wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Wójtowie nie chcą płacić ze oświetlenie S17

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 listopada 2013, 18:12

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

– Bo nie leży to w interesie gminy, tylko państwa – mówi Andrzej Rozwałka, wójt Markuszowa.

Na biurko wójta trafił właśnie projekt porozumienia dotyczącego oświetlenia S17 na odcinku, który biegnie przez teren gminy Markuszów.

Zgodnie z dokumentem samorząd przejąłby latarnie i musiał płacić rachunki za prąd. Natomiast ewentualne naprawy oświetlenia, czy wymiana zniszczonych słupów pozostałby w gestii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Niczego nie podpiszę i mam nadzieję, że to samo zrobią też inni wójtowie – zapowiada Andrzej Rozwałka. – To kolejny raz, kiedy państwo przerzuca swoje zadanie na barki gmin, nie dając na to dodatkowych pieniędzy. Mojej zgody na to nie ma i nie będzie.

Na S17 w gminie Markuszów stoi w sumie ok. 70 latarni. – Z najnowszych pomiarów, które obejmują ostatnie trzy miesiące wynika, że mielibyśmy zapłacić za prąd ok. 7 tys. zł. Nie zamierzam tego robić. Niech płaci GDDKiA, bo ekspresówka to nie jest interes gminy, ale interes publiczny – podkreśla wójt Rozwałka.

Ten sam problem mają władze sąsiedniego Kurowa. W tym przypadku gmina ma utrzymać ponad setkę latarni. Z faktur przedstawionych jej przez GDDKiA wynika, że na "dzień dobry” musi zapłacić 11,3 tys. zł.

– Jeszcze nie wiem, czy podpiszę porozumienie – mówi Stanisław Wójcicki, wójt gminy Kurów. – Sprawa jest skomplikowana, bo z jednej strony trudno pojąć, dlaczego to gminy mają płacić za oświetlenie ekspresówki, a z drugiej nie chciałbym narazić się na karne odsetki, bo na wojnę z drogowcami poszedł już Słupsk i przegrał sprawę w sądzie.

Na razie wójt odniósł się do projektu GDDKiA zgłaszając kilka uwag, m.in., że w prawie cywilnym nie ma czegoś takiego jak "przekazanie w utrzymanie”, a może być np. oddanie w użyczenie.

Gmina Kurów chce też, aby rachunki za oświetlenie S17 obciążały jej konto od momentu podpisania przez nią umowy z dostawcą energii, a nie już teraz. – Czekam na odpowiedź i wtedy podejmę decyzję, co robić – mówi Wójcicki.

Co na to wszystko drogowcy? – Wiele gmin odmawia płacenia i robi to brew prawu – odpowiada Krzysztof Nalewajko, rzecznik GDDKiA w Lublinie.

– Obowiązek ten wynika z prawa energetycznego, w którym jasno zapisano, że gmina musi pokrywać koszty oświetlenia na drogach publicznych znajdujących się na jej terenie. Opłaty spadłyby nas tylko wówczas, jeśli ekspresówka lub autostrada byłyby w całości płatne dla wszystkich, a tu tak nie jest.

Opłaty za oświetlenie wkrótce spadną też na barki innych gmin, przez które przebiega ekspresówka, m.in. Jastkowa, Niemiec, Wólki. Stanie się to po oddaniu do użytku odcinków biegnących przez ich teren.

– O ile oczywiście przepisy się do tego czasu nie zmienią – zastrzega Nalewajko.

Drogowe kukułcze jajo

Gminy muszą też płacić za utrzymanie starych odcinków krajowej "17”, które wraz z oddaniem do użytku ekspresówki przechodzą w ich władanie. Muszą je remontować, płacić za oświetlenie, odśnieżanie.

Przykładowo: po wybudowaniu ekspresówki do Warszawy gm. Jastków dostanie w spadku 8 km starej drogi krajowej.

– To kukułcze jajo. Roczne utrzymanie kilometra takiej drogi to prawie 100 tys. zł – wyliczył Zbigniew Samoń, wójt Jastkowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
admin
Gość
Gość
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

admin
admin (22 grudnia 2013 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wysyłajcie tych kartek! To jest oszustwo jak podobne do lokalizacji telefonu itp.

Po podaniu numeru telefonu będziecie dostawać płatne smsy.

Paragraf 3 ustęp 10 ich regulaminu:

Serwis jest usługą subskrypcyjną. Aktywacja tej usługi daje użytkownikowi dostęp do możliwości wysyłania kartek internetowych. Koszt tej usługi to 4,92 zł brutto za każdy odebrany SMS. Tygodniowo będą wysyłane trzy wiadomości w poniedziałek, środę i piątek ok godziny 11:00. Usługa dostępna jest dla sieci Orange, Plus GSM, T-Mobile, Heyah, Aster i Play Mobile. Biuro obsługi klienta dostępne jest pod adresem support@illysms.pl.

To są zwykli złodzieje!

Uważajcie.

Wesołych Świąt.

Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2013 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Świąteczne karteczki dla bliskich i znajomych:) http://fw.pl/swiatecznakarteczkaszczescia
Wystarczy wybrać karteczkę, wpisać krótkie życzenia i gotowe.
W ten szczególny podaruj sobie odrobinę radości.
Wysyłajmy sobie karteczki .

Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2013 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 

Słuchajcie znalazłam tutaj przed chwilą fajną stronkę która wyszukuje aktualne położenie danej osoby, wystarczy podać jej nr telefonu.
Dokładnie nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale super sprawa szczególnie gdy wybieracie się całą rodziną gdzieś na wycieczkę :)

Sprawdzaliście? http://fw.pl/lokaliz

 
Mega :D Dzięki wielkie :)

Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2013 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na takiej drodze poruszają się pojazdy w jednym kierunku/przeciwny kierunek jest oddzielony barierką/,nie poruszają się piesi,rowerzyści itp.Po co oświetlenie?

Węzły drogowe muszą być oświetlone ze względów bezpieczeństwa, przy zjeździe i wjeździe na drogę tej klasy. Z tym nie powinniśmy walczyć. A koszty? Coś za coś. Jestem zadowolony, że ciężarówki i ogrom osobówek nie przejeżdża przez moją wioskę, ale to kosztuje. Mam tylko nadzieję, że Viatoll nie spowoduje powrotu ciężarówek z powrotem na starą 17.

Rozwiń
jano
jano (1 grudnia 2013 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na takiej drodze poruszają się pojazdy w jednym kierunku/przeciwny kierunek jest oddzielony barierką/,nie poruszają się piesi,rowerzyści itp.Po co oświetlenie?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!