pierwszych (pow. świdnicki).

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 5

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 2

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 5

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 7

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 2

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010