wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Wodę widzą, ale nie piją

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2006, 18:30
Autor: Fabian Plapis

Mieszkańcy Owczarni, niewielkiej osady na drodze z Trzydnika do Rzeczycy w gminie Trzydnik mają prawie wszystko: prąd, telefony. Szczycą się tym, że mają najładniejsze widoki w gminie bo są najwyżej położoną osadą. Brakuje im tylko wody w kranach, jednak mogą ja co dzień zobaczyć w zbiorniku zaopatrującym wodociąg. Zbiornik znajduje się zaledwie o kilkaset metrów od ich zabudowań.
- W sobotę to nie miałam nawet szklanki wody. Dopiero wieczorem zaczęła lecieć ale jaka brudna do dziś mam ślady w garnku. Jak zadzwoniłam do wójta to zaczął się tłumaczyć a wody jak nie było tak niema mówi Teresa Lisek.
W Owczarni odkąd zaczęły się susze okresowo brakuje wody. Ostatnio bywa tylko nocami. Dzieje się tak, mimo tego, że mieszkańcy mają u siebie zbiornik na wodę obsługujący cała gminę. Ogromny zbiornik ma ponad 10 m wysokości i 600 m3 pojemności. Jednak dla nich wody wystarcza.
- Do tej pory jeszcze tak nie było. Woda raz jest a raz jej niema. My z mężem ratujemy się wodą ze studni głębinowej podkreśla Wiesława Majcher.
Nie wszyscy jednak mają takie szczecie. – U nas żeby dostać się do wody to trzeba kopać studnie ponad 100 metrów. Kto teraz takie wykopie pyta Józef Osmała, który pilnuje i codziennie spisuje wodę w zbiorniku. – Idę patrzę a tam woda jest a w domu z kranu nic dodaje Osmała.
Zarówno On jak i wójt winą obarczają mieszkańców niżej położonych wiosek.
– Przy takich upałach, podłączają się pod gminne hydranty i podlewają swoje plantacje wodą, żeby roślinność nie uschła wyjaśnia Franciszek Kwiecień wójt Trzydnika.
Wójt w teren wysłał strażaków z ochotniczych straży pożarnych. Rozklejali zawiadomienie o zakazie wykorzystywania wody do podlewania plantacji, sprawdzali też czy ktoś nie korzysta z hydrantów.
- Ja rozumiem, że chcą podlać swoje plantacje ale my tu nie możemy napoić zwierząt ani się umyć po ciężkiej pracy. Zanim zaczęła się susza schodziło 600 m3 wody a teraz idzie 1, 5 tys m3 ze zbiornika. Wody jest mniej niż metr w zbiorniku i nie dziwię się że nam nie starcza żali się Osmała.
Wczoraj woda pojawiła się przedpołudniem. Jednak mieszańcy nie mają pewności na jak długo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!