czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Wojciechów będzie miał herb

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2014, 16:45

Lada dzień gmina Wojciechów będzie się pieczętować herbem. W ubiegłym roku radni wybrali jego ostateczną wersję, a teraz - to jeszcze wiadomość nieoficjalna - został zaakceptowany przez Komisję Heraldyczną.

- Nie czekaliśmy długo - mówi Jan Czyżewski, wójt gminy Wojciechów. - Autorami projektu są warszawscy plastycy Wojciech Tutak i Paweł Dudziński. Po rozmowach o naszych oczekiwaniach zaproponowali kilka wersji. Zależało nam na tym, żeby herb odnosił się do przeszłości Wojciechowa, ale też w jakiś sposób zaznaczał teraźniejszość. Uznaliśmy, że trzeba się odwołać do pierwszych, znanych nam właścicieli Wojciechowa - do Szczekockich herbu Odrowąż. Jednocześnie zależało nam na podkreśleniu wyjątkowości Wojciechowa, który pielęgnuje tradycję kowalstwa, gdzie jest jedyne Muzeum Kowalstwa na terenie Polski. Z przedstawionych przez plastyków propozycji wybrano tę, w której widzimy w czerwonej tarczy srebrny herb pierwszych właścicieli Wojciechowa - Odrowąż Szczekockich. Pod nim odwrócona podkowa jako najbardziej rozpoznawalny wyrób związany z tutejszą tradycją kowalstwa. Czerwień to barwa krwi Odkupiciela, symbol Syna Bożego oraz Boskiego pomazańca. Oznacza też miłość, dzielność, poświecenie i żarliwość. Jest barwą Marsa, rubinu, ognia i wojny. Srebro (biel) - obecnie jest kojarzone jako połączenie wszystkich barw. Biel symbolizuje czystość, niewinność, objawienie, pokój, pokorę. Planetę - Księżyc, kamień - perły, metal - srebro oraz żywioł wody i pokój. - Po co gminie herb? - Zostało już niewiele miejscowości, które herbu nie mają - wyjaśnia J. Czyżewski. - Nie było kiedyś zwyczaju wręczania materiałów promocyjnych, gadżetów, nie było potrzeby wyróżniania swojej miejscowości w szczególny sposób. Teraz czasy się zmieniły. Wojciechów będzie miał nie tylko herb, ale także pieczęcie i flagę. Ta o klasycznych proporcjach płata (5x8), heraldyczna, na czerwonej materii umieszczono w części przydrzewcowej srebrne godło. Po oficjalnym otrzymaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej, Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci dla Gminy Wojciechów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: herb wojciechów
stefan
realista
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

stefan
stefan (5 lutego 2014 o 20:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

zastanów się czy był sens odśnieżania dróg w taki wiatr, jak rano odśnieżyłem ścieżki to za godzinę były z powrotem zawiane

Rozwiń
realista
realista (5 lutego 2014 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo mnie to śmieszy.Ciekawe ile to kosztowało i kto na tym zarobi.Jak były zamiecie to gmina nie odśnieżała dróg gdyż jak twierdził pracownik odpowiedzialny za drogi (wiatr i tak zawieje drogi i jest to praca na próżno,będą odśnieżać jak ustanie wiatr,w ten sposób zaoszczędzą pieniądze które będą przeznaczone na remonty dróg).Już wiemy co dla wójta i jego ludzi jest ważne HERB,a ludzie niech brną w zaspach.Ot cała prawda o wójcie i jego ludziach.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!